1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Peditus Şurup *2023 Peditus Şurup Ne İşe Yarar?


0

Peditus şurup parasetamol etken maddesine sahiptir. İlaç genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıkları için tercih edilir. Peditus şurup ne işe yarar? Sorusunu merak ediyorsanız detaylara hemen göz atabilirsiniz. İlaç hakkında detaylı rehberimize göz atabilirsiniz. Üst solunum yolları için kullanılan Peditus şurup bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden ilacı kullanmadan önce doktorunuzdan destek almanız gerekir. İlaç hamilelerin kullanımı için sakıncalıdır. Hamile kaldığınız zaman mutlaka ilacı kullanmayı durdurmalı ve doktorunuza danışmanız gerekir.

Peditus şurup nezle ve inflüanza gibi üst solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Bu hastalığın neden olduğu öksürük, ateş ve burun tıkanıklığı gibi semptomların tedavisinde kullanılır. İlaç reçeteli olarak satılır. Bebekler ve çocuklar için kullanılırken doktorlardan destek almanız gerekir. Peditus şurup almak için doktor reçetesi zorunludur. İlacı eczanelerden satın alabilirsiniz. Peditus ilacı üst solunum hastalıklarının tedavisinde etkili ilaçlardan bir tanesidir. Ateş düşürücü ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle öne çıkıyor. Ailelerin en çok tercih ettiği ilaçlardan biri olan Peditus ilacı, içeriğinde yer alan maddelerde etkili bir tedavi desteği sunar.

Emzirme döneminde ise ilaç içerisinde bulunan parasetamol süte geçebiliyor. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan çocuklarını emziren kadınların Peditus şurup kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Ayrıca ilaçta yer alan tartrazin maddesi nedeniyle aşırı hassasiyet durumu da görülebilir. Karaciğer hastalığı ve epilepsi problemi bulunan çocuklar da yüksek risk grubu altındadır. Peditus şurup doz aşımı durumlarında yan etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yan etkiler görüldüğü zaman mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Doz aşımı belirtileri farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. Bazı durumlarda yan etkiler uzun süre etkisini ortaya çıkmayabilir. Olası durumlarda acil tedavi gerekmektedir.

Peditus Şurup Ne İşe Yarar?

Peditus şurup nezle ve grip gibi üst solunum problemlerinin oluşturduğu yüksek ateş, öksürük, burun tıkanıklığı ve kas ağrısı gibi sorunların azaltılması için kullanılır. Peditus ilacı yan etkileri nadir olarak görülebilir.

Peditus Şurup Ne İşe Yarar

Ortaya çıkabilecek yan etkiler şu şekildedir:

Peditus şurup altı yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Altı yaşından küçük çocukların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çocuklarda her dört saatte bir kere ilacı verebilirsiniz. Alkol alan kişiler günde iki gram parasetamol dozunu aşmamaları gerekir. Her ilaçta olduğu gibi peditus şurup da uygun dozlarda tüketilmelidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan Parasematol, balgam söktürücüler grubunda yer alıyor.

Peditus Şurup Nedir?

Genellikle bebek ve çocuklar için kullanılan Peditus şurup nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının sebep olduğu yan etkilerin azaltılmasında kullanılır. İlacı kullanırken mutlaka dikkatli olmalısınız.

Peditus Şurup Nedir

Şu kişilerin ilacı kullanması tavsiye edilmemektedir:

 • İlaç içerdiği etkin maddeye aşırı duyarlılığınız bulunuyorsa,
 • Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği problemi yer alıyorsa,
 • Diyabet ve yüksek tansiyonu bulunanlar,
 • Feokromositoma hastalığı olanlar,
 • Son iki hafta içinde antideprasan kullananlar,
 • Şiddetli hipertansiyon bulunuyorsa,
 • Koroner arter hastalığı olanlar,
 • Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar,
 • Altı yaş altı çocuklar,
 • Anemi problemi olanlar,
 • Akciğer hastalığı bulunanların bu ilacı kullanması tavsiye edilmemektedir. Zorunlu kullanılması durumunda doktorunuzdan tavsiye alınız.

Peditus şurup yüksek dozlarda kullanıldığı zaman karaciğer bölgesinde toksin birikmesine neden olur. Uzun süreli kullanımlara bu nedenle dikkat etmek gerekir. Alkolik karaciğer hastalarında da Peditus şurup dikkatli kullanılmalıdır. Peditus şurubunda bir çok etken maddeler bulunur. Bu maddeler;

 • Alkol
 • Guaifenesin
 • Fenilefrin HCl
 • Parasetamol
 • Prilamin maleat bulunur.

Peditus şurup kullanmadan önce içeriğini dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. İlaç genel olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Alerjik semptomların da tedavisinde kullanılan ilaç düzenli kullanımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Türkiye’de bir çok aile Peditus ilacı tercih ediyor. Üst solunum yollarında son derece etkili olan bu ilacı doktor tavsiyesiyle kullanmanız gerekir. Doktor tavsiyesi dışında bu ilacı kullanmanız önerilmez. Şurubu kutusunun içerisinde 25°C altındaki oda sıcaklığında kolayca saklayabilirsiniz.

Yani bir doz alan hasta en az dört saat geçmeden yeni bir doz almaması gerekiyor. Bununla beraber şurubun kullanılmasının yanında herhangi başka ateş düşürücü ya da ağrı kesici kullanılmamalıdır. Bu durum yüksek dozla karşılaşmanıza neden olabiliyor. Peditus ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği olan ilaçtır. Bu şuruba ek olarak ilacın kullanılması ciddi problemlere neden olabiliyor.

Peditus Şurup Fiyat

Peditus Şurup’un fiyatı 2022 yılında 12,65 TL olarak belirlenmiştir.100 ml şeklinde satılan şurup, eczanelerden reçeteli olarak satın alınabiliyor. Doktor önerisiyle kullanılması gereken ilaç, aile hekimine de yazdırılabilir. Peditus Şurup uygun fiyatlı ilaçlardan bir tanesidir. Şurupla aynı özelliği gösteren benzer ilaçlarda yer almaktadır.

Bu ilacı kullanırken talimatlara mutlaka uymanız gerekir. Peditus Şurup kullanımı doktorun önerdiği şekilde yapılmalıdır. Doz aşımı ciddi sorunlara neden olabilir. Bu ilacı herkes kullanamaz. Altı yaşından küçük çocukların kullanmaması önerilir. 6 – 12 yaş aralığında ise zorunlu durumlarda bu ürün tercih edilmelidir. Çocuklar için ilacın dört saatte bir içirilmesi önerilir. İlaç için yetişkinlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Peditusun içeriğindeki herhangi bir maddeye duyarlı kişiler yan etkilerle karşılaşabilir. İlacın etken maddelerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Peditus Şurup Ne İçin Kullanılır?

Peditus şurup özellikle çocuklar tarafından kullanılır. Ancak üst solunum problemi yaşayan pek çok kişi bu ilacı tercih edebilir. Peditus şurup kullanamayacak kişiler:

 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği bulunan,
 • Dört yaşından küçük çocuklar,
 • Koroner arter rahatsızlığı bulunan,
 • Böbreklerinde hasar olanlar,
 • Yüksek tansiyon hastaları,
 • Hamileler,
 • Taşikardisi olan hastaların bu ilacı kullanması önerilmez.

Ağrı kesici surup çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığında ilacı koruyabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı almayan, serin yerde saklamaya özen göstermelisiniz.

İlacın içerisinde parasetamol etken maddesi bulunduran ateş düşürücü ilaçlardan bir tanesidir. Eğer Peditus ilacı kullanıyorsanız ek olarak benzeri ilaçlar kullanmamanız gerekir. Doktorunuzun önerisi olmadan hareket etmeyiniz. Bir hastaya aynı anda hem Peditus hem de benzeri ilaç verilmesi yüksek dozda parasetamol almasına neden olabilir.

Peditus Şurup Kaç Yaş İçin?

Peditus şurup çocuğuna içirmek ya da kendisi için kullanmak isteyenler İlacın kullanım dozlarını bilmesi gerekir. İlacın kullanım dozları:

 • Altı yaşından küçük çocuklarda doktorun reçetesine göre,
 • 6-12 yaş arası için dört saatte bir 5 ml ,
 • 12 yaşından büyük çocuklarda dört saatte bir 10 ml ölçek kullanılabilir.

