1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap

İshale Ne İyi Gelir? 23 Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir? 


0

İshale ne iyi gelir? İle ilgili yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilerde, en önemli unsurun bol sıvı tüketmek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İshale ne iyi gelir? Konusunda bilinmesi gereken hususlardan birisi, evde yapılan tedavilerin olumlu netice vermemesi durumunda, en yakın sağlık birimine gidilmesidir. Eğer ishal durumuna yüksek ateş eşlik etmiyorsa, bir süre evde denediğiniz ve araştırdığınız ishale ne iyi gelir? Sorusunun cevabı ile ilgili bilgilerden faydalanarak, ilk tedaviyi evde kendiniz başlatabilirsiniz. İshale ne iyi gelir? Konusunu araştırırken, alınan sıvının kaliteli sıvılardan oluşması gerektiği yani temiz içme suyu, et suyu gibi sıvıların bol miktarda tüketilmesi gerekliliğini kavradık.

Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir? 

Karın ağrısı ve ishal şikayeti olan kişiler, hastalık semptomları görünür görünmez bol sıvı tüketmeli ve ishal neticesinde vücutta eksilen tuz, şeker ve mineral seviyelerinin artırılması sağlanmalıdır. Eczacıya yöneltilen “İshale ne iyi gelir?” Sorusuna istinaden, eczaneden temin edebileceğiniz probiyotik, bağırsaklarınızda bulunan iyi bakterilerin sayısını artırarak, bağırsak hareketliliğinizin dengelenmesini sağlayacaktır.

Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir

Eğer ishal parazit kaynaklı ise, evde yapılan işlemler faydalı olmayacaktır. İshale iyi gelenleri Maddeler halinde belirtelim.

  1. Hidrasyon sıvısı
  2. Probiyotikler
  3. İshal ilaçları
  4. İshali kesen yiyecekler

İshale ne iyi gelir? Sorusunu, maddeler halinde cevapladıktan sonra, bu maddeleri tek tek açıklayalım.

Hidrasyon Sıvısı

İshale neler iyi gelir? Sorusunun cevabına dair ilk madde hidrasyon sıvısıdır. Vücuttaki sıvı kaybının giderilmesi ve dengelenmesi için, evde hazırlayabileceğiniz hidrasyon sıvısını tüketerek, karın ağrısı ve ishal şikayetlerinizi azaltabilirsiniz ve vücudunuza gereken sıvıyı verebilirsiniz. Bu sıvıyı hazırlamak için, 1 litre kaynatılıp mikropları öldürülmüş ve sonrasında ılık duruma getirilmiş su, 1 çay kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı karbonata ihtiyaç vardır. Belirtilen malzemeler, temiz cam bir şişede muhafaza edilerek, ishali olan kişinin gün içerisinde bu hidrasyon sıvısını tüketmesi gerekmektedir. İshale iyi gelen nedir? Sorusuna verilecek en iyi cevap, öncelikle vücuda hidrasyon sıvı takviyesi yapılması olacaktır.

Probiyotikler

Bağırsak sağlığı için bağırsaklarda bulunması gereken iyi bakteriler, probiyotiklerdir. İshale neler iyi gelir? Sorusu ile karşılaşan kişilerin verdikleri ilk cevap genellikle probiyotikler olmaktadır. Bağırsakta bulunan bu faydalı mikroorganizmalar kefirde, turşuda, peynirde, yeşil zeytinde, ekşi mayalı ekmekte, yoğurtta vb gibi gıdalarda bulunmaktadır.

İshal İlaçları

Doktorunuz tarafından verilen ilaçlar, ishalin semptomlarının hafifletilmesine olanak sağlamaktadır.

İshali Kesen Yiyecekler

İshale ne iyi gelir? Konusunda sıra geldi ev ortamında ishali kesebilecek yiyeceklerden bahsetmeye. Bazı besinler, rahatsızlığın azaltılmasında etkili olabilmektedir. Bu yiyecekler arasında muz, patates, mayalı ekmek, kefir, yoğurt, tavuk (derisiz) ya da tavuk suyu çorba, yoğurt çorbası vb gibi besinler bulunmaktadır.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? 

Bebeklerde ishale ne iyi gelir? Sorusunun cevabına gelince, eğer bebek 6 aydan küçükse, emziriyorsanız emzirme sıklığını artırın. Sıvı mama veriyorsanız vermeye devam edin ve ishal nedeniyle kirlenen bezini sık sık değiştirin. 6 aydan büyükse ve katı besinlerle beslenebiliyorsa, yoğurt, ayran, muz ve patates püreleri, nar suyu, pirinç suyu, elma püresi vb gibi besinler verebilirsiniz.

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir? 

Vücuda alınan mikroplar, virüsler, yenilen ve içilen gıdanın temiz olmaması vb gibi durumlarda küçük çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de ishal semptomları görülebilmektedir. Yetişkinlerde ishale ne iyi gelir? Sorusuna cevaben, öncelikle doktorunuz tarafından verilen ilaçların düzenli alınması gerektiğini söyleyebiliriz. İlaçların yanı sıra kefir, yoğurt, haşlanmış tavuk, kombu çayı, kahve (çok tüketmemek şartıyla), çay, limon kahve karışımı vb gıdalar tüketilmelidir.

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir

Potasyum, magnezyum, nişastalı besinler ve lif oranı düşük gıdalar tüketilmesi, hastalığın belirtilerinin azalmasını sağlayacaktır. İshale iyi gelenler Konusunda, kaliteli sıvıların tüketilmesinin yanında, pirinç lapası, patates, ekmek gibi yarı katı ve lif oranı düşük gıdalar tüketilmelidir.

İshale Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Doktor tarafından düzenlenmiş olan tedavinizin yanında evde ishale ne iyi gelir? ve evde ishale karşı çözüm yolları ile ilgili bilgiler verelim. Ev ortamında hazırlayacağınız az yağlı tavuk suyu çorbası ve pirinçli, naneli yoğurt çorbası, vücudunuza elektrolit desteği sağlarken bağırsaklarınızı da rahatlatan bir seçenektir. Muz, bağırsaklar tarafından kolayca sindirilebildiği için ishal durumlarında tüketilebilecek besinler arasındadır. İyi bir potasyum ve pektin kaynağıdır. İshal durumunda çözünür lif tüketmek kabızlık sorununu önlemeye ve bağırsaklardaki sıvının emilmesine yardımcı olur. Evde ishale neler iyi gelir? Konusunda bir diğer seçenek haşlanmış ya da fırınlanmış patatestir.

Yulaf ezmesi, ishal durumunda tüketilecek az sayıda tahıldan birisidir. Yulaf ezmesi ve beyaz ya da ekşi mayalı ekmek, ishal durumunda tercih edilmelidir. Az yağlı yoğurt ve kefir, probiyotik özellikleri nedeniyle, ishale ne iyi gelir? Evde ishale iyi gelen besinler nelerdir? Sorularına cevap olarak verilecek besinler arasındadır. Haşlanmış ya da buğulanmış tavuk eti, kolay sindirilen hayvansal protein olması nedeniyle, ishal durumlarında tercih edilecek besinler arasında bulunmaktadır. İshale neler iyi gelir? Sorusu için verebileceğimiz cevabın sonuncusu, sıvı tüketimidir. Bol sıvı tüketimi, Hindistan cevizi suyu tüketimi ve evde hazırlayabileceğiniz hidrasyon sıvısı da evde hazırlayabileceğiniz ve ishale iyi gelen besinlerdendir.

Çocuk İshale Ne İyi Gelir? 

Çocuk ishale ne iyi gelir? Konusunda yapılan araştırmalar, çocukların yaşlarına göre değişkenlik göstermektedir. Çok küçük çocuklar daha çok sıvı, anne sütü, hazır mama, havuç suyu, elma püresi gibi besinlerle beslenirken, yaşları biraz daha büyük olan çocuklar tost, pirinç lapası, patates, ekmek gibi daha katı gıdalar tüketebilmektedirler. Çocuklarda ishale ne iyi gelir? Sorusu için, bu saydığımız besinlerin dışında, kırmızı mercimek çorbası (enerji ve protein açısından zengin olması nedeniyle), ayran, kefir, nane limon çayı, şeker, su ve tuzdan elde edilen hidrasyon sıvısı, nişastalı gıdalar, zencefil, lor peynir vb gibi gıdalar verilebilir. Çocuklarda ishale ne iyi gelir? yazımızın içinde geçen yiyecekler semptomları azaltmadıysa, çocuk en kısa zamanda sağlık merkezine götürülmelidir.

Mide Bulantısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı ve ishale neler iyi gelir? Sorusuna vereceğimiz cevap, nane limon çayı içilmesi olacaktır. Nanenin mide bulantısı giderme etkisi ve limonun bağırsakları düzenleme etkisi birleşince, mide bulantısı ve ishalin azalmasını sağlayan güzel bir karışım elde edilmiş olur. Bunun yanında bol su tüketilmeli, ıhlamur, kekik çayı, zencefil çayı, maden suyu da tüketilebilir. Mide bulantısı ve ishale iyi gelen nedir? Sorusuna verilecek son yanıt, Türk Kahvesi ve limon karışımı olacaktır. Pişirilmemiş Türk kahvesinin içine birkaç damla limon damlatarak tüketilmesi de mide bulantısı ve ishale iyi gelen yöntemlerden birisidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelik Bulantısına Ne iyi gelir?

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir? 

Çocuklarda, bebeklerde, yetişkinlerde ishale ne iyi gelir? Sorusunun ardından, sıra geldi hamilelikte ishale neyin iyi geleceği konusuna. Hamilelikte ishale iyi gelen yiyecekler, muz, pirinç lapası, kefir, haşlanmış patates, haşlanmış tavuk, mercimek, tavuk ve yayla çorbası, kemik suyu, bol miktarda sudur. Hamilelik nedeniyle ishali kesen fakat hamilelik sürecini etkileyebilen kahve ve çay tüketiminden kaçınılmalıdır.

Su Gibi İshale Ne İyi Gelir?

Bazı sıvıların tüketimi, ishal olunan durumlarda hayati öneme sahiptir. Bu sıvılarda en önemlisi sudur. Su gibi sıvılardan ishale ne iyi gelir? Hemen cevap verelim, kemik suyu, Hindistan cevizi suyu, az miktarda havuç suyu, az miktarda nar suyu, hidrasyon sıvısı vb gibi sıvı gıdalar, ishal durumunda tüketilmesi gereken besinlerdendir.

İshale Ne İyi Gelir

Kusma ve İshale Ne İyi Gelir? 

Kusma ve ishale ne iyi gelir? Sorusunun cevabına gelince, tuzlu kraker, kızarmış ekmek, nane limon çayı, zencefil çayı, bol su tüketimi, naneli şeker, derin nefes alınması, açık havada temiz hava almak vb gibi gıdalar ve uygulamalar kusma ve ishale ne iyi gelir? Sorusunun cevaplarını içermektedir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap