Site icon Anneysek.Com

Kahve Asit mi Baz mı?

Kahve asit mi baz mı sorusu kimya dalını ilgilendirmektedir. Hepimizin severek tükettiği bir içecek olan ve yüksek lezzetin yanı sıra sağlığa faydaları da bulunan kahve, kimyevi özellikler bakımından da öteki içeceklerden farklılık göstermektedir.

Kahve baz mı asit mi? sorusunun cevabını öğrenebilmek için öncelikle kahvenin pH değeri bilinmelidir.

Asit ve Baz Nedir?

Sabun kaygan bir maddedir ve bazdır. Limon suyu ise ekşi olup asittir. Bir madde suda çözündüğü zaman çözeltiye ‘H3o+’ yani artı yüklü hidrojen iyonları geçiyorsa bu madde asidik özelliğe sahiptir. Eğer madde suda çözülünce suya ‘OH-‘ hidroksil iyonu veriyorsa bazdır. pH değeri ise asitlik oranını bildirir. Çözeltinin bazik veya asidik olduğu suya göre kıyaslama yapılarak bulunur.

Kahvenin pH Değeri Kaçtır?

Kahve 5 pH değerine sahiptir. Bu yüzden kahvenin asidik özellik taşıdığı söylenebilir. Yani kahve asit midir baz mıdır? sorusunun cevabı, ‘kahve asittir’ şeklindedir.

Kahve çeşitleri oldukça fazladır. Dolayısıyla her kahvenin pH değeri mutlak surette 5 değildir. Kahvenin pH oranı 4.85 ile 5.10 arasında değişiklik arz eder.

Kahvede Bulunan Asitler Nelerdir?

Kahvede 9 temel asit vardır. Bunlar, konsantrasyonu en düşük olandan en yükseğe doğru şöyle sıralanabilir:

Kahvenin Asit Dengesini Etkileyen Faktörler

Kahvenin kavrulma biçimi asitlik derecesinde rol oynar. Sıcaklık da pH değerini belirleyen diğer bir unsurdur. Yüksek sıcaklıkta uzun süre kavrulan kahve çekirdeklerindeki klorojenik asit düzeyinin daha az olduğu saptanmıştır. Bu ise, kısa süre ve hafif sıcaklıkta kavurmanın asit seviyesinde yükselmeye sebep olacağına yorumlanabilir.

Demleme de kahvenin asit oranı üzerinde etkilidir. Demleme işlemi sırasında kahve çekirdeklerindeki asit serbest kalır. Bir çalışmaya göre kahvenin asidite değeri, soğuk demlendiği zaman düşük, sıcak demlendiğinde yüksek ölçülmüştür. Kahveyi az bir müddet demlemek asidik olmasını sağlar. Daha uzun bir zaman demlenirse asit miktarı azalır.

Kahve çekirdeğinin boyutu da asitlik ile doğrudan ilişkilidir. Küçük kahve çekirdeklerinin yüzey alanları hacim doğrultusunda büyür. Buna bağlı olarak demleme esnasında çıkan asit miktarı artabilir.

Kahve Asiditesi Sağlığa Zarar Verir mi?

Kahve asit midir? sorusunun cevabından sonra, bunun sağlık için bir risk oluşturup oluşturmayacağından da bahsetmek gerekir. Söz konusu durum aslında insanlar için bir tehdit değildir. Fazla kafein alımının uykusuzluk, baş ağrısı ve benzeri şikâyetlere yol açtığı bilinmektedir fakat bu konumuzun dışındadır.

Kahve, sırf asidik olduğu için zarar verici bir ürün değildir. Ne var ki; bazı insanlarda İBS (irritabl barsak sendromu), mide ülseri ya da asit reflüyü tetikleyebilir.

Kahve, doğrudan bu rahatsızlıkların sebebi olarak gösterilemez. Fakat bahsi geçen hastalıklardan birini yaşayanların kahve tüketimini sınırlandırmaları önerilir. Aksi takdirde sorunun kötüleşmesi mümkündür.

Kahvenin Asitliği Nasıl Azaltılır?

Sağlıklı Kahve Tüketmenin Püf Noktaları

Faydalı Olabilecek Yazılar

Exit mobile version