1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Makyaj Pişirme Nedir? *2023


0

Son zamanların trendleri arasında yer alan adını sıkça duyduğumuz makyaj pişirme baking tekniği nedir ve nasıl yapılır? Baking tekniği yani bilinen adıyla makyaj pişirme tekniği transparan pudra kullanılarak yapılan makyajdır aslında. Transparan pudranın kapatıcı üzerine uygulanması ile transparan pudranın vücut ısısıyla cilde işlemesi ve bütünlük sağlaması ile gerçekleşmekte.

Makyaj Pişirme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Makyaj öncelikle temiz cilde uygulanırsa istenilen sağlıklı görüntüye ulaşılabilir. Öncelikle uygun ürünlerle temizlenmiş ve yine cilt tipine uygun ürünlerle nemlendirilen cilt üzerine kapatıcı eşit şekilde dağıtarak uygulanmalı. Ten makyajında kontör uyguluyorsanız sırada kontör uygulaması olmalı. Daha sonrasında yüzün hangi hatlarında aydınlanma uygulanacaksa bu hatlara transparan pudrayı bol bol uygulamalı.

Makyaj Pişirme

Pişirme tekniği genellikle çene, alın, gözaltı gibi bölgelerde çok güzel sonuç vermekte. Transparan pudra uygulaması tamamlandıktan sonra artık bekleme aşaması. En az 15 dk bekledikten sonra kalan pudrayı bir fırça ile temizle. Bekleme süresinde göz makyajını tamamlamak size zaman kazandıracaktır.

Pişirme Tekniğinin Özelliği

Makyaj pişirme tekniği aslında kadın erkek tüm bireyleri rahatsız eden ince çizgi ve küçük kusurları gizlemek adına uygulanan bir tekniktir. Burada önemli olan transparan pudranın cilt ısısıyla birleşmesinden faydalanmak. Kapatıcı üzerine uygulanan transparan pudra kapatıcının da cilt ısısıyla birleşerek bütünlük sağlamasına neden oluyor. Bu sayede makyajın kalıcılığı artarken aynı zamanda da istenilen pürüzsüz sağlıklı görünüme ulaşılıyor.

Pişirme Tekniği Kimler İçin Uygundur?

Aslında makyaj pişirme yani baking tekniği tüm ciltler ya da tüm yüz tiplerine uygun bir işlemdir. İsteyen herkes yapabilir ancak uygulaması zahmetli olduğu düşünüldüğü için günlük makyajda çok da tercih edilmemektedir. Burada önemli olan cilt tipine göre kapatıcı kullanmaktır. Yağlı bir cilt tipine sahip kişilerin mat bitişli kapatıcılardan, kuru cilt tipine sahip kişilerin ise ıslak görünümlü kapatıcılardan faydalanması yapılan makyajda istenilen görüntüye ulaşılmasını sağlayacaktır.

Pişirme Tekniğinde Amaç

Baking işlemi yani makyaj pişirme tekniğinde aslında amaç ince çizgiler ve ciltteki gözenekleri gizleyerek pürüzsüz sağlıklı görüntüyü yakalamaktır. Transparan pudranın kısa sürede tendeki ısıyla ciltle bütünleşmesinden dolayı bu tekniğe makyaj pişirme tekniği adı verilmiştir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap