1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap

İkili Tarama Testi *2022 İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi *2022 İkili Tarama Testi Nedir?
+ - 0

İkili tarama testi bebelerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. İkili tarama testi diğer adı 11-14’tür. İkili tarama testi diye bilinen bu ilk trimester tarama testi (kan testi) nedir? En basit anlatımıyla ikili tarama testi, down sendromu ve Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomali (kromozamal sorun) olabilecek bebekleri hamileliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik önemli bir tarama testidir.

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili tarama testi gebelikte bebekte olabilecek bazı kromozom sorunlarını araştırmak ve tespit edebilmek için için yapılır. İkili test yapıldıktan sonra sonucuna göre bebeğin trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) diye bilinen kromozom sorunlarının olma riski araştırılır. Bu hastalıklar zeka geriliği ile birlikte bazı organ sorunları yani anomalileri olan hastalıklardır. Bu testlere zeka testi denmesinin nedeni zeka geriliğine sebep olan bu rahatsızlıkların erken tespitini sağlamasıdır. İkili test bebeğin zeka düzeyini ölçmez, bebeğin zekasına etki edebilecek rahatsızlıkların erken tespitini sağlar.

İkili tarama testi, sağlıklı tüm gebeliklerde yapılmalıdır. Bu ikili test kromozomal anomaliler (kromozom sorunu) hakkında tarama sağlar. Sağlıklı tüm gebeliklerde önerilir ve yapılması bebeğin ileriki dönemlerde yaşaması olası bir  kromozomal anomalisi varsa bunun hakkında tespitin yapılabilmesini  sağlayan testtir.

İkili tarama testi ile birlikte bebekte kromozomal hastalıkların mevcut olup olmaması açısından risk hesaplanır. Aileye risk konusunda detaylı bilgi verilir. Eğer risk yüksekse aileye bu konuda danışmanlık verilir. İkili test bir tarama testi olduğundan kesin tanı testi değildir. Bu test ile birlikte tarama yapmak ve olasılık vermek mümkündür.

İkili tarama testi normal gebeliklerde, gebelik takibinde son derece faydalı bilgiler sunmaktadır ve özellikle Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebeliklerde mutlaka uygulanmaktadır.

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

İkili tarama testi yapılma zamanı gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasındadır. 11-14. hafta tarama testi ve ense kalınlığı testi diye bilinen bu test, gebeliğin ultrasonografik inceleme ile bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi ve  aynı zamanda anneden alınan kan örneğinde yapılan laboratuvar tarama testiyle sık rastlanılan bazı fetal (anne karnında henüz oluşmaya başlayan bebek) anormalliklerin (mesela Down sendromu, Edwards sendromu gibi) olma riskinin hesaplanmasını içerir.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

İkili tarama testi yapılırken öncelikle gebeliğin 11-14 haftaları arasında anne adayından kan alınır (kan tahlili için her zaman alındığı şekilde). Anne adayından alınan kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülür, annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri ile birlikte ek bilgisayar yardımıyla olasılık hesaplanarak sonuç belirlenir. İkili test olan bu kan testine mutlaka bebeğin ense kalınlığı (NT) eklenmelidir. Bu sayede elde edilen sonucun doğruluk oranı daha net olur, bu bilgilerle doğruluk oranı yükselen teste ikili kombine test de denir.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır

Yani kombine test, ikili test  (kan testi) ile ense kalınlığının (NT) sonuçlarının kombine edilmesi ile yapılan bir testtir. İkili test taraması, down sendromlu bebeklerin %65’ini tespit edilebilir, kombine test ile birlikte kromozomal anomalilerin %85’i tespit edilebilir. Her iki test de down sendromlu bebeklerin tamamını tespit edemiyor. Yani down sendromlu bebek taşıyan hamileliklerin bir kısmında (%15) kadar bu testlerin sonucunda risk yüksek gelmeyerek, normal çıkacaktır.

İkili tarama testi sonucunda da bebekte bu kromozom sorunlarının kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez. Fakat sadece bebekte bu anomalilerin olma riskinin normalden yüksek olup olmadığı rahatlıkla belirlenir. Eğer risk normalden yüksekse bebekte bu anomaliler kesin var mı sorusunun cevabını almak üzere başka ayrıntılı testler yapılır. Bu testler CVS veya amniosentez yöntemleri denir.

İkili Tarama Testi Sonucu Doğrultusunda Göre Risk Belirleme

Burun Kemiği ölçümü (nazal bone): Burun kemiği yokluğu (nazal bone absence) diye tanımlayabiliriz, burun kemiğinin varlığı veya yokluğu değerlendirildiğinde, Nazal kemiğin ultrasonda görülememesi trizomi olma riskini arttırır. Çünkü nazal kemik 11-14 hafta arasında normal fetusların (anne karnında henüz oluşan bebek) %98’inde görülebilir, sadece %2’sinde görülemez. Trizomi 21 olan fetusların ise %70’inde nazal kemik ise görülemez. Trizomi 18 olan fetusların %50’sinde nazal kemik görülmez. Trizomi 13 olan fetusların %30’unda nazal kemik görülmez.

İkili Tarama Testi Nedir

İkili tarama testi sonucu doğrultusunda Down sendromu için yüksek risk sınırı: 1/270tir. Eğer sonuç 1/270’den büyük olduğunda (örneğin 1/200) bebekte Down sendromu riski normalden yüksektir olarak belirlenir.  Tabi bebek normal de olabilir. Kesin tanı koyabilmek için  CVS veya amniyosentez yapılır. İkili tarama testi sonucunda Edwards sendromu (trizomi 18) için yüksek risk sınır ise : 1/100 ‘dür. Eğer sonuç 1/100’den büyük çıktığında (örneğin 1/80) bebekte Edwards sendromu olma riski yüksektir ancak bebek normal de olabilir ve  kesin tanı için CVS veya amniyosentez yapılır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

İkili tarama testi gebeliğin ilk haftalarında down sendromu ve Trizomi 18 tespiti için kullanılan bir kan testidir.

ikili tarama testi gebeliğin 11 ila 14. haftaları arasında yapılmaktadır. Bu sayede kromozonal rahatsızlıklar tespit edilmektedir.