1. Ana Sayfa
 2. Saglik
 3. Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Meme kanseri, dünya da tüm kanser çeşitleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen bir kanser çeşididir. Kadınlarda en fazla görülen kanser çeşidi meme kanseridir. Dünya genelinde yılda 2 milyondan fazla kadın, ülkemizde ise yıllık ortalama 20 bin kadın meme kanserinden etkilenmektedir. Yeni doğan bir kız çocuğunda hayatı boyunca meme kanserine yakalanma oranı yaklaşık %12’dir. Bazı nadir durumlarda ise erkeklerde görülebilmektedir. Erkeklerde görülme olasılığı ise yaklaşık olarak %1’dir.

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde erken teşhis de çok büyük bir önem taşımaktadır.

Meme Kanseri Nedir?

Memelerin dokusunun içinde yer alan süt bezelerinde ya da süt kanallarını döşeyen hücrelerin yapılarının bozulması, yapısının bozulması nedeniyle kontrolsüz çoğalma sonucunda oluşan ve başka organlara yayılma potansiyeline sahip tömoral oluşlara denir.

Meme kanseri ilk evrelerinde hiçbir belirti göstermez. Memede oluşan kitle elle hissedilecek seviyeye gelmeden 2 yıl öncesinde doktor kontrolünde yapılan tarama mamografisi ile görülebilmektedir. Bu nedenle kadınların rutin kontrollerini yaptırmak için yılda en az 2 defaya kadar doktor kontrolüne gitmesi erken teşhisi için oldukça önemlidir. Erken dönemde teşhis edilmeyen kanser hücresi ilerleyen zamanlarla meme dokusu içerisinde büyüyerek tümöral bir kitle oluşturur. Oluşan bu kitle metastaz ismi verilen kan ve lenf yoluyla vücudun diğer organlarına yayılma riskini oluşturur. Bu nedenle erken teşhis konulan meme kanseri tedavisinde kan ve lenf yoluyla vücuttaki diğer bölgelerine yayılmadan teşhis edilen vakalarda tedavi başarı şansı oldukça yüksektir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Doktor kontrolüne gitmediğiniz sürece erken teşhisi anlaşılmayan meme kanseri, evresi ilerledikçe bazı belirtiler göstermeye başlar. Bu belirtiler ise;

 • Memede ve koltuk altının bulunduğu bölgede elle hissedilebilecek seviyede şişlik
 • Memenin normale göre daha büyük görünmesi, memede şekil ve asimetri bozukluğu
 • Memenin baş kısmında şekil bozukluğu, renk değişimi ve çökme olması
 • Memenin baş kısmından akıntı şeklinde sıvı gelmesi
 • Memenin baş kısmında egzama benzerinde deri döküntüleri ve soyulmaların oluşması
 • Memenin uç kısmında oluşan yaralar ve kızarıklıklar
 • Memenin cilt kısmında ödem, kızarıklıklar ve portakal kabuğuna benzeyen görüntü oluşumu

Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Meme kanserine sebep veren oluşumda kişiye bağlı nedenler, çevresel faktörler ve genetik faktörler oldukça etkilidir. Ailesinde meme kanseri olan bireylerde bu hastalığa yakalanma riski, ailesinde meme kanseri olmayan bireylere göre daha fazladır.

 • Meme kanseri genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülür. Bu nedenle 35 yaş ve altında görülme riski oldukça azdır
 • Kalıtsal (jerediter) ya da genetik bozukluklar sebebiyle oluşan meme kanseri genç yaştaki kadınlarda daha fazla görülür.

Aile Hikâyesi:

 • Öncelikle 1. Derece akrabalarında (baba, anne, çocuk, kardeş) daha önce olan var ise bu risk faktörü olarak görülüyor. Bu akrabalarından herhangi biri ya da bir kaçı meme kanserine menopoz öncesi meme kanseri olmaları, yumurtalık kanserinin de olabileceği bir risk olarak daha önemli bir hale geliyor.

Genetik Risk Faktörleri:

 • Derece akraba olanlardan en az 2 kişinin olmuşsa ve özellikle 50 yaşından önce olması, ailesindeki bir ya da bir kaçında over kanseri olması, 1. Derece erkek akrabasında meme kanseri mevcut ise; kalıtsal meme kanseri riski için gen mutasyonu analizini doktoruna söyleyerek yaptırmaları gerekir.
Önerilen Yazı
Kalp Ağrısı Nasıl Geçer?

Hormonal Risk Faktörleri:

 • Östrojene maruz kalmak riski büyük ölçüde artırmaktadır. Bir kadın ilk adet dönemini ne kadar erkek görür ve menopoza çok geç girerse meme kanserine girme riski de aynı oranda artar. Ayrıca daha önce hiç doğum yapmamış kadınların meme kanserine yakalanma riski, doğum yapmış kadınlara göre daha fazladır. İleri yaşlarda doğum yapan bir kadının meme kanserine yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle erken yaşta doğum yapmak meme kanseri riskini azaltabildiği gözlemlenmektedir.
 • İlk doğumunu gerçekleştiren 30 yaşındaki bir kadında meme kanseri görülme riski, 20 yaşından önce doğum yapan kadınlardan 2 kat daha fazladır. Ayrıca doğum yapmak meme kanserine kalkan olan bir yöntemdir.
 • Menopoz döneminin uzun sürmesi nedeniyle kadınların kullandığı hormon replasman tedavisi, progesteron ve östrojen içeren doğum kontrol hapları, meme kanseri için büyük risk oluşturmaktadır.
 • Menopozdan sonra uygulanan hormon tedavisi, kroner arter hastalık ve osteoporoz risklerini %50 oranında azaltırken, bu riskini ise %30’dan az olmak şartıyla artırmaktadır.
 • Daha önce geçirilmiş meme biyopsilerinin varlığı da kanser için büyük riskler oluşturmaktadır.
 • Daha önce meme kanseri olan bireylerin kanser için riskli hasta grubunda yer almaktadır. Bir kadının daha önce bir memesinde kanser olması, ileride diğer memesinin de kanser oluşma riski ise 2 kat daha fazla artırmaktadır. Cerrahi tedaviyle meme kanseri konulduktan sonra çıkarıldıktan sonra kalan meme dokusu da büyük risk altındadır.
 • Aşırı kilo ve sürekli hareketsiz kalmakta meme kanseri riskini artırmaktadır. Sürekli yağlı besinler tüketmek ve hareketsiz kalarak kilo alma ve özellikle menopozdaki kadınlarda riski yüksek oranda artırmaktadır.
 • Düzenli egzersiz yapmak, spor yapmak ve fiziksel aktiviteleri yapmak kanser riskini azaltmaktadır.
 • Ayrıca sigara ve alkol kullanmak meme kanseri riskini de artırmaktadır.
 • Stres ve üzüntü de bağışıklık sistemini zayıflattığı için meme kanseri için risk oluşturmaktadır.
 • Gece uykusu ve düzenli uykusu diğer tümörlerde olduğu gibi kanser de de koruyucu bir etken olarak görülmektedir.
Erkeklerde Meme Kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri?

Erkeklerde meme kanseri, meme dokusunda çok nadir görülen bir kanser türüdür. En fazla kadınlarda görülse de erkeklerde görülme olasılığı ise %1 oranındadır. Erkeklerde görülme riski farklılık gösterse de özellikle kadınlarda olduğu gibi ileri yaşlarda görülmektedir.

Erken evrede fark edilen kanser, tedavi açısından da çok önemlidir. Uygulanan tedavi ise memede bulunan kanserin çıkarılmasıyla uygulanmaktadır. Bazı özel durumlarda ise radyoterapi ve kemoterapi tedavileri de uygulanmaktadır.

Erkeklerde Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Memenin yapısında ağrı olmadan şişlik oluşması ve meme ve bölgesinin kalınlaşması
 • Memeyi kaplayan dokuda portakal kabuğu şeklinde çukurlar oluşması kabarıklıklar ve şişlikler
 • Memenin uç kısımlarında kabarıklıklar, kızarıklıklar görülmesi ya da meme ucunun içe doğru dönmeye başlaması
 • Memenin uç kısmından sıvı gelmesi

Erkeklerde Meme Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde meme kanserinin neden olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Bazı araştırmalara göre erkeklerin memelerinde bulunan hücrelerin, sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünmesiyle olduğu bilinmektedir. Biriken bu hücreler bir tümör halini alarak yakın dokulara lenf düğümlerine ya da vücudun diğer organlarına yayılabiliyor.

Erkeklerde Meme Kanseri Nerede Başlar?

Her bir bebek doğduğunda meme dokusuyla doğar. Meme dokusunda süt içeren bezler, sütü meme ucuna taşıyan kanallar ve yağlardan oluşmaktadır. Özellikle kadınlarda ergenlik döneminde meme dokusu dağa fazla gelişmeye başlarken erkeklerde bu gelişim gözükmez. Ancak doğuştan az olan meme dokuları nedeniyle erkeklerde de meme kanseri riski bulunmaktadır.

Erkeklerde Teşhis Edilen Meme Kanseri Türleri Nelerdir?

 • Süt kanallarında başlayan kanser: Erkeklerde görülen meme kanserinin türlerinin neredeyse tamamına yakını bu kanser türü oluşturur.
 • Süt üreten bezlerde başlayan kanser: Erkeklerin memelerinin dokusunda daha az sayıda lobül olduğunda bu kanser türü ortaya çıkar. Bu kanser türü erkeklerde çok nadir görülür.
 • Diğer kanser türleri: Erkeklerin meme uçlarında görülen Paget hastalığı ve inflamatuar meme kanseri, erkeklerde görülen diğer kanser türlerine verilen isimdir.

Erkeklerde Meme Kanserini Artıran Risk Faktörleri Nelerdir?

 • İleri Yaş: İlerleyen yaşlarla birlikte erkeklerde de meme kanseri riski artmaktadır. Erkeklerde meme kanserine yakalanma yaşı ise 60 yaşına gelmiş kişilerde görülmektedir.
 • Östrojen maruziyeti: Östrojen içeren ilaçları alıyorsanız meme kanserine yakalanma riskiniz de artmaktadır.
 • Derece aile yakınında meme kanserinin olması: Birinci derece aile yakınınızda meme kanseri varsa hastalığa yakalanma riskinizde o oranda artar.
 • Kleinfelter sendromu: Genetik sendrom olan kleinfelter, erkeklerde X kromozomunun birden fazla kopyasının olması durumunda görülür ve testislerde anormal derecede bir gelişmeye neden olur. Bu sendroma sahip bireylerde erkek hormonlar erkeklerde azken kadınlarda ise fazla bulunmaktadır.
 • Karaciğer hastalığı: Siroz benzeri durumlarda erkek hormonlarında azalmalar olurken kadınlarda ise artış gösterir. Bunun sonucunda meme kanseri riskinde artış görülür.
 • Obezite: Obezite vücuttaki östrojen seviyesindeki artışla ilişkilidir. Erkeklerde östrojenin artması sonucunda meme kanseri riskini büyük ölçüde artırır.

Erkeklerde Meme Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

 • Memenizin fiziksel muayenesi: Doktor kontörlüne gittiğinizde doktorunuz parmak uçlarıyla meme ve çevresinde oluşan şişlikler ve diğer semptomları inceler. Parmak uçlarıyla memenizde bulunan şişliklerin ne kadar büyük olduğunu, deri ve kaslara ne kadar yakın olduğunu, nasıl hissedildiğini kontrol ederek değerlendirir.
 • Görüntüleme testleri: Görüntüleme yöntemiyle meme dokusunun fotoğraflarını oluşturur ve bu sayede doktorunuz anormal olayları detaylı bir şekilde inceler. Meme röntgen ya da ses dalgaları ile görüntüyü oluşturan ultrason testleri bunlardan bazılarıdır.
 • Biyopsi (tanı amacıyla memeden doku çıkarılma işlemi): Meme kanserinin kesin tanısının konması için meme dokusundan örnek alınır. Biyopsi yapıldığı esnada doktorunuz özel bir iğne kullanır. İğneye röntgen ya da diğer görüntüleme yöntemlerini kullanarak memeden bir doku örneği alır. Bu meme kanserinin kesin tanı konulması için yapılan en net tanı yöntemidir.

Alınan biyopsi örnekleri incelenmek için laboratuvara gönderilerek alanında uzmanlar tarafından hücrelerin kanserli olup olmadığı incelenerek tanı konur. Biyopsiyle ayrıca meme kanserini oluşturan hücre türlerini, kanserin derecesini ve kanser hücrelerinin reseptörlerine ya da tedavi şeklini etkileyecek reseptörlere sahi olup olmadığını belirlemek amacıyla konulur. Bu yöntem hem tanı konması hem de tedavi açısından yapılan en uygun tanı yöntemidir. Bazı istisna durumlarında farklı testlerin yapılması da gerekmektedir.

