1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hurmanın Sağlığa Faydaları


0

Hurmanın sağlığa faydaları Mükemmel oranda tanenler, flavonoidler ve karotenoid içermesi nedeniyle oldukça fazladır. Güçlü antioksidan özelliklerine de sahip olan hurma, tok tutucu özellikleri ile dikkat çeker.

Hurmanın Sağlığa Faydaları Neler?

Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önlemeye yardımcı olan ve kan şekeri düzeyini kontrol etmek için tavsiye edilen hurma, insülin direncinin artırılması ve dolayısıyla diyabet için de faydalıdır.

Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

Pektin gibi önemli lif kaynağı olan hurma, dışkının nemlenmesine yardımcı olarak kabızlık probleminin etkilerini azaltır. Bakterisit ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olduğu gibi, bağırsak florasının dengede tutulması ve bağırsakların düzgün çalışmasına da etki etmektedir.

Kanser Riskini Azaltır

Zengin antioksidan içerikleri, vücudun serbest radikaller ile savaşmasına yardımcı olur. Böylelikle kanserli hücrelerin ortaya çıkmasını ve çoğalmasını önleyici etkileri bulunmaktadır. İçerdiği biyoaktif antioksidan bileşikler, bağışıklık sisteminin güçlenerek enfeksiyonlara karşı dayanıklı hale gelmesine de yardımcı olmaktadır.

Şeker Hastalığını Önler

Yiyeceklerle alınan ve şeker emilimini yavaşlatmaya neden olan enzimlerin etkilerini azaltır. Yüksek lif içeriği nedeniyle, insülin direncini ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.

hurmanin sagliga faydalari y
Hurmanın Sağlığa Faydaları

Kas Kütlesi Kazanmaya Yardımcı Olur

Antrenman sırasında yüksek enerji vermesi, egzersiz sonrası görülecek yorgunluğu azaltmaktadır. Ayrıca kas kasılması için etkili olan magnezyum ve potasyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Bu sayede kas kütlesi kazanmaya yardımcı olan bir meyve olduğundan bahsetmek mümkündür.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan hurma, arter sağlığını desteklerken kalp krizi ve felç gibi önemli problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan fazla sodyumun idrar vasıtasıyla dışarı atılmasını kolaylaştırdığı gibi, kan basıncını dengelemeye yardımcı olarak da kardiyovasküler sorunlara karşı faydaları bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Başta a vitamini olmak üzere içermiş olduğu mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hurmanın sağlığa faydaları arasındadır.

Erken Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan lif kaynaklarına sahip olan hurma, vücuttaki şekerini dengede tutulması ve vücudun serbest radikaller ile savaşmasın da etkili bir besindir. Bu sayede önemli cilt problemlerini önlediği gibi, erken yaşlılık belirtilerini de önlemektedir.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Hücrelerinin oksidasyonunu önleyen ve kötü kolesterol olarak bilinen kan basıncı seviyesini dengeleyecek içeriklere sahiptir. Yiyeceklerden yağ emilimini azaltmaya ve kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürerek damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.

Nörodejeneratif Hastalıkların Riskini Azaltır

Merkezi sinir sistemindeki serbest radikaller ve iltihaplanma problemleri ile savaşmaya yardımcı olur. Bilişsel yeteneği geliştirdiği gibi, hafıza problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır. Özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalıklar gibi, nörodejeneratif hastalık riskini önlemek için tavsiye edilen meyvelerden biridir.

Cildi Güzelleştirir

Hurmanın sağlığa faydaları ile birlikte cilt sağlığı üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Cilt lekelerinin önlenmesi ve cildin daha güzel görünüme kavuşması için zengin antioksidan içeriği bulunmaktadır.

Diğer taraftan düzenli olarak hurma tüketen kişilerin, cilt kanseri gibi önemli sağlık problemlerine yakalanma riskinin daha az olduğu görülmüştür. Hurmanın faydaları hakkında görüş ve düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }