1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Kirpik Uzatan Yağlar *2022 Kaş Kirpik Uzatan Yağlar

Kirpik Uzatan Yağlar *2022 Kaş Kirpik Uzatan Yağlar
+ - 0

Kirpik uzatan yağlar uzun ve dolgun kirpiklere kavuşmak isteyenlerin fazlasıyla işine yarayacak bitkisel ürünlerdir. Kirpik uzatan yağlar düzenli bir şekilde uygulanırsa kirpiklerin daha hacimli olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca kirpik uzatan yağlar hem kirpikleri güçlendirerek dökülmelerini engelleyecek hem de uzamalarına yardımcı olacaktır. Bu kirpik uzatan yağlar bünyelerinde; kirpiklerin uzaması için gereken esansiyel (uçucu) yağ asitleri, E vitamini, çinko, C vitamini ve B vitamini gibi temel bileşenleri barındırmaktadırlar.

Kaş Kirpik Uzatan Yağlar

Kaş Kirpik Uzatan Yağlar Kullanmanın Faydaları

Kirpiklerimiz gözümüzün süsüdür ve aynı zamanda onları tozlardan ve diğer çevresel faktörlerden  korurlar. Herkes güzel kirpiklere sahip olmak ister. Dış görünüşün en önemli parçalarından biri de kirpiklerdir. Hâl böyle olunca kirpiklerin bakımına da kirpik uzatan yağlar ile özen göstermek gerekir.

Kirpiklerimiz çeşitli etkenlerle zayıflayabilir, incelebilir ve büyümesi durabilir. Bu problemi gidermek üzere geliştirilmiş kirpik uzatan yağlar gibi birçok kozmetik ürün mevcuttur. Fakat bunlar hem pahalıdır hem de çeşitli kimyasal maddeler içermektedir.

Kirpik Uzatan Yağlar Kullanmanın Faydaları

İşte burada devreye, kirpik uzatan yağlar girmektedir. Bunlar kirpik uzatmanın en doğal ve en ucuz yöntemleridir. Güzellik rutininize dâhil edeceğiniz bu kirpik uzatan yağlar; kirpiklerinizi besleyecek, kuvvetlendirecek, kalınlaştıracak, dolgun bir görünüm verecek, uzamalarına katkıda bulunacaktır.

problematic skin
Önerilen Yazı
Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak

Jojoba Yağı İle Kirpik Uzatma

Bu yağ; kirpiklerin doğal olarak büyümesini sağlayan kirpik uzatan yağlar arasında başta gelir. Saç tellerinin güçlenmesinde ve saç dökülmesinin engellenmesinde de rol oynayan seramid adlı yağ asitleri bakımından zengindir. Yüksek nemlendirici ve Rejeneratif özellikleriyle güzellik rutininizin vazgeçilmez bir parçası olmayı hak eden jojoba yağı; hidrasyon sağlar ve kirpik kaybını en aza indirir. Kirpiği uzatan yağlar arasında yer alan jajoba yağı koruma dengesi meydana getirerek kirpiklerin doğal olarak uzatma yeteneğini kanıtlar. Gözenekleri tıkamaz, anti-enflamatuar özelliktedir. Kirpik uzatan yağlar arasındaki bu yağ yapışkan bir yapıya sahip değildir; rahatlıkla emilebilir.

Kirpik Uzatma İçin Jojoba Yağı Kullanımı

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan jajoba yağı maskara fırçası veya bir parça pamuk jojoba yağına batırılır. Kirpiklere dipten uca doğru uygulanır. Her gece uyumadan önce tekrarlanır. Jojoba yağının hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile eşit miktarda karıştırılarak kullanılması mümkündür.

Kuşburnu Yağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan bu yağ; iyileştirici ve nemlendirici özelliklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan bu yağ aynı zamanda; kirpiklerin uzamasına da destek olmaktadır.

Kirpik Uzatma İçin Kuşburnu Yağı Kullanımı

Az miktar kuşburnu yağıyla kirpiklerinizi her gece nemlendirmeye özen gösterin. Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan kuşburnu yağını bir maskara fırçası ile veya parmak uçlarınızla yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar basittir! Ancak tabii ki bunu uygulamadan evvel kirpiklerinizde makyaj kalıntıları varsa temizlemelisiniz.

Badem Yağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan badem yağı; kirpikleri güneşin ve çevresel toksinlerin zararlı etkilerinden koruyucudur. A, B, E vitaminleri; magnezyum, kalsiyum ve tekli doymamış yağlar açısından güçlü bir kaynaktır. Yüksek antioksidan özelliğiyle kirpiklerin büyümesindeki rolü yadsınamaz. Daha güzel, kalın ve uzun kirpiklere sahip olmak istiyorsanız kirpik uzatan yağlar arasında yer alan bu yağın da size faydası olacaktır. Kirpik kaybını azaltan, kirpikleri parlatan badem yağı; kıl foliküllerini kuvvetlendirerek dökülmelerine mâni olur ve kirpiklerin uzamasında da söz sahibidir! Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan bu yağ hassas cilt yapışına sahip olanlar tarafından da güvenle kullanılabilir. İçerdiği yumuşatıcı bileşenlerden ötürü; sağlıklı PH seviyesinin oluşmasında ve korunmasında mükemmel bir etkisi vardır.

Kirpik Uzatma İçin Badem Yağı Kullanımı

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan badem yağını bir pamuk parçasına azıcık badem yağı damlatın. Kirpiklerinize sürüp bu şekilde yatın. Gece boyu böyle kalsın, sabah yıkayın. Bunu her gece tekrar etmeyi unutmayın.

Hint Yağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan bu hint yağ; Ricinus communis bitkisinden elde edilmektedir. Alternatif kozmetiklerden biri olarak asırlardır kullanılmaya devam eden Hint yağı; saç ve cilt sağlığına da çok faydalıdır. Kirpik uzatan yağlar listesinin başında gelen bu yağın kirpikler üzerindeki etkisi nemlendirme ve uzamalarını teşvik etme yönündedir. Kirpikler tarafından kolayca emildiğinden onların büyümelerinde pay sahibi olacaktır.

Kirpik Uzatma İçin Hint Yağı Kullanımı

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan hint yağını kirpiklerinize uygulayıp bir gece bekletin. Dilerseniz biraz zeytinyağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan organik Hindistan cevizi yağının cilt bakımınızda olması size çok şey kazandıracaktır. Zira söz konusu hindistan cevizi yağı; içerdiği mineraller, antioksidanlar, orta zincirli yağ asitleri ile kirpiklerin dostudur. Onların hacmini artırmakta, büyümelerine yardım etmektedir.

Kirpik Uzatma İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Kirpk uzatan yağlar arasında yer alan hindistan cevizi yağını biraz parmak uçlarınızla kirpiklerinize sürmeniz yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra durulamayın ve gece boyu böyle bırakın. Kirpik uzatan yağlar içinde yer alan bu yöntemle makyajınızı da temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan ve kirpikleri gürleştiren ve uzamalarında etkili olan zeytinyağı; bilindiği gibi sağlığa, cilde ve saçlara da oldukça yararlıdır. Fakat kirpik uzatan yağlar arasındaki bu yağdan fayda görebilmek için; kullandığımız yağın hakiki/saf zeytinyağı olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca altın kural unutulmamalı; aksatmadan uygulama yapılmalıdır. Antiseptik bir madde olan ve kirpik uzatan yağlar listesinin başında gelen zeytinyağı; yapısında bulunan çeşitli antioksidanlar, klorofiller, karotenoidler, E ve K vitaminleriyle kirpikleri onarır; kalınlıklarını ve uzunluklarını artırır.

Kirpik Uzatma İçin Zeytinyağı Kullanımı

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan zeytinyağı az miktarda ısıtılır. Kirpikleri yakmayacak derecede ısındığından emin olunur ve nazikçe uygulanır. Bu kirpik uzatan yağlar içinde yer alan zeytinyağını haftada 3 defa yapmalıdır. Kirpiklerin kırılmasını önleyecek ve daha çabuk uzamalarını sağlayacaktır.

Avokado Yağı ile Kirpik Uzatma

Kirpik uzatan yağlar arasında yer alan ve diyet programlarında kendine sıkça yer bulan avokado; zayıflamaya ve genel sağlığa olduğu kadar cilde de yararlıdır. Saç maskelerinde de kullanılmakta olan avokado yağı; gücünü kirpiklerde de göstermektedir. Kirpiklerin besin ihtiyacını karşılayan vitaminler, mineraller ve doymamış yağ asitleriyle bu yağ; saç ve kirpik dökülmesine birebir olup kirpik uzatan yağlar arasındadır.

Kirpik Uzatma İçin Avokado Yağı Kullanımı

Bu yağın kullanımı da öteki kirpik uzatan yağlar kullanımıyla aynıdır. Yapmanız gereken tek şey; bir parça pamuk yardımıyla veya parmak uçlarınızla bunu kirpiklerinize uygulayıp bir gece bekletmektir. Elbette ki düzenli uygulama şarttır.

Kirpik Uzatan Bitkisel Yağlar

Kirpik uzatan yağlar arasında sayabileceğimiz başka doğal yağlar da bulunmaktadır. Şöyle ki;

 1. Argan Yağı: Kirpik bakımında harikalar meydana getiren bu yağ; daha uzun ve gür kirpiklere sahip olma hayalinizi gerçeğe dönüştürecektir. ‘Sıvı altın’ diye bilinen argan yağı; kirpik rutininizin temelini oluşturmalıdır. Argan yağının kaynağı morroccan argan yemişidir ve muhteviyatındaki yağ asitleri, antioksidanlar ve A vitamini ile kirpik uzatmadaki başarısı tartışılmazdır. Günlük olarak uygulanırsa kirpik kalitesini artırır. Nemlendirici, besleyici ve hafif bir yağdır. Sonuç almak için sadece 2-4 hafta kullanmanız bile yeterli olabilir.
 2. Emu Yağı: Bu da kirpik uzatan yağlar listesinin başında gelmektedir. Kirpiklere bakım yapmakta ve kalınlaşıp uzamalarında etkisi görülmektedir. Öyle ki; yüz bölgesinde bulunan tüylere yanlışlıkla temas ettiğinde dahi; bu tüylerin uzamalarını uyarabileceğine ilişkin bazı raporlar vardır. Emu kuşundan elde edilen bu yağ; işlemden geçirilmekte ve rafine edilerek çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Hafif bir aromaya sahiptir ve fosfolipit içermez. Bu ise uygulandığı bölgeye kolaylıkla nüfuz edebileceği anlamına gelir.
 3. Dulavratotu Yağı: Kozmetolojide popüler bir yağ olup kirpik uzatan yağlar kategorisindedir. Ayrıca kullanımı kolaydır, fiyatı uygundur ve tamamen doğaldır. Kirpiklerin daha kabarık, kalın ve sağlıklı olmasında kullanılır. Kirpiklerin uzamasına da yardımcıdır. Muhtevasındaki palmitik asit, stearik asit, A, B, C vitaminleriyle doğal kirpik uzatan yağlar arasındadır. Kirpiklerin ortalarına ve uç kısımlarına uygulanmalı; gözlerin içine girmesinden sakınılmalıdır.

Kirpiklerin Uzaması İçin Bitkisel Yöntemler

Kirpik uzatan yağlar aşağıdaki kurallara da riayet edilerek uygulanırsa daha hızlı etki edecektir:

 • Kirpikler düzenli olarak taranmalıdır. Bu; kirpiklerdeki kan akışını harekete geçirecek ve uzama sürecine ivme kazandıracaktır.
 • Vazelin kullanılmalıdır. Kuru kirpiklerin nemlendirilmesinde ve yatıştırılmasında tesirli olan vazelin; kirpik uzatma için kullanılan bitkisel yağların gücünü artırır.
 • Kirpiklerin uzamamasındaki en büyük sebeplerden biri; vitamin ve mineral eksiklikleridir. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli; sebze-meyve tüketimine ağırlık verilmeli, yumurta, balık, et, fındık gibi yüksek oranda vitamin, protein ve yağ asitleri ihtiva eden gıdalar beslenme programından eksik edilmemelidir.
 • Aloe vera kullanımı da kirpiklerin beslenmesini, güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilecek iyi bir yöntemdir.
 • Yeşil çay yapıp soğuduktan sonra kirpiklere uygulamak ve bu uygulamayı her gün muntazaman sürdürmek; kirpiklerin daha kısa zamanda uzamasına yardımcı olur.
 • Kirpiklere Hindistancevizi veya zeytinyağı ile masaj yapmak onların büyümesini hızlandıracaktır.
 • Yumurta maskesi; içerdiği B-grubu vitaminler ve biotin ile kirpik dökülmelerinin önüne geçer ve uzamalarında görev alır. Bir yemek kaşığı vazelin ya da gliserin ile 1 yumurta karıştırılıp kirpiklere uygulanmalı; buna haftada birkaç kez olmak üzere sürekli devam edilmelidir.
 • Uyumadan kirpikleri temizlemek, rimel kalıntısı bırakmamak konusunda hassas olunmalıdır. Aksi takdirde bu; dökülmelerine yol açacaktır. Bazı maskaralarda yer alan bileşenler; -su geçirmeyenler vb.- kirpiklerin kırılgan ve kuru olmasına sebebiyet verebilirler. Bunun için haftanın birkaç günü makyaj yapmayarak gözleri dinlendirmek önerilir. Ayrıca göz enfeksiyonlarının engellenmesi adına; maskaraların 3-6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Kirpik kökleri fazla güçlü değildir, kolaylıkla dökülürler. Bu nedenle onları çekmekten kaçınılmalıdır.
 • Kirpik dökülmesi yoğunsa mutlaka bir doktora başvurmak ve hormonları kontrol ettirmek lâzımdır.
 • Takma kirpik ve kirpik maşası gibi ürünler çok sık kullanılmamalıdır.

Kirpik Uzatma İçin Maske Tarifi

Suna Dumankaya tarafından paylaşılan bu kirpik uzatma maskesi; istikrarlı olarak uyguladığınız takdirde sizi arzuladığınız uzun, gür ve kalın kirpiklere kavuşturacaktır:

Malzemeler

 • 1 tutam fındık
 • 1 tutam ceviz içi
 • 1 fincan saf zeytinyağı

Yapılışı

Fındığı ve ceviz içini zeytinyağı ile karıştırıp benmari usulü ısıtın. Ceviz ile fındık karardığı zaman hazırladığınız karışımı süzün ve kirpiklerinize her gece bununla uygulama yapın.

Kirpik Uzatan Yağlar

Kirpikler İçin Doğal Serum Tarifi

Ünlü güzellik uzmanlarından Pervin Bulgak’ın tavsiyesi olan bu kirpik uzatıcı serum; kirpiklerinizi gürleştirecek, güçlendirecek ve büyütecektir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı fındık yağı
 • 1 çay kaşığı kakao yağı
 • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir kâseye alıp güzelce karıştırın. Bu kirpik uzatan yağlar içinde yer alan karışımı her gece kirpiklerinize uygulayın. Kirpik uzatan yağlar konulu makalemizde yer alan tüm tarifleri sizlerle paylaştık.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Kirpik uzatan yağlar genellikle evde kendinizin de yapabileceği yağlardandır. Örneğin hint, badem ve hindistan cevizi yağı bitkisel yağlar arasında sayılmaktadır. Tariflere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kirpik uzatan yağlar zayıflayan, incelmiş olan ya da büyümesi duran kirpiklerinizi canlandırarak eski formuna dönmesine katkı sağlayabilir.