Hibiskus Çayı FaydalarıHibiskus çayı faydaları birçok çay sever kişi tarafından merak edilmektedir. Bitki çaylarının şifalarından yararlanmayı sevenler için Hibiskus zengin içeriği ile önemli bir bitki çayıdır. Hibiskus çayı, Hibiskus bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilen, koyu kırmızı renkte olan, faydalı bir içecektir. Tadı kızılcık gibi tatlıdır ve mayhoş bir aromaya sahiptir. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilmektedir. Özellikle insanlar tarafından Hibiskus bitkisi güzel çiçekleri yaygın bir şekilde bilir. Bilindiği kadarıyla ilk defa Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmış bir bitkidir. Günümüzde birçok iklimde yetiştirilen bu değerli ve faydalı bitki özellikle gıda ve ilaç alanlarında kullanılmaktadır.

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Hibiskus çayı faydaları saymakla bitmemektedir. Ancak kısaca Hibiskus çayı faydalarına bir göz atalım:

  • Hibiskus çayının en bilinen ve en etkileyici faydalarının başında kan basıncını düşürmede yardımcı olmasıdır. Bilindiği gibi zamanla yüksek tansiyon kalbe fazladan yük bindirmekte bu da kalbin zayıflamasına neden olabilmektedir. Hibiskus çayı bu söz konusu olan etkilerin en aza indirilmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Bilindiği kadarıyla Hibiskus çayı, kalp hastalığında bir risk faktörü olan kandaki yağ seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Araştırmalara göre vücutta olan serbest radikallerin yok edilmesinde Hibiskus çayının faydası vardır. Bu özelliği sayesinde dolaylı olarak yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde yardımcıdır.
  • Hibiskus çayı C vitamini açısından zengindir. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olmakta ve bu yüzden de kış çayı olarak çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir.
  • Soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı bir rolü vardır.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunlar da yardımcı olmaktadır.
  • Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatma etkisine sahip olduğu için kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır. Bu sayede dolaylı olarak kilo vermeye de yardımcı olur.
  • İçerisinde antioksidan bulunduğu için vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile vücudu hastalıklara karşı korumada etkilidir.
  • Kadınlarda regl sancısı, hormonsal bozukluklar, ağrı ve kramp durumlarında yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Hibiskus çayının anti bakteriyel özelliği bulunduğu için ayrıca vücudun içten temizlenmesine katkı sağlar böylece cildin güzelleşmesine destek olur.

Hibiskus Çayı Günde Kaç Bardak İçilebilir?

Hibiskus çayı günde kaç bardak içilir?”, “Hibiskus çayı nasıl içilmelidir?” soruları çok sık sorulan sorulardandır. Öncelikli olarak hibiskus çayı aç karnına veya tok karnına tüketilebilir. Eğer sindirim düzenleyici etkisinden faydalanmak istiyorsanız metabolizmanın hızlanması için sabahları aç karnına tüketilebilir. Aynı zamanda hibiskus çayı, hazımsızlığı giderici de bir etkisi vardır. Bu etkisinden yararlanmak istiyorsanız da tok karnına çayı tüketebilirsiniz.

Hibiskus çayının günde en fazla iki bardak içilmesi önerilmektedir. Hibiskus çayını öğleden önce bir kere ve öğleden sonra içilecek şekilde iki kere tüketebilirsiniz. Önemli bir nokta vardır o da hibiskus çayını 10 gün boyunca içtikten sonra mutlaka üç ay ara vermeli ve içmemelisiniz. Hibiskus çayının 10 günden fazla tüketilmesi durumunda faydasından çok zararları ortaya çıkabilir. Bu yüzden hibiskus çayı üç ayda bir defa 10 gün tekrar edilerek yapılmalıdır.

Hibiskus Bitki Çayı Adet Söktürür mü?

Hibiskus bitki çayı adet söktürür mü sorusu birçok kadın tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Özellikle birçok kadının adet dönemi uzun veya sancılı geçebilmektedir. Bu yüzden de adet sancılarının azaltıp kanamanın sökülmesine yardımcı organik arayışlar birçok kadın tarafından yapılmaktadır. Özellikle adet döneminde kadınların kanamalarının gecikmesi ve ağrılarının oluşması sebebiyle Hibiskus bitki çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirmeden daha doğal bir seçenek olan Hibiskus çayı ile adet günlerinde çok daha az sancı ile adet dönemini geçirmeniz mümkün olabiliyor. Elbette yine belirli miktarlarda alınarak tüketilmesi çok daha uygundur. Aşırı tüketilmesi sonucu vücutta zararlı etkiler yaratabilir.

Hibiskus bitkisi adet sancılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede âdet kanamasının sökülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca âdet kanamasının geciktiği zamanlarda da hibiskus bitkisinin çayından yararlanılabilir. Bu şekilde adet söktürücü ve ödem attırıcı özelliği sayesinde, adet olamayan bayanlarda büyük oranda etki sağlayarak, adet dönemlerinin daha düzenli olmasına olanak tanımaktadır. Belirtilen miktarlarda içildiği takdirde vücutta herhangi olumsuz bir etkiye neden olmamaktadır.

Yararlı Olabilecek içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*