Bu belirtilen dozların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Bu ilaç üst solunum yolu hastalıklarının neden olduğu problemlerin tedavisinde kullanılır. Peditus şurubu genellikle doktorlar tarafından reçete edilmektedir. İlacın içerisinde birçok etken madde bulundurur. Peditusun içerisinde yer alan parasetamol maddesi ağrı kesici ve ateş düşürücü görevlerini yürütür. Antihistaminik özelliği nedeniyle alerjik semptomların giderilmesine de yardımcı olur. Burun tıkanıklığında da etkili ürünlerden bir tanesidir. İlacın içerisinde bulunan Guaifene içeriği ile balgamın giderilmesine yardımcı olur.

Peditus Şurup

İlaç içerisinde birçok kimyasal içerik bulundurur. Peditus şurup tek başına kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir yiyecek ya da içecekle karıştırılması tavsiye edilmemektedir. Özellikle Peditus etken maddesine hassasiyeti bulunanların bu şuruptan uzak durulması tavsiye edilir. Herhangi bir alerjik reaksiyonunuz bulunuyorsa bu konuda doktorunuzu bilgilendirmeli ve tedavi için Peditus muadili ilaçlardan destek almalısınız. Peditus şurup yan etkileri prospektüs içeriğinde bulunmaktadır. İlacı kullandığınız zaman yaygın ya da seyrek görülen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. İlacı kullanırken mutlaka önerilen dozlara göre hareket etmeniz gerekir. Peditus ilacı kullanımı sonrasında egzama, döküntü, kaşıntı ya da boğaz bölümünde şişlik yaşanabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman mutlaka ilacın kullanımına son verilmeli ve sağlık kuruluşlarından destek almak gerekir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Peditus şurup çocuklara verilen bir ilaçlardan bir tanesidir. Grip, öksürük, ateş ve burun tıkanıklığı gibi sorunlarda ilacı tercih edebilirsiniz. Düzenli kullanıldığı zaman üst solunum yollarındaki tıkanıklığı gideren ilacı güvenle kullanabilirsiniz. Peditus şurup alerjik semptomların tedavisinde etkili bir ilaçtır. Üst solunum enfeksiyonuna bağlı baş ağrıları ve kas ağrıları içinde bu ilacı tercih edebilirsiniz. İlacı çocuklarda kullanırken dikkatli olmanız gerekir. 4-6 yaş arasında bulunan çocuklarda ise sekiz saat aralıklarla ilaç kullanılmalıdır. Ürün düzenli kullanımda üst solunum yollarının neden olduğu problemlerin ciddi şekilde azaltılmasını sağlar. İlacı uygun fiyatlarda eczanelerde bulabilirsiniz. Ayrıca bu ilacın muadil ürünlerini de kullanabilirsiniz. Her ilacı kullanırken doktoran tavsiye almayı unutmamanız gerekir.

İlaç yüksek ateş, grip, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları için tercih edilir. Doktorunuzun tavsiyesiyle bu ilacı kullanabilirsiniz. Peditus şurup nasıl kullanılır? Şurubu kullanırken önerilen dozlara mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Doz aşımında yan etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yan etkiler nedeniyle ciddi rahatsızlıklarla karşılaşmanız durumunda doktorunuzdan destek almalısınız. Ülkemizde bir çok kişi doktor reçetesi olmadan ilaç kullanmaya çalışıyor. Ancak bu durum son derece zararlıdır. İlacı kullanmadan önce iyice karıştırmanız gerekir. Peditus şurup reçetesini mutlaka serin yerde muhafaza etmeniz gerekir. Yetişkinlerde gün içinde dört kez ve ikişer ölçek ile kullanılması tavsiye edilir. Altı yaşından küçük çocukların bu ilacı kullanması önerilmez.

Ağrı kesici özelliğiyle bilinen ilaç ayrıca parasetamol etken maddesiyle üst solunum yollarında ortaya çıkan problemlerin önüne geçer. Burun tıkanıklığı sorunlarında da bu ilaçtan yararlanabilirsiniz. Peditus Şurup üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülebilecek yüksek ateş, öksürük ve bronş tahrişi gibi sorunların giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlarda da bu ilaçtan destek alabilirsiniz. Grip ve baş ağrısı gibi problemleriniz bulunuyorsa doktor tavsiyesi ile bu ilaçtan yararlanabilirsiniz. Her ilaçta olduğu gibi Peditus şurup yan etkileri bulunuyor. Hastalık döneminde Peditus şurup kullananların bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. Peditus şurup yan etkileri dikkatle internet üzerinde incelenmelidir. Olası yan etkilerde doktorunuzdan destek almayı unutmamalısınız.