1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Meryem Ana Otu *22 Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır

Meryem Ana Otu *22 Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır
+ - 0

Meryem Ana otu sağlığa pek çok faydası bulunan ve özellikle hamile kalmak isteyenler tarafından kullanılan bir bitkidir. Meryem ana otu ayrıca Fatma Ana otu diye de adlandırılır. Meryem ana otu bitkisinin Latincedeki ismi Anastatica Hierochuntica şeklindedir. Meryem ana otu görünüm ve renk itibariyle kuru dala benzer, tadı bakımından da tarçına yakındır. Arabistan’da yetişen bu bitki, şekli yumruk biçiminde bir eli çağrıştırmaktadır. Fatma ana otu dallarında çiçek açması çok nâdirdir.

Meryem Ana Otu

Bu bitki çok şifâlı bir ottur ve gebelik sürecinin gerçekleşmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi çocuk sahibi olma ihtimalini artırır.

Meryem Ana Otu Hikâyesi

Rivâyete göre bu otun Peygamber Efendimizin kızı olan hazret-i Fâtıma tarafından dikildiğine inanılmaktadır. Meryem ana otu bitkisinin sahip olduğu şifâlı etki de oradan gelmektedir. Hristiyanlar da bu bitkinin kutsal olduğunu kabul etmektedir. Kısacası bu bitki birçok inanışta kutsal olarak kabul edilmektedir.

Meryem Ana Otu Özellikleri

Meryem ana otu özellikleri şunlardır:

 • Namib Çölleri’nde yetişmekte olan bu bitki sıcak iklimleri sever.
 • Alternatif tıp uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Hamile kalmaya yardım ettiği düşünülür.
 • Aktarlarda paketler hâlinde satılmaktadır. Bu otun fiyatı 10-15 TL arasında değişmektedir. Umreye veya hacca gidecek yakınlarınız varsa onlardan da bu otu getirmelerini talep etmeniz mümkündür.
 • Sadece yağmur yağdığı zaman yaprak açan bu ot bu sırada gövdesine bolca su toplar. Yağmur bitince de eski odunsu görüntüsüne tekrar kavuşur.

Bu bitkinin yukarıda sayılan özelliklerinin yanında diğer vücutta birçok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir. 

Meryem Ana Otu Faydaları

 • Meryem Ana otu faydaları çoğunlukla jinekolojik sağlığa yöneliktir. Bilhassa üreme hormonlarının salgılanmasında ve hamilelik oluşumunda son derece etkilidir.
 • Bu bitkinin suyunu içmek üreme hormonlarının üretimini tetikler. Bu da yumurtlama sürecinde gebe kalma olasılığını yükseltir.
 • Daha kolay doğum yapmayı sağlar. Doğum sırasında hissedilen sancıyı hafifletir.
 • Kan dolaşımını düzene sokar. Lohusalık döneminde fazla kan kaybetmeyi önler.
 • Bu bitki erkeklerde sperm kalitesini de olumlu yönde etkiler. Bu da spermlerin daha hızlı hareket etmelerine katkıda bulunur ve hamileliğin meydana gelmesine zemin hazırlar.
 • Rahim ağzının genişlemesini sağlayarak daha rahat bir şekilde vajinal doğum yapmaya destek olur.
 • Meryem Ana otu kürü uygulamak idrar kaçırma sorununa doğal bir çözümdür.
 • Bu bitkiyi bir miktar suda bekletip bu suyu tüketmenin ciltteki yaralara da iyi geldiği ifade edilir. Ancak bunlara rağmen, Fatma Ana eli otu kullanımı doktora danışılmadan yapılmazsa daha doğru olur.

Yukarıda sayılan faydaların birçoğu başka bitkilerde yoktur. Bu özellikleriyle ön plana çıkan bu bitki ile birçok jinekolojik problemi çözebilmek mümkündür.

Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır

Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır?

Meryem ana otu doğumda nasıl kullanılır? diye merak edenler öncelikle bunun bir ilaç olmadığını bilmelidirler. Bu bitkisel takviyeden ibarettir ve asıl olan, hamile kalamamanın altındaki sebebin tespit edilerek buna göre bir tedavi gerçekleştirilmesidir.

Bununla birlikte, doğumda meryem otu kullanımı için aşağıdaki yöntem uygulanabilir:

 • Cam sürahiyi suyla doldurun.
 • İçine bir tane bu bitkiden ekleyin.
 • Bunu bir gece tüketin.
 • Eşinizle ilişkiye girmeden önce bunu için ve eşinizden de içmesini isteyin. Bu otu her gün iki kez tüketmeye özen gösterin. Yumurtlama tarihinizi bir yere yazıp o zaman kullanmaya çalışın.
 • Her seferinde yeniden hazırlamayı ihmal etmeyin.
 • Doğum sancınız başladıysa bir bardak bu suyla içmeniz rahim ağzının açılmasına yardımcı olur ve doğumu kolay bir hâle getirir.

Bu bitki ile doğumunuzun oldukça rahat ve güvenli geçmesini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, yukarıda sayılan kullanım yöntemini tek tek uygulamak olacaktır. Fazla ve bilinçsizce kullanımının size zarar verebileceğini ise unutmamanızı tavsiye ederiz.

Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır?

İnanışa göre kadının bu otu beze sararak üstünde taşıması da hamile kalmasına vesiledir. Meryem ana otu ile hamile kalanların yorumları arasında bu otun çok işe yaradığına, kısa zamanda sonuç verdiğine dâir ifadeler vardır. Fakat bazıları da hiç faydasının olmadığını belirtmektedir. Unutmamalıdır ki bu yöntemlerin bilimsel geçerliliği bulunmamaktadır.

Meryem Ana Otu Duası

Toplumda yaygın olan bir uygulamaya göre, bu otu doğumu kolaylaştırmak için kullanacak olanlar bu otu tüketmeden evvel bazı dualar okurlar.

 • Önce; ‘Bu benim elim değildir. Fâtıma anamızın elidir. Şâfî isminle şifâ ver.’ şeklinde dua edilir.
 • Daha sonra; Meryem sûresi, Felak ve Nas sûreleri ile Âyete’l-kürsî okunup doğum yapacak olan kadının sırtına masaj yapılır.

Bu dua ile doğumunuzun güzel geçmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Meryem Ana Otunun Zararları Nelerdir?

Her bitki yanlış veya gereğinden fazla kullanılırsa çeşitli yan etkilere sebebiyet verir. Meryem ana otu bitkisinden yararlanmak isteyenler de aşırıya kaçtıkları, bilinçsizce farklı ilaç veya bitkilerle karıştırarak tükettikleri takdirde aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirler:

Bu bitkinin faydaları yanında zararlarının da olduğunu unutmamak gerekiyor. Fazla kullanım ya da amacı dışında kullanım halinde vücudunuza zarar verebileceğini unutmayın.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Meryem ana otunu gece uyumadan önce bir sürahi içine koyarak tüketmeniz gerekmektedir. Doğum sancınızın başlaması halinde ise bir bardak su içine bir adet bu bitkiden atarak içebilirsiniz. Bu şekilde rahim ağzı daha rahat açılacak ve doğum rahat gerçekleşecektir.

Meryem ana otu genellikle bir sürahi içine kullanım süresine bağlı olarak genellikle iki ya da üç tutam atılarak içilmektedir.

Meryem ana otu hem doğumda hem de gebe kalınması için tüketilen şifalı bir bitkidir. Bu bitki içildiğinde gebe kalınacağına inanılmaktadır.