Maskeden Sonra Yüzüm KızardıMaskeden sonra yüzüm kızardı şikayeti yaygın olarak karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Maskenin uygulandığı bölgede ve etrafında meydana gelen bu kızarıklığa yanma hissi de eşlik etmektedir. Bunun oluşmaması için yapılması gerekenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Maskeden Sonra Ciltte Kızarıklık Nasıl Önlenir?

Maskeden sonra yüzde kızarıklık için yapabilecekleriniz önlemler maskeden önce ve maskenin ardından olmak üzere iki grupta incelenebilir:

Maske Uygulamadan Önce Dikkat Edilecekler

Öncelikle uygulanacak maskenin güvenilirliğinden emin olunmalıdır. Hazır maske kullanılacaksa izinlerinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir. Kendiniz ev yapımı bir maske hazırlayacaksanız tarifi doğru uygulamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca o maske yaşadığınız cilt problemi için uygun mu? sorusunun cevabından emin olmalı; internette gördüğünüz her maske tarifini denememelisiniz. Uzmanlar tarafından önerilmemiş olan maskelerden – doğal ve etkili olduğu iddia edilse bile – uzak durmalısınız.

Herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır. Bir insanın uygulayıp sonuç aldığı bir maske size iyi gelmeyebilir. Üstelik cilt hassasiyetine sahipseniz bu hususta daha dikkatli olmanız şarttır. Hassas ciltlere özel maskeleri kullanabilirsiniz fakat diğer cilt tiplerine uygun maskelerden kaçınmalısınız. Herhangi bir cilt sorununuz varsa maske uygulamadan önce bir dermatolog ile görüşmelisiniz.

Hassas ciltli olanlara jel kıvamındaki maskeler tavsiye edilir. Ayrıca maske yapılacak bölgenin temiz olması da önemlidir.

Maske Uyguladıktan Sonra Yapılacaklar

Cilt maskesi tatbik edildikten sonra bölgede kızarıklık oluşursa evvelâ orayı bol suyla güzelce yıkamanız gerekir. Bundan sonra bir müddet beklenmeli ve cildin nasıl bir tepki verdiği gözlemlenmelidir. Kızarıklık geçmiyorsa, diğer bölgelere de yayılıyorsa derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Fakat kızarıklık geçtiyse şimdilik bir problem kalmamış demektir. Ancak bu maske bir daha kullanılmamalıdır. Çünkü cilt maskelerinin faydasını görebilmek için düzenli olarak uygulanması gerekir. Her uyguladığınızda maske sonrası kızarıklık, maskeden sonra yüzüm kızardı gibi şikayetler yeniden meydana gelecektir. Bu ise tabii ki çok rahatsız edici bir durum olacaktır.

Maske yaptıktan sonra cilt tipine uygun bir nemlendirici sürmek de kızarıklık oluşumunun engellenmesinde işe yarayacaktır.

Not: Coronavirüs önlemleri kapsamında kullanılan maskelerin de bir süre sonra yüzde kızarıklığa sebep olması mümkündür. Çünkü gün boyu kullanılan bu ürünler nefesimizin nem ile beraber maskede hapsolmasına yol açmaktadır. Prof. Dr. Ertan Yılmaz’ın açıklamasına göre yüzde kızarıklık ciddiye alınması gereken bir durumdur ve roza hastalığı belirtilerinden biri olabilir. Dr. Ertan Yılmaz bunun için metronidazol barındıran kortizonsuz krem kullanmayı önermektedir. Aynı zamanda yüzün serinletilmesi iyi gelecektir.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*