Hiatal Herni Nedir?Hiatal Herni; kısaca mide fıtığı anlamına gelir. Midenin bir bölümü yemek borusunun diyaframın içinden geçtiği açıklıktan yani ‘özofageal hiatus’tan yukarı doğru kaçtığında oluşan durum Hiatal Herni olarak adlandırılır.

Hiatus, açıklık anlamına gelir. Diyaframda yer alan pek çok hiatus vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • İnferior vena kava hiatusu
 • Özofagus hiatusu
 • Sternokostal üçgen (Foramen Morgagni)
 • Aort hiatusu
 • Lumbokostal üçgen (foramen Bochdalek)

Hiatal herni denilince özofagus hiatusundan gelişmiş olan herniler kastedilir.

Hiatal herni Nedir?

Midemiz; karın ve göğüs boşluğunun birbirinden ayrılmasını sağlayan özel bir kasın yani diafragmanın hemen altındadır. Yemek borumuz midemizle birleşmeden önce işte bu diafragmada yer alan boşluktan geçer. Boşluğun normalden daha büyük olması durumunda midemiz karın içerisindeki basınçtan dolayı göğüs boşluğuna kayar. Bu durum hiatal herni yani mide fıtığı olarak adlandırılır.

Hiatal Herni Tipleri

Tip 1; Sliding Hiatal Herni:

Midenin üst bölümü gastroözofageal bileşke ile birlikte kaymıştır. (sliding).

Tip 2; Pparaözofageal Herni:

Midenin üst bölümü fundusu yukarı devrilmıştır. (Rolling) özofagogastrik bileşke yerinden ayrılmamıştır.

Tip 3; Mikst tip (Bu durumda tip I ile II beraberdir).

Tip 4; Herni kesesinde başka organlar vardır. (Omentum kolon ve benzeri.)

Sliding hiatus herni:

Buna kayan tipte mide fıtığı denir. Mide göğüs kafesine taşmıştır. Midenin alt kısmını diafram açıklığı sınırlamıştır. Bu sayede mide; çan biçiminde genişlemiştir. Bu herniler çoğunlukla küçük olsa da bazen portakal büyüklüğüne gelebilir ve reflü semptomlarına yol açabilir.

Paraözofagial herni

Bu tür; Rolling hiatal herni diye de bilinir. Midenin bir bölümü yemek borusunun diaframda geçtiği açıklığın haricinde farklı bir açıklıktan geçmiş ve göğüs boşluğuna kaymıştır. Yemek borusu ile midenin bir araya geldiği yer diaframın altında, olması gereken pozisyondadır; bundan dolayı reflü belirtilerine rastlanmaz.

Hiatal herni Sebepleri

Bazı kişilerde diaframda yemek borusunun geçiş yaptığı açıklığı meydana getiren kas ve bağ dokusu zayıf ve genişlemeye yatkındır. Yarığın yeteri kadar genişlemesi hâlinde midenin bir kısmı diafram üzerine çıkar. Risk faktörlerinin ağır kaldırma egzersizleri, şişmanlık, ıkınma olarak kabul edilmektedir.

Sebep farklı olsa da yaşanan durum aynıdır. Midenin bir kısmı genişlemiştir, zayıflamıştır ve hiatustan yukarı hareket edip  göğüs kafesine fıtıklaşmıştır.

Hiatal herni Belirtileri

Bu hastalık çoğu zaman bir belirti göstermez. Kişi öne eğildiğinde, yattığında yediği şeylerin ağzına gelmesinden yakınır. Göğüs kemiğinin arkasında da ekşime ve yanma hissedilir. Öğürme ve kusma nadir görülür. Hastaların kimisinde geceleri öksürük, astım ve nefes darlığı gibi problemler olabilir.

Hiatal Herni Tanısı

Tanı koymak amacıyla baryumlu üst gastrointestinal sistem grafisi çekilir ya da endoskopi uygulanır. Hiatal herni varlığından şüpheleniliyorsa uygun olan teşhis yöntemi hekim tarafından belirlenecektir.

Hiatal Herni Tedavisi

 • Tedavi, hastalığa özgü bulguların ortaya çıkmasından sonra başlar. Anatomik yapı bozulduğundan, hastalığın ilaçlarla tam olarak düzelmesi mümkün değildir.
 • Yatak başucunu yükselterek uyumak (hastanın başı göğsünden daha yüksekte olacak şekilde yüksek bir yastık kullanması), yemek yeme işlemine yatmadan en az 3-4 saat evvel son verilmesi önerilir.
 • Mide asit salgısının baskılanmasında etkili ilaçlardan yardım alınır.
 • Yağlı gıdalar, alkol, sigara, koyu çay ve kahvenin aşırı tüketimi bırakılmalıdır.
 • Bu hastalara tereyağı, asitli içecekler, çikolata ve benzeri yiyeceklerden uzak durmaları söylenir. Midede gaz yapma ihtimali olan yiyecekler de tüketilmemelidir. Düzenli bir diyet programı tatbik ederek mide sağlığını korumak esastır.
 • Fazla kiloların verilmesi gerekir.
 • Beslenme, sık aralıklarla azar azar olacak şekilde düzenlenmelidir.
 • Krın içi basıncın artmasına yol açacak egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Sıkı korse veya kemer takmak belirtileri tetikler.

Hiatal Hernide Cerrahi Tedavi

Bu hastalığın kalıcı ve kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Bu yöntem ile; genişleyen ve gevşeyen difram yarığı dikilip daraltılmaktadır. Öte yandan midenin şekli mürekkep hokkası gibi bir duruma getirilir. Buna, ‘Nissen fundoplikasyonu’ denir. Bugün pek çok merkezde laparoskopik cerrahi yömteminden faydalanılmaktadır. Fakat bu tedavi yalnızca tıbben geçerli bir neden olması hâlinde uygulanmalıdır. Yoksa ameliyattan sonra hasta kendisini rahatsız edecek ve ameliyat öncesi dönemdeki belirtilerden daha şiddetli yan etkilerle karşılaşabilir.

Hiatal herniinin ilaç tedavisine cevap vermemesi durumunda gerekli incelemeler yapılmalı ve hastanın buna ihtiyacı olduğu tespit edildiğinde cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*