Laktozsuz Sütün FaydalarıSütün besin değerinden bir şey kaybetmeden kolay sindirim sağlaması laktozsuz sütün faydaları düşünüldüğünde önemli bir ayrıntıdır. Laktoz intoleransı ciddi sindirim, karın ve mide rahatsızlıklarına sebep olur. Eğer laktoz intoleransınız varsa sütteki laktozu sindiremezsiniz. Gaz, karın ağrısı, karın şişliği, mide bulantısı gibi problemler süt içtiğinizde başgösterir ve bunun sebebi sütün içeriğindeki laktozdur.

Laktozsuz süt doğal mı?

Sütün içeriğine doğal laktaz enzimi eklendiğinde sütün protein, kalsiyum ,diğer vitamin ve minerallerin birleşiminde bir değişim olmaz. Laktaz enzimi laktoz ile tepkimeye girer. Laktoz glikoz ve galaktoz olarak bölünür doğal olduğundan parçalanmış laktozdan açığa çıkan glikoz ve galaktoz sütü daha tatlı hale getirir. Şeker ilavesi olmadan , sütün içeriğinin doğal olarak tatlı olması laktozsuz sütün faydaları arasında düşünülebilir.

Süt en faydalı besinlerimizin başında gelir. Her yaşta mutlaka günde 2 kere süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Laktaz enzimi eklenmemiş süt tüketmeye çalışan laktoz intoleransı olan bir birey için bu herkesten çok daha zordur. Şişkinlik , gaz, mide bulantısı rahatsızlıkları sindirilemeyen laktozun sonucudur.

Laktozsuz sütün faydaları nelerdir ? 

Genel olarak sıralarsak:

Tok tutar : Sütün içeriğindeki protein sayesinde daha az kalori alıp sağlıklı beslenirken acıkma hissinizi de önlersiniz.

Daha kolay sindirilir : Laktoz sindiriminde sorun yaşayan, laktoz alerjisi bulunan bireyler için laktaz enzimi eklenmiş , içeriğini koruyan süt hem kolay sindirilen hem de sütün tüm faydalarını sağlayan niteliğiyle önemli bir tercih sebebidir.

Kemik sağlığını korur : Süt doğal kalsiyum kaynağıdır, laktaz enzimiyle glikoz ve galaktoza parçalanmış laktoz daha tatlı hissettirir. Şeker kemik sağlığımıza zarar verirken , sütün içeriğinde doğal alınan tatlı his endüstriyel şekerin verdiği zararları vermez içerdiği kalsiyumla kemik sağlığını korur. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için her gün süt ve süt ürünleri tüketmek gereklidir.

Laktoz intoleransı nedir? 

Laktoz alerjisi diye de bilinen bu durum , süt ve süt ürünleri tüketen bazı bireylerin, karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı , gaz gibi rahatsızlıklar yaşayarak sütteki laktozu sindirememiş olması durumudur.

İnce bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan laktaz enzimi süt ve süt ürünleri tükettiğimizde laktozu parçalayarak glikoz ve galaktoza çevirir. Bu doğal şekerler hücrelerimizin besinidir aslında. Hücrelerimizin enerji üretebilmesi bu doğal şekerleri yakmasıyla sağlanır.

Bazı bireylerde laktaz enzimi eksikliği süt ve süt ürünlerindeki laktozu sindirememeye sebep olur  buna laktoz intoleransı denir. Laktoz intoleransı yaşamadan , sütün doğal küçük bileşenlerini ( vitamin ve mineraller) koruyarak sütü sindirilebilebilir hale getirmenin koşulu, paketleme aşamasında süte vücudumuzda doğal bulunan laktaz enzimi eklemektir. Bu durumda , sütün içinde parçalanan laktoz , vücudumuza ulaştığında , kolayca sindirilip hücrelerimize enerji üretmek üzere iletilir. Laktozsuz sütün faydaları düşünüldüğünde , bu “öncelikle laktoz intoleransı bulunan bireyler için ve tok kalarak sağlıklı beslenmek isteyen herkes içindir “denilebilir. Çocukların, hamile ve emziren annelerin tüketimine de uygundur.

İçeriğini koruyan ve daha kolay sindirilen bir sütü ve ondan elde edilen süt ürünlerini kim tercih ediyor?

Yaş aldıkça vücudumuzda metabolizmanın yavaşlamasına bağlı yaşanan sindirim sorunlarının da önüne geçmesiyle , laktozsuz sütün faydalarını düşünebiliriz,  ilerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığına süt ve süt ürünlerinin  doğal bir önleyici olması mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Yaş ilerledikçe gaz ve şişkinlik şikayetleri yaşamadan sağlığı da koruyabilmek laktozsuz süt tüketiminin faydaları arasında çok önemli bir yerde bulunur.

Son zamanlarda sütün  şişkinlik ve gaz gibi verdiği genel rahatsızlıkların önüne geçmesinde ciddi bir alternatif oldu laktozsuz süt. Özellikle sütlü kahve tüketiminde ,laktozsuz  sütün içeriğindeki laktozun parçalanmasıyla elde edilmiş doğal glikoz ve galaktoz sayesinde şeker ilave etmeden , laktozsuz sütün doğal tatlılığı ile tüketebilmek, laktozsuz sütün faydaları ve tercih edilme sebepleri arasında önemli bir yer tutar.

Hamilelik döneminde , anneler bebeklerine vücutlarındaki kalsiyumu besin olarak aktarırlar, emzirme dönemi de , aynı durum devam eder. Hamilelik ve emzirme dönemi sıkıntılarının balındadır şişkinlikler , gaz gibi sorunlar. Bu durumda laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketiminin anne , bebek rahatlığı için önemini de gözardı edemeyiz.

Laktozsuz sütün faydaları ve kolaylığı sebebiyle ,  gün geçtikçe popülaritesi artarak devam eden bir tercih haline gelmesine şaşırmamalı.

Faydalı olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*