Erkeklerde Meme Kanserinin Evresine Nasıl Karar Verilir?

Meme kanserinin tanısı konduktan sonra doktorunuz kanserin evresini belirlemeye çalışır. Kanserin evresini öğrenmek size uygulanacak tedavi yöntemini ve hastalığın iyileşme derecesini anlamak için çok önemlidir.

Erkeklerde Meme Kanserinin Evrelerinde Uygulanan Test ve Yöntemler Nelerdir?

 • Pozitron Emisyon Tomografi
 • Bilgisayarlı Tomografi
 • Kemik Taraması

Meme kanseri evreleri 0’dan 4’e kadar olup, eğer kanser evresi 0 ise invaziv olmayan ve süt kanallarında sınırlı kalmış olan kanserleri ifade eder. Eğer meme kanseri evresi 4 ise, aynı zaman da metastatik meme kanseri olarak da isimlendirilir ve vücudun farklı organlarına da yayılmış olan kanseri ifade eder.

Erkeklerde Meme Kanserinin Tedavisi Nasıl Olur?

Meme kanserinin tedavisine karar vermek için doktorunuz, kanserin evresini, genel sağlık durumunuzu ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurur. Erkeklerde meme kanseri tedavisi ise genellikle cerrahiden oluşmaktadır. Buna ek olarak diğer tedavi yöntemlerini de içermektedir.

Cerrahi Tedavi Yöntemi

Cerrahi tedavideki amaç ise tümör ve onu çevreleyen meme dokusunun vücuttan çıkarılmasını kapsar. Bu nedenle meme bölgesinden alınan örneklerle meme kanserinin evresi ve derecesi ölçülerek hem tedavi hem de teşhis konması açısından çok önemli bir yöntemdir.

 • Tüm meme dokusunun çıkarılması: Doktorunuz, meme ucu ve areola da dâhil olmak üzere tüm meme dokusunu vücudunuzdan çıkarır.
 • Test amacıyla birden fazla lenf düğümünün çıkarılması: Doktorunuz, kanserin yayılmaya başladığı andan itibaren gideceği ilk yer olan lenf düğümlerini belirler. Bu alandan birkaç düğüm çıkarılır ve uzmanlar tarafından analiz edilir. Eğer kanser hücresi bulunmaz ise bu kanserin meme dokusundan yayılmadığı anlamına gelir. Eğer alınan lenf te kanser bulunursa test amacıyla daha fazla lenf düğümü memeden çıkarılır.

Radyoterapi

Radyoterapi tedavi yöntemi ise kanser hücrelerini öldürmek amacıyla x ışınları ya da protonlar gibi yüksek enerji ışınları kullanılarak kanserleri yok etmeyi amaçlar. Erkeklerde meme kanserinde radyoterapi, cerrahi müdahale sonrasında memede, göğüs kaslarında ya da koltuk altında kalan kanser hücrelerini uzaklaştırmak ve yok etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Radyoterapi tedavisinde vücudunuzun etrafından dönen bir makineden göğüz üzerinizdeki belirli bölgelere proton ya da x ışınları gönderilir.

Hormon Tedavisi

Meme kanseri olan birden fazla erkekte tümörler büyümek amacıyla hormonlara ihtiyaç duymaktadır. Eğer kanseriniz hormona duyarlıysa doktorunuz size hormon tedavisi uygulayacaktır. Erkeklere uygulanan hormon tedavisinde genellikle tamoxifen ismi verilen ilaç kullanılır. Kadınlarda ise kullanılan diğer hormon tedavisi ilaçlarının erkeklerde hiçbir etki göstermediği görülmüştür. Bu nedenle kadınlara uygulanan hormon tedaviyle erkeklere uygulanan hormon tedavileri farklıdır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar kolda bulunan damarlarla verildiği gibi aynı zaman da hap şeklinde de verilebilmektedir. Doktorunuz cerrahi müdahalesini yaptıktan sonra meme dışına yayılabilecek kanser riskleri için kemoterapi tedavisini uygulayabilir. Ayrıca meme kanseri ilerlemiş hastalarda en fazla uygulanan tedavi yöntemi kemoterapi tedavisidir.

Yorum Yap

Yorum Yap