1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Kimyasal Gebelik *2023 Kimyasal Gebelik Nedir?


0

Kimyasal gebelik hamileliğin ilk haftasında meydana gelen düşmeye denir. Kimyasal gebelik bakımından hamile olan kadınlarda görülme olasılığına sahip olan bu gebelik türüyle ilgili olarak merak edilen pek çok konular olabiliyor. Kimyasal gebelik türünün meydana gelmesinin altında yatan bazı sebepler söz konusudur. Özellikle yumurta döllenmeye başladıktan sonra BETA HCG hormonu da yükselişe geçmeye başlayacaktır. Doğal olarak bu durumda direkt olarak testlere yansımaya başlamış olacak. Her ne kadar gebelik sonlanmış olsa da hormonun yüksekliğinden kaynaklı olarak gebelik test sonuçları pozitif olarak görülebilir. Fakat ultrasonda bakıldığı zaman gebelik kesesi görülmeyecektir. Kimyasal gebelik, kadınların başına gelme ihtimali söz konusu olabileceği durumların başındadır.

Üstelik gebe düşüklüğü sıkça meydana gelebilme potansiyeline sahiptir. Öyle ki kadınların yüzde 50’lik kısmı bu ihtimalle karşı karşıya kalabiliyor. Gebelik tanısının konulmasının ardından sonra ise kimyasal gebelik süreci 3 ya da 5 gün gibi bir süre zarfı içerisinde de meydana gelmeye başlamış olacaktır. HCG hormon seviyesinde meydana gelecek hızlı düşüşler sonrasında ise bu durum direkt olarak gebeliğe yansımaya neden olacaktır. HCG sıfırlanmasıyla 3-5 gün içerisinde ise kimyasal gebelik durumu gerçekleşerek düşük yapılmış olur ve kanama da sona erer.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Ülkemizde kadınların ne yazık ki sık karşılaşma durumu olan gebelik türüdür. Kimyasal gebelik ile birlikte düşük durumu yaşanır. Bu durum ise hamilelik döneminin çok erken sürecinde meydana gelir. Bu sürecin ne kadar olduğu ile ilgili net bir bilgi vermemiz gerekirse de hamileliğin ilk haftası olarak ifade edilebilir. Bir sonraki adet kanaması sürecine göre de bir düşüş olma durumu yaşanmaya başlamış olur. Kimyasal hamilelik yaşanmasıyla birlikte düşük görülür ve bu sayede gebelik evresi de son bulmaya başlamış olur.

Kimyasal Gebelik Nedir

Kimyasal gebelik türünün hemen her bir kadının başına gelebilecek sorunlardan biri olduğunu söylememiz gerekir. Bu sebepten dolayıdır ki düşük durumunun kimlerde olacağı tam manası ile kestirilemeyebilir. Hiç beklenmedik bir an da bile hamile olan bir bayanda bu tarz sorunlar gün yüzüne çıkmaya neden olabilir. Kimyasal hamilelik, yaklaşık olarak 5 haftaya ulaşmadan da görülebilme olasılığına sahip olduğunu bilmelisiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı

Kadınların pek çoğu adet dönemi sürecinden sonra düşük yapmış olduğunu ister istemez fark etmediği zamanlar olabiliyor. Kimyasal gebeliğin çoğu zaman kadınlar tarafından fark edilmeyen bir durum olduğunu ve ancak doktpr tarafından yapılacak ultrason kontrolü sonrasında fark edileceğini bilmeniz gerekiyor. Eğer ki pozitif bir hamilelik test durumu varsa da bu tarz bir teşhis koyulması söz konusu olabilir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal gebelik türünün nasıl belirtiler ortaya koymuş olduğu da mutlaka bilinmesi gerekecek kritik konuların başında yer alıyor diyebiliriz. Gebelik belirtileri nelerdir, nasıl anlayabiliriz şeklinde sormaya başlayanlar içinde bu sorulara cevap bulacağınız bir araştırma yaptık. Buna göre kimyasal hamilelik belirtilerini şöyle sıralama yapabiliriz:

  • Normalden daha da fazla şekilde görülen adet krampı
  • Düşük şekilde HCG seviyesinin oluşması
  • Pozitif hamilelik sürecinden sonra müde bulantısı, hamilelikte göğüs ağrısı gibi vakaların ortaya çıkması
  • Normal dönemden daha da fazla ağır şekilde geçmesi

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Saymış olduğumuz tüm bu aşamaların ise kimyasal gebelik ile ilgili olarak belirti konusunda bizlere ipuçları vermiş olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal gebeliğin meydana gelmesinde ise altında yatan pek çok farklı etmenler olabileceğini söylememiz gerekir. Tabi ki bu durumun kadının yapısından kaynaklı olarak değişebiliyor. Doğal olarak hemen her kadında görülebilecek bir durum olmasa da görülme potansiyelinin yüksek olma ihtimali vardır.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Düşük olarak ifade edebileceğimiz kimyasal gebelik neden olur ve niçin böyle bir şey yaşanır diyebilirsiniz. Aslında kimyasal gebelik ile ilgili olarak tek bir sebebin olmadığı gibi birden çok sebeplerinde yer almış olduğunu belirtmek isteriz.

