Hamileyken Adet Olunur Mu?hamile

Hamileyken adet olunur mu? Gebelikte adet sanılan şey nedir yada Hamileliğin ilerleyen döneminde kanama neden olur? sorusuna en net cevapları burada.

Kadınlarda ilk doğduklarında 2 milyon civarı yumurta vardır. Bu yumurtalar ergenlik dönemine doğru bir bölümü dejenere olur. Ve sayısı 400.000 civarına düşer. Ergenlik döneminde regl(adet) dönemi döngüsü başlar. Regl olunmasının sebebi de rahim her ay kendini döllenme olur diye kendini hazırlar. Duvarlarını kalınlaştırıp zigot orada tutunabilsin diye bir zemin hazırlar. Döllenmenin gerçekleşmemesi sonucu rahim yumurtlama döneminden 14 gün sonra rahmi tekrar eski haline getirebilmek adına rahimdeki duvarları yıkar. Bu da regl denilen dönemin başlamasıdır.

Gebe kalan bir kişinin rahmi, bebeğin tutunmasının ardından duvarları yıkma ihtiyacı duymaz. Çünkü içeride bebeğin büyümesi için gerekli ortamı sağlamaya çalışmaktadır. Hamilelik döneminde bu yüzden adet görülmez. Fakat hamilelik döneminde her anne adayı bu sıkıntıyla karşılaşmaz.

Gebelikte Adet Sanılan Şey Nedir?

Hamilelik döneminde adet görülmez. Halk arasında üstüne görme diye tanımlanan yerleşme kanaması, bebeğin uterusun üst ya da yan kısmına tutunması ile birlikte aşağıda veya diğer tarafta kalan kısmın kendini parçalamasıdır. Böylece Hamileyken adet olunur mu sorusu akıllara yerleşir. Bunun sonucu adet kanaması gibi gözükebilir, fakat gebelik devam etmektedir. Üstüne görmenin dışında adet sanılan şeyler arasında; enfeksiyon, rahim ağzının genişlemesi, düşük durumu, yalancı hamilelik ve dış gebelik gibi şeyler de adet olmuş gibi zannedilebilir.

Hamileliğin İlerleyen Zamanlarında Kanama Neden Olur?

Hamileliğin ilk trimesterinden sonra ikinci ve üçüncü trimesterinde görülen kanamanın nedenleri oldukça ciddi olabilir. Kanama görülmesi durumunda hemen uzman doktora gidilmesi gerekir. Bu durum bebeğin gelişiminde bozukluklar veya anne adayına zarar verebilecek bir durum yaratabilir. Son zamanlarda meydana gelebilecek kanamaların nedenleri şunlardır;

  • Erken doğum
  • Plesantal abrupsiyon
  • Rahimin yırtılması
  • Polipler
  • Kanser
  • Vajina yaralanmaları

Hamilelik döneminde kanamaların hiçbiri normal değildir. Kanama olması durumunda anne adayının jinekoloğa gidip iyi bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. Düzenli tetkitler ile annenin kontrol edilmesi olası kötü durumların önüne geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde lekelenme şeklinde kanamalar geçiren bazı gebeler sağlıklı çocuklar dünyaya getirebiliyorlar. Bu tür durumlarda korku ve endişe etmeden önce uzmana gözükmek en faydalı olanıdır.

Yararlı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*