Kış Aylarında Pratik Saç Bakım Önerilerisaç bakım

Kış aylarında pratik saç bakım önerileri yazımızda saçlarınıza yapacağınız en büyük iyilik sırları yer alıyor. Saçlarını sevenler yazımıza mutlaka göz atmalılar.

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da saçları zorlayan pek çok zorlayıcı faktör bulunmaktadır. Bu faktörler özellikle mevsim geçişlerinde saçların gözle görülür şekilde yıpranmasına yol açabilir. Saç tipine göre farklı bakım yöntemleri uygulanmalıdır ve yine kısa saçlar ile uzun saçlara uygulanacak bakım da farklı olmalıdır. Uzun saçlara kıyasla kısa saçların bakımı daha zor ve önemlidir. Kısa saçlar yağlanmayı daha çok belli eder. Uzun saçlarda da kırıkların oluşumu ve saçların yıpranması daha sık görülen bir durumdur. Kış aylarında özellikle sıcak aylardan geçişlerde saçlar yoğun şekilde soğuğa maruz kaldığında yıpranmaktadır. Saç uçlarında kırıkların oluşması ve saç diplerinin güçsüzleşmesi sıkça görülen sorunlardandır.

Saç Uçları İçin Bakım Önerileri

Kış aylarında soğuğun etkisiyle yıpranan saçların ekstra işlemlere maruz kalması bu etkiyi son derece arttırır. Özellikle bu aylarda her gün saçların maşa ya da düzleştirici ile işleme maruz bırakılmaması gerekir. Saçların her gün yıkanması da aç diplerinin ve uçlarının kurumasına sebep olduğu için yapılmaması gereken bir durumdur. Özellikle yağlı saçlara sahip olan kişiler bu durumdan kurtulmak için her gün saçlarını şampuan ile yıkamak yerine şampuanı 2 günde 1 kullanabilirler. Diğer kalan günlerde saçlarını rahatlatmak için sadece ılık su kullanarak durulamak daha mantıklıdır. Aksi taktirde şampuan saç derisindeki hem nem dengesini hem de pH dengesini bozarak saçın daha çok yağlanmasına sebep olmaktadır. Bunu yanında soğuk havalarda saçlar nemliyken bile sokağa çıkılması son derece sakıncalıdır. Saçlar bu sebeple çok fazla yıpranabilir.

Kış Aylarında Saç Dökülmesin Çözümler

Kış aylarında saçların dökülmesi sık görülen bir durumdur. Saçlar her mevsimde belirli bir miktar dökülür ancak kış aylarında bu dökülmenin dönem dönem artması bazen panik durumlarına yol açabilir. Bu gibi durumlar saç diplerinin daha çok neme ve beslenmeye ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir. Saç diplerinin soğuk havalar sebebiyle kurumasının üzerine ihtiyacı olan nemi geri kazandırmak için düzenli bakım yapılması gerekir. Bu doğrultuda zeytinyağı gibi nemlendirme yeteneği yüksek bir saç bakım yağı kullanmak son derece mantıklıdır. Zeytinyağının yanında avokado yağı ve argan yağı da saçları nemlendirmenin yanında besleyici işlev de görürler.

Bu gibi durumlarda bitkisel ürünleri aktarlardan temin ederek kullanmak ya da saç bakım ürünleri ile bakım yapmak mümkündür. Besleyici saç maskelerinden bazıları son derece işe yaramaktadır. 1 adet limonun suyunu sıkıp 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile güzelce karıştırın. Bu karışımda limon suyu saça hak ettiği parlaklığı sağlayacak, yumurta sarısı besleyecek ve zeytinyağı da nemlendirici rol oynayacaktır. Sonrasında bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı güzelce yıkayın ve bu uygulamayı haftada 1 kez tekrarlayın.

Evde Yapabileceğiniz 5 Doğal Saç Bakım Kürü

Faydalı Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*