Kış Aylarında Bitki ÇaylarıBitki çayları doğal olmaları ve bileşeninde bulunan birçok vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek günü daha sağlıklı ve zinde geçirmemizi sağlamada oldukça etkilidir. Fakat her şeyin fazlasının zarar verdiği gibi bitki çaylarını tüketirken de gün için gereğinden fazla tüketmek yarardan çok zarar verebilir. Hangi bitkinin ne kadar tüketileceğini, hangi koşullarda işimize yarayacağını, demleme şekillerini bilmek çok önemlidir.

Bitki çeşitliliği açısından, dünyada en zengin ülkelerin başında gelen ülkemizde, birçok şifalı bitki doğal olarak yetişmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında artış gösteren grip, nezle gibi çeşitli viral hastalıkların engellenmesinde bu bitki çayları onemi fazladir.

Kış Aylarında Özellikle İçmemiz Gereken 5 Bitki Çayı Önerisi:

1-) Mayıs Papatyası

Compositae familyasından olan papatyanın anavatanı doğu Avrupa ve Küçük Asya’dır. Bugün dünyanın birçok yöresine yayılmış durumdadır ve pek çok ülkede kültürü yapılan, saçak köklü, 60 cm kadar boylanabilen tek yıllık bir bitkidir.

Neye İyi Gelir?

Papatya, kış aylarında insanların hastalıklardan korunabilmesinde büyük rol oynar. Sindirim sistemini rahatlatmada, sakinleştirici, ağız içi yaralarını önlemede, boğaz ağrılarını gidermede, uykusuzlukla mücadelede, midevi, karın ağrılarına karşı, tonik, hafif antiseptik ve saç boyayıcı olarak kullanılmaktadır.

2-) Ihlamur

Tiliaceae familyasından olan ıhlamur ağacı, Kuzey Amerika’dan Meksika’ya, Avrupa’dan Asya’ya ve Japonya’ ya kadar ılıman bölgelerde (65.enleme kadar) her yerde (ormanlarda) doğal olarak yetişir. Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika’da kültürü yapılmakta olup, boyları 100 fit’e kadar ulaşabilir.

Neye İyi Gelir?

Ihlamur, daha çok kış aylarında soğuk algınlığına neden olan hastalıklara yakalanmamak için veya hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Öksürüğe iyi gelir, ateş düşürür, vücudun direncini arttırır, cilt sağlığına iyi gelir, toksinlerin atılmasına yardımcı olur, terlemeyi teşvik eder, migren ağrılarını hafifletir. Psikolojik etkileri de olan ıhlamur kaygıyı azaltır, stresi azaltır ve rahatlama sağlar. İshal tedavisinde kullanılır, kan basıncını düşürür, karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır, damar sertliğine karşı kullanılır, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, kas spazmlarını giderir, safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır, boğaz ağrısını alır, hazımsızlığa iyi gelir, çarpıntıyı giderir.

3-) Rezene

Umbelliferae (Apiaceae) familyasına ait olan rezene, çok eskiden beri özellikle Akdeniz ülkelerinde ve eski Mısır’da sebze ve salata olarak kullanılmaktadır. Kökeni Akdeniz bölgesi ve Batı Asya’dır. Kültürü yapılan, tek veya çok yıllık bir bitkidir. Kalınlaşmış bir kazık köke sahiptir.  Çiçekleri oldukça küçüktür ve sarı renklidir.

Neye İyi Gelir?

Rezene, eski zamanlardan beri cinsel gücü ve isteği arttırıcı, gaz giderici, midevi ve göz kuvvetlendirici, hazmı kolaylaştırıcı, açlık hissini yatıştırıcı, teskin edici olarak kullanılmıştır. Sinirleri yatıştırır ve mutluluk hissi verir. Özellikle bebek ve çocuklarda mide-bağırsak sistemindeki krampları hafifletir beri. Bu gün de halk arasında yine aynı amaçla kullanılır. Tıpta da rezene yine gaz söktürücü, midevi ve yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Rezene Tohumu: Soslar, balık yemekleri ve ekmek yapımında kullanılabilir. Tohumu çiğnenirse nefesi ferahlatır ve soluğun kokusunu temizler.

Rezene Yaprağı: Salata ve sebze yemeklerinin üzerine doğranır. Çorba ve yağlı balık yemeklerine katılır. Yaprakları kaynatılarak çay olarak içilir

Rezene Gövdesi: Körpe gövdesinden ve yeni sürgünlerinden kışın salatalara eklenir.

Rezene Soğanı: Çiğ olarak dilimlenip sandiviç veya salatalara eklenir. Ayrıca kök sebzesi olarak pişirilebilir.

Güzellik için: Tohum ve yaprağı kaynatılıp buharı yüze uygulanırsa gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildi derinlemesine temizler.

4-) Nane

Lamiaceae (Labiatae) familyasına ait nane, özellikle İngiltere ve kuzey Amerika’da üretilmekteyken sonradan bütün Avrupa’ya yayılmış bulunmaktadır.  Çok yıllık bir bitkidir ve yüzeysel köklüdür.

Neye İyi Gelir?

Eski zamanlardan beri karminatif ve midevi olarak kullanılmaktadır. Bugün tıpta nane, mide bulantılarını kesici, mide yanması ve reflü şikayetlerini giderici, karminatif ve koku verici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, çiklet, diş macunu, şeker ve daha birçok sanayi kolunda da kullanılmaktadır.

5-) Kekik

Labiatae familyasından olan kekik, Akdeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. Çok yıllık, odunsu saplı, güzel kokulu bir bitkidir. Binlerce yıllık geçmişi bulunan kekiğin ilk kullanımının Antik Yunan’a kadar uzandığı biliniyor.

Neye İyi Gelir?

Dünya mutfağındaki en meşhur baharatlardan biridir. Özellikle her türlü et yemeğinin vazgeçilmezidir. Yağlı ve ağır yemeklerin tadını zenginleştirir, sindirimini kolaylaştırır. Zengin aroması, lezzeti ve kokusuyla her türlü yemeğe müthiş uyum sağlar. Faydalarına gelince;

Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay içimi ve gargara biçiminde kullanılabilir. Kekik iştah açar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile geçiştirilebilir. Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıklarına karşı, çay içiminin yanı sıra, kekik banyoları da çok yararlıdır. Güçsüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*