1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kirazın Sağlığa Faydaları


0

Kirazın sağlığa faydaları arasında sayılabilecek birçok sağlık yararı bulunuyor. A ve c vitamini bakımından zengin olan beta-karoten ve lif içerikleri ile de oldukça fazladır. Güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan kiraz, artrit ve gut semptomlarının azaltılması ve erken yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması için önemli meyvelerden biridir.

Yaz aylarında severek tüketilen kiraz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların gelişimini önlemek için bağışıklık sistemine yardımcı olur. Kardiyovasküler sorunların ve kan basıncının düzenlenmesinin yanı sıra, kas kasılmaları için de kirazın faydaları bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırmaya göre kiraz, ruh halini iyileştirmek için de en önemli besin kaynaklarından biri olarak gösterilmektedir.

Kirazın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İşte birbirinden değerli sayılabilecek kirazın faydaları

Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur

Kirazın içeriğinde bulunan klorojenik asit gibi insülin seviyesini ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan polifenoller, kan şekerini kontrol altında tutarak, şeker hastalarına karşı iyi gelmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan antosiyaninler, özellikle tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

kirazin sagliga faydalari y
Kirazın Sağlığa Faydaları

Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruyucudur

Antosiyaninler bakımından zengin olan kiraz, atardamarlarda yağlı plakların oluşumuna neden olan kötü kolesterolün kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığını önlemeye ve dolayısıyla felç ve kalp ağrısı gibi rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur. C vitamini bakımından zengin olan kiraz, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili bir kaynaktır.

Gut ve Artrit İle Savaşmaya Yardımcı Olur

Antioksidan ve güçlü anti inflamatuar eskilere sahip kirazın sağlığa faydaları arasında, özellikle gut ve artrit ile savaşıcı yapısı dikkat çekmektedir. Eklem iltihabının azalması ve oksidatif stresin etkilerini en aza indirmek için, düzenli olarak kiraz tüketebilirsiniz. İdrardaki ürik asitin atılmasına da yardımcı olan kiraz, bu tip rahatsızlıkların tedavi sürecinde de faydalıdır.

Uyku Kalitesini Artırır

Melatonin adı uyku sistemini uyaran hormonların aktif olmasına yardımcı olan kiraz, buna etki edecek triptofan adlı madde içermektedir. Düzenli şekilde kiraz tüketmeniz halinde, özellikle yazın sıcak günlerinde uyku problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Kas Ağrılarını Azaltır

Egzersiz yapıldıktan sonra ortaya çıkan vajina ağrısı ya da kas ağrılarını azaltması, kirazın sağlığa faydaları arasındadır. İçerdiği antioksidan ve anti inflamatuar bileşikler, hücresel aşınma ve yıpranmaya karşı etkilidir. İltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, özellikle ağır iş ve egzersizler sonrası görülen kas ağrılarına hafifletmektedir.

Depresyona İyi Gelir

Sahip olduğu triptofan, ruh halinin daha iyi seviyeye gelmesini sağlar. Stresi ve depresyonu önlemeye yardımcı olan serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Vücutta serotonin miktarının fazla olması, depresyon, ruh hali değişiklikleri ve kaygı gibi çeşitli duygudurum bozukluklarına faydalı gelmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Düzenli olarak kiraz tüketilmesi, C ve A vitamini içerikleriyle birlikte bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Yaz aylarında doğal olarak tüketilecek kirazın besin değerleri, diğer aylara göre çok daha fazladır. Bu yüzden mümkün olduğunca mevsiminde tüketmeye önem verilmelidir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap