Kirpik Uzatan YağlarKirpik uzatan yağlar; uzun ve dolgun kirpiklere kavuşmak isteyenlerin fazlasıyla işine yarayacak bitkisel ürünlerdir. Söz konusu ürünler düzenli bir şekilde uygulanırsa hem kirpiklerin daha hacimli olmalarını sağlayacak, hem onları güçlendirerek dökülmelerini engelleyecek hem de uzamalarına yardımcı olacaktır. Bu yağlar bünyelerinde; kirpiklerin uzaması için gereken esansiyel (uçucu) yağ asitleri, E vitamini, çinko, C vitamini ve B vitamini gibi temel bileşenleri barındırmaktadırlar.

Kirpikler İçin Bitkisel Yağ Kullanmanın Faydaları

Kirpiklerimiz gözümüzün süsüdür ve aynı zamanda onları tozlardan ve diğer çevresel faktörlerden  korurlar. Herkes güzel kirpiklere sahip olmak ister. Dış görünüşün en önemli parçalarından biri de kirpiklerdir. Hâl böyle olunca kirpiklerin bakımına da özen göstermek gerekir.

Kirpiklerimiz çeşitli etkenlerle zayıflayabilir, incelebilir ve büyümesi durabilir. Bu problemi gidermek üzere geliştirilmiş birçok kozmetik ürün mevcuttur. Fakat bunlar hem pahalıdır hem de çeşitli kimyasal maddeler içermektedir.

İşte burada devreye, kirpikler için bitkisel yağlar girmektedir. Bunlar kirpik uzatmanın en doğal ve en ucuz yöntemleridir. Güzellik rutininize dâhil edeceğiniz bu yağlar; kirpiklerinizi besleyecek, kuvvetlendirecek, kalınlaştıracak, dolgun bir görünüm verecek, uzamalarına katkıda bulunacaktır.

Jojoba Yağı İle Kirpik Uzatma

Bu yağ; kirpiklerin doğal olarak büyümesini sağlayan yağların başında gelir. Saç tellerinin güçlenmesinde ve saç dökülmesinin engellenmesinde de rol oynayan seramid adlı yağ asitleri bakımından zengindir. Yüksek nemlendirici ve Rejeneratif özellikleriyle güzellik rutininizin vazgeçilmez bir parçası olmayı hak eden jojoba yağı; hidrasyon sağlar ve kirpik kaybını en aza indirir. Koruma dengesi meydana getirerek kirpiklerin doğal olarak uzatma yeteneğini kanıtlar. Gözenekleri tıkamaz, anti-enflamatuar özelliktedir. Yapışkan bir yapıya sahip değildir; rahatlıkla emilebilir.

Kirpik Uzatma İçin Jojoba Yağı Kullanımı

Maskara fırçası veya bir parça pamuk jojoba yağına batırılır. Kirpiklere dipten uca doğru uygulanır. Her gece uyumadan önce tekrarlanır. Jojoba yağının hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile eşit miktarda karıştırılarak kullanılması mümkündür.

Kuşburnu Yağı ile Kirpik Uzatma

Bu yağ; iyileştirici ve nemlendirici özelliklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu yağ; kirpiklerin uzamasına da destek olmaktadır.

Kirpik Uzatma İçin Kuşburnu Yağı Kullanımı

Az miktar kuşburnu yağıyla kirpiklerinizi her gece nemlendirmeye özen gösterin. Bunu bir maskara fırçası ile veya parmak uçlarınızla yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar basittir! Ancak tabii ki bunu uygulamadan evvel kirpiklerinizde makyaj kalıntıları varsa temizlemelisiniz.

Badem Yağı ile Kirpik Uzatma

Bu yağ; kirpikleri güneşin ve çevresel toksinlerin zararlı etkilerinden koruyucudur. A, B, E vitaminleri; magnezyum, kalsiyum ve tekli doymamış yağlar açısından güçlü bir kaynaktır. Yüksek antioksidan özelliğiyle kirpiklerin büyümesindeki rolü yadsınamaz. Daha güzel, kalın ve uzun kirpiklere sahip olmak istiyorsanız bu yağın da size faydası olacaktır. Kirpik kaybını azaltan, kirpikleri parlatan badem yağı; kıl foliküllerini kuvvetlendirerek dökülmelerine mâni olur ve kirpiklerin uzamasında da söz sahibidir! Hassas cilt yapışına sahip olanlar tarafından da güvenle kullanılabilir. İçerdiği yumuşatıcı bileşenlerden ötürü; sağlıklı PH seviyesinin oluşmasında ve korunmasında mükemmel bir etkisi vardır.

Kirpik Uzatma İçin Badem Yağı Kullanımı

Bir pamuk parçasına azıcık badem yağı damlatın. Kirpiklerinize sürüp bu şekilde yatın. Gece boyu böyle kalsın, sabah yıkayın. Bunu her gece tekrar etmeyi unutmayın.

Hint Yağı ile Kirpik Uzatma

Bu bitkisel yağ; Ricinus communis bitkisinden elde edilmektedir. Alternatif kozmetiklerden biri olarak asırlardır kullanılmaya devam eden Hint yağı; saç ve cilt sağlığına da çok faydalıdır. Kirpikler üzerindeki etkisi nemlendirme ve uzamalarını teşvik etme yönündedir. Kirpikler tarafından kolayca emildiğinden onların büyümelerinde pay sahibi olacaktır.

Kirpik Uzatma İçin Hint Yağı Kullanımı

Hint yağını kirpiklerinize uygulayıp bir gece bekletin. Dilerseniz biraz zeytinyağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Kirpik Uzatma

Organik Hindistan cevizi yağının cilt bakımınızda olması size çok şey kazandıracaktır. Zira söz konusu yağ; içerdiği mineraller, antioksidanlar, Orta zincirli yağ asitleri ile kirpiklerin dostudur. Onların hacmini artırmakta, büyümelerine yardım etmektedir.

Kirpik Uzatma İçin Hindistancevizi Yağı Kullanımı

Özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Biraz hindistancevizi yağını parmak uçlarınızla kirpiklerinize sürmeniz yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra durulamayın ve gece boyu böyle bırakın. Bununla makyajınızı da temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ile Kirpik Uzatma

Kirpikleri gürleştiren ve uzamalarında etkili olan zeytinyağı; bilindiği gibi sağlığa, cilde ve saçlara da oldukça yararlıdır. Fakat kirpik uzatan bitkisel yağlar arasındaki bu yağdan fayda görebilmek için; kullandığımız yağın hakiki/saf zeytinyağı olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca altın kural unutulmamalı; aksatmadan uygulama yapılmalıdır. Antiseptik bir madde olan zeytinyağı; yapısında bulunan çeşitli antioksidanlar, klorofiller, karotenoidler, E ve K vitaminleriyle kirpikleri onarır; kalınlıklarını ve uzunluklarını artırır.

Kirpik Uzatma İçin Zeytinyağı Kullanımı

Zeytinyağı az miktarda ısıtılır. Kirpikleri yakmayacak derecede ısındığından emin olunur ve nazikçe uygulanır. Bunu haftada 3 defa yapmalıdır. Kirpiklerin kırılmasını önleyecek ve daha çabuk uzamalarını sağlayacaktır.

Avokado Yağı ile Kirpik Uzatma

Diyet programlarında kendine sıkça yer bulan avokado; zayıflamaya ve genel sağlığa olduğu kadar cilde de yararlıdır. Saç maskelerinde de kullanılmakta olan avokado yağı; gücünü kirpiklerde de göstermektedir. Kirpiklerin besin ihtiyacını karşılayan vitaminler, mineraller ve doymamış yağ asitleriyle bu yağ; saç ve kirpik dökülmesine birebirdir.

Kirpik Uzatma İçin Avokado Yağı Kullanımı

Bu yağın kullanımı da öteki yağların kullanımıyla aynıdır. Yapmanız gereken tek şey; bir parça pamuk yardımıyla veya parmak uçlarınızla bunu kirpiklerinize uygulayıp bir gece bekletmektir. Elbette ki düzenli uygulama şarttır.

Kirpik Uzatan Diğer Yağlar

Kirpik uzatıcı yağlar arasında sayabileceğimiz başka doğal yağlar da bulunmaktadır. Şöyle ki;

 1. Argan Yağı: Kirpik bakımında harikalar meydana getiren bu yağ; daha uzun ve gür kirpiklere sahip olma hayalinizi gerçeğe dönüştürecektir. ‘Sıvı altın’ diye bilinen argan yağı; kirpik rutininizin temelini oluşturmalıdır. Argan yağının kaynağı morroccan argan yemişidir ve muhteviyatındaki yağ asitleri, antioksidanlar ve A vitamini ile kirpik uzatmadaki başarısı tartışılmazdır. Günlük olarak uygulanırsa kirpik kalitesini artırır. Nemlendirici, besleyici ve hafif bir yağdır. Sonuç almak için sadece 2-4 hafta kullanmanız bile yeterli olabilir.
 2. Emu Yağı: Bu da hangi bitkisel yağlar kirpik uzatır? Sorusunun bir diğer cevabıdır. Kirpiklere bakım yapmakta ve kalınlaşıp uzamalarında etkisi görülmektedir. Öyle ki; yüz bölgesinde bulunan tüylere yanlışlıkla temas ettiğinde dahi; bu tüylerin uzamalarını uyarabileceğine ilişkin bazı raporlar vardır. Emu kuşundan elde edilen bu yağ; işlemden geçirilmekte ve rafine edilerek çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Hafif bir aromaya sahiptir ve fosfolipit içermez. Bu ise uygulandığı bölgeye kolaylıkla nüfuz edebileceği anlamına gelir.
 3. Dulavratotu Yağı: Kozmetolojide popüler bir yağ olup kullanımı kolaydır, fiyatı uygundur ve tamamen doğaldır. Kirpiklerin daha kabarık, kalın ve sağlıklı olmasında kullanılır. Kirpiklerin uzamasına da yardımcıdır. Muhtevasındaki palmitik asit, stearik asit, A, B, C vitaminleriyle doğal bir kirpik uzatıcıdır. Kirpiklerin ortalarına ve uç kısımlarına uygulanmalı; gözlerin içine girmesinden sakınılmalıdır.

Kirpiklerin Uzaması İçin Bitkisel Yöntemler

Kirpik uzatan yağlar aşağıdaki kurallara da riayet edilerek uygulanırsa daha hızlı etki edecektir:

 • Kirpikler düzenli olarak taranmalıdır. Bu; kirpiklerdeki kan akışını harekete geçirecek ve uzama sürecine ivme kazandıracaktır.
 • Vazelin kullanılmalıdır. Kuru kirpiklerin nemlendirilmesinde ve yatıştırılmasında tesirli olan vazelin; kirpik uzatma için kullanılan bitkisel yağların gücünü artırır.
 • Kirpiklerin uzamamasındaki en büyük sebeplerden biri; vitamin ve mineral eksiklikleridir. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli; sebze-meyve tüketimine ağırlık verilmeli, yumurta, balık, et, fındık gibi yüksek oranda vitamin, protein ve yağ asitleri ihtiva eden gıdalar beslenme programından eksik edilmemelidir.
 • Aloe vera kullanımı da kirpiklerin beslenmesini, güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilecek iyi bir yöntemdir.
 • Yeşil çay yapıp soğuduktan sonra kirpiklere uygulamak ve bu uygulamayı her gün muntazaman sürdürmek; kirpiklerin daha kısa zamanda uzamasına yardımcı olur.
 • Kirpiklere Hindistancevizi veya zeytinyağı ile masaj yapmak onların büyümesini hızlandıracaktır.
 • Yumurta maskesi; içerdiği B-grubu vitaminler ve biotin ile kirpik dökülmelerinin önüne geçer ve uzamalarında görev alır. Bir yemek kaşığı vazelin ya da gliserin ile 1 yumurta karıştırılıp kirpiklere uygulanmalı; buna haftada birkaç kez olmak üzere sürekli devam edilmelidir.
 • Uyumadan kirpikleri temizlemek, rimel kalıntısı bırakmamak konusunda hassas olunmalıdır. Aksi takdirde bu; dökülmelerine yol açacaktır. Bazı maskaralarda yer alan bileşenler; -su geçirmeyenler vb.- kirpiklerin kırılgan ve kuru olmasına sebebiyet verebilirler. Bunun için haftanın birkaç günü makyaj yapmayarak gözleri dinlendirmek önerilir. Ayrıca göz enfeksiyonlarının engellenmesi adına; maskaraların 3-6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Kirpik kökleri fazla güçlü değildir, kolaylıkla dökülürler. Bu nedenle onları çekmekten kaçınılmalıdır.
 • Kirpik dökülmesi yoğunsa mutlaka bir doktora başvurmak ve hormonları kontrol ettirmek lâzımdır.
 • Takma kirpik ve kirpik maşası gibi ürünler çok sık kullanılmamalıdır.

Kirpik Uzatma İçin Maske Tarifi

Suna Dumankaya tarafından paylaşılan bu kirpik uzatma maskesi; istikrarlı olarak uyguladığınız takdirde sizi arzuladığınız uzun, gür ve kalın kirpiklere kavuşturacaktır:

Malzemeler

 • 1 tutam fındık
 • 1 tutam ceviz içi
 • 1 fincan saf zeytinyağı

Yapılışı

Fındığı ve ceviz içini zeytinyağı ile karıştırıp benmari usulü ısıtın. Ceviz ile fındık karardığı zaman hazırladığınız karışımı süzün ve kirpiklerinize her gece bununla uygulama yapın.

Kirpikler İçin Doğal Serum Tarifi

Ünlü güzellik uzmanlarından Pervin Bulgak’ın tavsiyesi olan bu kirpik uzatıcı serum; kirpiklerinizi gürleştirecek, güçlendirecek ve büyütecektir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı fındık yağı
 • 1 çay kaşığı kakao yağı
 • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir kâseye alıp güzelce karıştırın. Bu karışımı her gece kirpiklerinize uygulayın.

Faydalı olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*