Erken düşük olmanın altında yatan pek çok farklı nedenleri olabiliyor. Bunlar:

  • Dengesiz hormonlardan kaynaklı olarak düşük oluşması
  • Embriyoda meydana gelen genetik kaynaklı anormalliklerin görülmesi
  • Rahim içinde görülen uygun implantasyon eksikliğinin meydana gelmesi
  • Düşük vücut ağırlığından kaynaklı olarak gebeliklerde düşük durumu yaşanabilir.

Düşük olmasının altında yatan sebeplerden biri de yapacağınız hatalı eylemlerden kaynaklı olabilir. Bunlar nelerdir diyenler içinde özellikle hamileliğin ilk 2 haftalık sürecinde ani hareketler ve ağır kaldırmadan kaynaklı olarak böyle bir kimyasal gebelik sonucuyla karşı kaarşıya kalınması da kaçınılmaz olmaya başlayacaktır.

Kimyasal Gebelik Yaşamamak İçin

Kimyasal gebeliğin olmaması için yaşamınızda birtakım önlemler almanız gerekebilir. Çünkü kimyasal gebelik çok sık karşı karşıya kalınan bir sorun haline geldiğinden dolayı mümkün mertebe de tedbirin elden bırakılmaması gerekir.

Düşük yapma riskini ortadan kaldırmak adına ve sağlıklı bir fetal gelişim sürecinin yaşanmasını sağlamak adına yapmanız gereken bazı önemli adımların olacağını söylememiz gerekir. Bu adımlardan en önemlisi ise doğum öncesi vitaminlerin mutlaka alınması denebilir. Çünkü doğum öncesi vitaminlerinizi alırsanız doğal olarak kimyasal gebelik sürecinin üstesinden kolay şekilde gelme şansına sahip olabilirsiniz. Tam aksine artık gebeliklerin daha güzel şekilde sürdürülmeye başlanmasını sağlarsınız. İstemediğiniz bu gibi olumsuz sorunlarla karşılaşmamış olursunuz.

Kimyasal gebelik şüphesi içerisinde olanların da mutlaka doktora giderek böyle bir şey olup olmadığıyla ilgili olarak bir kontrolü yaptırmasında yarar var. Bu yapacağınız yöntemlerinde bir bakıma tedbir olacağını unutmayın. Kimyasal hamileliklerin ise son derece normal bir şey olduğunu uzman doktorlar çok kez ifade ediyor. Böyle bir durum yaşadığınız zaman acaba ben de ciddi bir sağlık sorunları mı var şeklinde düşünmeyin.

Gebelik ile ilgili olarak incelemeler yapıldığı zaman hemen her bir gebelikte ise bu tarz durumların olma olasılığı söz konusudur. Kimyasal gebelik oranları ile ilgili olarak bir incelemeye bakıldığı zaman ise dünyadaki kadınlarda %30 oranında bir düşük yapma durumu söz konusu olabiliyor.

Kimyasal Gebelik Yaşayıp Sonra Hamilelik

Sağlıksız bir gebelik olarak ifade edilen kimyasal gebelik sonrasında, vücudunuz istenilen doğal mekanizmasına yeniden kavuşma şansına sahip olmaya başlayacaktır. Özellikle kadınlarda meydana gelen ve erken dönemde oluşan bu tür düşüklerin kadınlar açısından birdaha gebe kalmayacağını işaret eden olumsuz bir yanı yoktur. Genelde kadınlar böyle bir problemle karşılaştıkları zaman bir daha gebe kalamam mı diye düşünmeye başlar.

Endişeli olan kadınları bu konuyla ilgili olarak rahatlatacağımız en önemli cevap ise böyle bir şeyin olmayacağıdır. Tam aksine bir daha daha sağlıklı bir şekilde gebe kalabilmeniz mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayıdır ki aslında bakıldığı zaman kimyasal gebelik sürecinin görülmesi kişiler açısından olumlu olarak görülebilecek bir durum olduğunu bilmelisiniz.

Kimyasal gebelik sonrasında yeniden bir hamilelik söz konusu olma ihtimali vardır. Yeniden hamile olabileceğiniz süreç ise kimyasal hamilelik sonrasında 2 ay gibi bir zamanı kapsayabilir. Bu nedenden dolayıdır ki böyle bir sorun her ne kadar yaşanmış olsa bile korkulacak bir şey yoktur. Tekrardan aynı durumla sık sık karşılaşma ihtimalleriniz olmayacaktır.

Kimyasal Gebelik

Yeniden böyle bir durum olma ihtimali ilkine oranla daha düşük seviyeye düşecek olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenden dolayı korkularınızın yersiz olacağının altını çizmemiz gerekiyor.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap