Peeling Uygulamaları Nelerdir ?Peeling; cildin ölü hücrelerden arındırılması için uygulanan işlemdir. Çeşitli peeling uygulamaları mevcut olup bunlar doğal peeling ve kimyasal peeling olarak özetlenebilir. El altında bulunan malzemelerle ev yapımı peeling maskeleri hazırlanabilirken kimyasal peelingde ise cilde uygun solüsyonlar kullanılır. Bu solüsyonlar ciltteki ölü deriyi soyarak derinlemesine temizlik sağlar.

Ölü cilt hücrelerinin fırça veya buna benzer aşındırıcı bir cisim kullanılarak manuel yolla uzaklaştırılması fiziksel peeling diye adlandırılır.

Cildin canlılığını kaybetmiş, işe yaramayan hücrelerinin lazer ışınlarıyla giderilmesine de lazer peeling denir.

Peeling işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse cilt, kendisini kaplayan ölü cilt hücrelerinin oluşturduğu bariyerden kurtulur. Böylelikle yeni cilt hücrelerine yer açılır. Bu sayede cilde uygulanan nemlendiriciler deriye daha iyi nüfuz eder ve daha fazla etki gösterir. Yani düzenli peeling uygulaması cilde tazelik ve sağlık kazandırır.

Peeling Nedir?

Peeling uygulamaları hakkında verilen bu bilgiler özetlenecek olursa; cildin dış katmanını ölü hücrelerden temizleme peeling olarak tanımlanır. Fakat yanlış yapıldığı takdirde sivilce veya kızarıklık oluşumuna sebebiyet verir. Doğru uygulanırsa cilt problemlerini hafifletir, cildi temizler ve yeniler.

Peeling Ne İşe Yarar?

 • Cildi kirlerden arındırır.
 • Cilt sarkmalarına iyi gelir.
 • Kırışıklıkları, ince çizgileri ve buna benzer yaşlanma belirtilerini hafifletir.
 • Gözenekleri açar.
 • Güneş lekelerine faydalıdır. Güneşin olumsuz etkileriyle mücadele eder.
 • Çillerin ve koyu lekelerin görünümünü büyük ölçüde iyileştirir.
 • Cilde ışıltılı bir görünüm verir.

Hangi Cilt Tipinde Hangi Peeling Kullanılmalı?

Peeling uygulaması yüzeysel, orta ve derin olmak üzere 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Yüzeysel peeling evde tatbik edilebilirken orta ve derin peeling için uzman yardımı almak gerekir. Peeling sırasında kullanılacak ürünlerin cilt tipine göre seçilmesi önemlidir.

 • Kuru Ciltler İçin Peeling: Alkol oranı yüksek ürünlerden uzak durulmalıdır. Shea yağı, Hindistan cevizi yağı, seramid ve benzeri nemlendirici bileşenlerin kullanımı uygun olacaktır. Cilt kurumaya meyilli olduğu için peeling işlemi haftada 1-2 defadan fazla yapılmamalı; peeling sonrası nemlendirici sürmek ihmal edilmemelidir.
 • Yağlı Ciltler İçin Peeling: Bu cilt tipi yüksek toleransa sahiptir. Bundan dolayı haftada maximum 5 kez peeling yapılması mümkündür. Beta veya alfa asitleri glikolik asit veya salisilik asit ihtiva eden ürünler önerilir. Fakat aşırıya kaçılmamalı ve işlemin ardından muhakkak nemlendirici uygulanmalıdır.
 • Normal Ciltler İçin Peeling: Bu cilt yapısına sahip olanlar için tavsiye edilen, haftanın 2-3 günü peeling yapılmasıdır. Ezilmiş kayısı çekirdeğinin, granül şekerin, ceviz kabuğunun, hafif asit içerikli kimyasal bazlı ürünlerin tercih edilmesi veya bir lif ya da fırça ile fiziksel peeling uygulanması imkân dâhilindedir. Ürünlerin yavaş yavaş denenmesi ve böylelikle cildin hangi ürünü tolere ettiğinin öğrenilmesi uygulamadan daha iyi sonuç alınmasında rol oynar.
 • Karma Ciltler İçin Peeling:Bu cilt tipinde yanaklar kuru, T bölgesi yağlıdır. O yüzden peeling uygulamalarının T bölgesinde yoğunlaştırılması gerekir. Cildin kuru alanlarında ise yoğun nemlendirme yapılmalı, bu kısımlara fazla peeling uygulanmamalıdır. T bölgesi ve yanaklar için tercih edilecek peeling ürünleri aynı olmamalıdır.

Peeling Çeşitleri

Her cilt tipinde farklı peeling yöntemi kullanılır. Zira bütün peeling türleri herkesin cilt tipine uygun değildir. Bu sebeple peeling uygulamasından önce cilt tipini belirlemek önem arz eder. Cilt tipinin belirlenmesinden sonra aşağıdaki seçeneklerden bu cilt tipi için doğru olan seçilir ve uygulama yapılır:

Doğal Peeling

Zeytinyağı, domates, kahve, yumurta gibi doğal malzemelerden hazırlanan maskelerle yapılır. Bunlarla evde peeling yapımı oldukça kolaydır. Ancak elde edilen karışımların dudak ve göz çevresine sürülmemesi gerekir. Bunun dışında tüm yüz bölgesine uygulanabilir. Bekleme süresi ürünün içeriğine ve cilt tipine göre değişkenlik göstermekle beraber ekseriyetle 5-20 dakika bekletilip yıkanarak temizlenir. Bu uygulamalar yüzeysel peeling grubundadır.

Fiziksel Peeling

Cilt yüzeyindeki yaşlanmış veya cansız hücrelerin bir araç veya bileşen yardımıyla fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır. Bu amaçla; ponza taşı, sünger, bez veya fırça gibi ürünler kullanılabilir. Ayrıca bu peeling uygulaması kuru buz veya kriyoterapi (sıvı azot) kullanmak suretiyle de gerçekleştirilebilir. Fiziksel yüz peelinginin çoğunlukla bağımsız olarak değil; anti aging ve benzeri cilt uygulamalarının bir parçası olarak uygulandığı bilinir. Fiziksel peeling şu problemlerin tedavisinde etkilidir:

 • Genişlemiş gözenekler
 • Cilt yüzeyinin pürüzlü olması
 • Hiperpigmentasyon
 • Akne
 • Ten renginde donukluk

Fiziksel peelingin yararları; cildi belirgin şekilde iyileştirmesi, ince kırışıklıkları ortadan kaldırması, gözenekleri sıkılaştırması, sağlıklı bir görünüm vermesi şeklinde özetlenebilir. Yoğun fiziksel peeling kürleri 1 ay süreyle haftada 2 seans şeklinde uygulanmaktadır. Bu peeling kürü etkisini 5 ay boyunca sürdürür. Ardından tekrarlanması gerekebilir.

Kimyasal Peeling

Bu peeling uygulamasında cildin ölü üst tabakası kimyasal bir çözelti yardımıyla temizlenir. Kimyasal peelingin faydaları ise; cildi yenilemek, pürüzsüzleştirmek, genç bir görünüm vermek, ışıltı katmak, renk eşitsizliklerini yok etmek, kırışıklıkları ve izleri tedavi etmektir. Tek başına yapılabildiği gibi muhtelif kozmetik ürünlerle de uygulanabilir. İstenen sonuçlara göre hafif, orta ve derin olarak üç ayrı şekilde yapılabilmektedir. Derin kimyasal peeling uygulamalarından daha fazla verim alınacağı söylenebilir fakat iyileşme süresinin de uzun olduğu unutulmamalıdır. Cilt tipine göre aşağıdaki kimyasal peeling yöntemlerinden biri tercih edilir:

 1. Hafif Kimyasal Peeling: Bu uygulama ile cildin epidermis denilen en dış tabakası uzaklaştırılmaktadır. Cilt tonundaki düzensizlik, sivilce izleri, kuruluk ve kırışıklık tedavisinde kullanılır. Nasıl bir sonuç hedeflendiğine bağlı olarak 14-35 gün arayla uygulanabilir.
 1. Orta Kimyasal Peeling: Bu kimyasal peelingde ise hem epidermis hem de onun altındaki dermiş (orta cilt katmanı) temizlenir. Bu iki tabakada bulunan ölü cilt hücreleri soyularak ciltten arındırılır. Söz konusu uygulamanın da sivilce izleri, kırışıklık ve renk değişimleri konusunda fayda sağladığı rahatlıkla ifade edilebilir. Sonuçların kalıcılığını sağlamak için işlemin 3 veya 9 ayda bir tekrar edilmesi daha iyidir.
 1. Derin Kimyasal Peeling: Bu peelingde ise epidermis tabakası, dermiş tabakasının orta ve alt katmanları ölü cilt hücrelerinden kurtulur. Derin izlerin, kırışıklıkların ve prekanseröz cilt büyümesi gibi durumlarda hekim tarafından gerekli görülebilir. Bu işlem 1 defadan fazla yapılmaz. Derin kimyasal peeling sırasında fenol (karbolik asit) adlı bir madde kullanılır. Bu maddenin kalp kasına zarar verme, kalp ritminde düzensizlik meydana getirme riski bulunmaktadır. Öte yandan bu madde karaciğer ve böbrekler üzerinde de olumsuz etki gösterebilir. Kişinin bu bileşene aralıksız maruz kalmaması için derin kimyasal peeling işlemi 10-20 dakikalık periyodlar hâlinde uygulanmaktadır.

Karbon Peeling

Bu peeling lazer eşliğinde uygulanır. Cildi gençleştirmek, lekeleri ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilir. Lazer peelingin etkinliğini artırabilmek için cilde karbon solüsyon sürülerek ortalama 20 dk bekletilir.

Gözenekler  solüsyonuemdikten sonra lazer peeling uygulaması yapılarak derinlemesine cilt temizliği sağlanır. Karbon peeling yöntemi kolajen yapıyı güçlendirir, gözenekleri küçültür ve cildi sıkılaştırır.

Lazer Peeling

Bu cilt yenileme yönteminde adından da belli olduğu gibi lazer ışınları kullanılır. Lazer peeling şu yöntemlerle uygulanabilir:

Ablatif lazer: Yaralayıcı bir işlem olup cildin ölü katmanlarını uzaklaştırır. Erbium lazer ve CO2 (karbondioksit) lazer bu lazer yönteminin alt türleridir.

Ablatif olmayan lazer: Altta yatan cildin sıkılaştırılmasına ve kolajen büyümesinin tetiklenmesine dayanır, yaralayıcı değildir. Bu yöntemde çoğunlukla IPL cihazları kullanılır.

Fraksiyonel fototermoliz da peeling teknikleri arasında yer almaktadır. Ablatif olmayan lazer daha az yan etki göstermekte ve cilt, bu uygulamadan sonra kendini daha çabuk toparlamaktadır. Bununla birlikte ablatif lazerden daha verimli sonuç alındığı da bir gerçektir.

Evde Peeling Yapılışı

 • Hassas cilt yapısına sahip olanlar peeling uygulamadan önce maskeyi elinin üzerine sürerek peeling testi yapmalıdır. Alerjik reaksiyon oluştuysa cildine uygulamaktan kaçınmalıdır.
 • Peeling uygulamasına başlamadan önce ılık bir duş alınmalıdır. Bu sayede cildin gözenekleri açılacak ve alınan sonuç daha tatmin edici olacaktır.
 • Yüz buhar banyosu da peeling işleminden evvel gözeneklerin açılması amacıyla uygulanması gereken etkili bir yöntemdir. Buhar banyosundan sonra cilt, yumuşak bir havlu ile nazikçe kurulanır.
 • Evde hazırlanan peeling dudaklara ve göz çevresine uygulanmaz. Onun haricinde tüm yüze tatbik edilir.
 • Parmaklar ıslatılır ve peeling cilde dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Bu, daha etkili olmasına katkı sağlar.
 • Evde peeling yaparken hazır peeling ürünleri kullanılabilir yahut doğal peeling maskeleri hazırlanabilir.
 • Peeling yapıldıktan sonra bir müddet bekletilmelidir.

Peeling maskesi kuruduktan ve bekleme süresi dolduktan sonra kademe kademe soyularak çıkarılmalıdır. Bu işlem; tüy çıkış yönüne doğru değil tam tersine doğru yapılmalıdır.

Bir başka yazımız olan Saç Boyamanın Zararları şu adresten inceleyebilirsiniz: Saç Boyamanın Zararları

 • Ardından ılık su ile yıkanarak çıkarılmalıdır.
 • Kalıntılar temizlendikten sonra cilt soğuk suyla yıkanmalıdır ki açık gözenekler kapansın.
 •  Daha sonra kurutmak için havlu cilde hafifçe dokundurulur.
 • İşlemi müteakiben cilt tipine göre bir nemlendirici sürmek son derece mühimdir.
 • Yüz peelingi, vücut peelingi, el peelingi ve ayak peelingi gibi çeşitli peeling türlerinden söz edilebilir. Boyun, dirsek ve bacak gibi vücudun farklı bölgelerine de uygulanır. Yüz peelingi dudaklara ve gözlerin etrafına değdirilmez fakat dudak peelingi de mevcuttur. Kurumuş dudakları nemlendirmek için uygulanan bu peeling, bilhassa mat ruj uygulanmadan önce sürülürse dudaklarda pul pul görünüme engel olur.
 • Evde peeling yapıldıktan sonra nemlendirici uygulanmasına ilâveten cildi güneşten korumak da lâzımdır. Güneşe çıkılacaksa cildin zarar görmesini engellemek adına güneş koruyucu ürünlerden yararlanılmalıdır. Peeling uygulaması ciltte hassasiyet oluşturur. Bundan dolayı cilt kendini onarmak ve gevşeyebilmek için zamana ihtiyaç duyar.

Suna Dumankaya’dan Şeker Peelingi Tarifi

Ev yapımı peeling tarifleri içinde en popüler olanlardan biri şeker peelingidir. Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın paylaşmış olduğu bu tarifin detayları şu şekildedir:

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kahve
 • 1 kâse toz şeker
 • 1 yumurta akı

Yapılışı

Yumurta akı bir kâseye alınır ve çatal ile çırpılır. İçerisine iki yemek kaşığı kahve eklenir. Daha sonra 1 kâse toz şeker ilâve edilip karıştırılır. Vücut, hazırlanan bu karışımla iyice ovulur. Ölü hücreleri temizler ve yenilenme sürecini başlatır.

Portakal Peeling Maskesi

Isıya dayanıklı bir kâseye 4 yemek kaşığı taze portakal suyu koyulur.

İki yemek kaşığı jelatin tozu katılır. (Tatlandırıcısız olmalıdır.)

Elde edilen karışım benmari usulüyle devamlı karıştırılarak ısıtılır. Bu sayede jelatinin tamamen çözünmesi sağlanır.

Ocaktan indirilip soğumaya bırakılır. Ardından cilde uygulanabilir.