Polikistik Over SendromuPolikistik over sendromu belirtileri olan kadınlarda benzer şikâyetler sebebiyle doğum kliniklerine gidiyor. Bu şikâyetlerin ortak noktası ise düzensiz adet görme ve hamile kalamama şikâyetleri. Şikâyetlerin sonucunda ise aldıkları cevap ise soruda olduğu gibi ortak bir rahatsızlık olan polikistik over sendromu.

Polikistik Over Sendromu, kadınların hormon düzeylerini doğrudan etki eden bir durum. Bu durum kadınların erkeklere göre daha fazla erkeklik hormonu salgıladığı anlamına gelir. Bunun sonucunda ise kadınların adetlerinde düzensizliklere ve hamile kalamama sonucunu oluşturur. Polistik Over Sendromu genellikle gıdık altı ve çevresinde ve vücudun çeşitli bölgelerinde normal dışı kıllanma artışına sebep olur. Kafa bölgesinde ise saç dökülmelerine ve dökülmeler sonucunda kelliklere neden olur. Polistik Over Sendromu uzun dönemlerde ise kalp hastalıkları ve şeker gibi hastalıkların oluşturduğu riskleri büyük ölçüde artırır.

Ayrıca doğum kontrol ilaçları ve şekerin düşmesi için kullanılan ilaçlar geçici bir çözüm olarak kullanılsa da hastalığın genetik yapısı nedeniyle kalıcı bir çözüm değildir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 • Yumurtalığın dış kısmının hemen altında bulunan küçük kistler
 • Erkeklik hormonlarının yüksek düzeyde görülmesi
 • Adet görememe, hamile kalamama

Polikistik Over Sendromunda yumurta içermeyen ve asla yok edilemeyen birden fazla kesecik ya da folikül varlığı mevcuttur. Ayrıca androjen düzeyleri normalin aksine daha fazla sayıda ölçülmektedir. Kadınlarda görülen yüksek derecede erkeklik hormonları nedeniyle, adet günlerinin düzensiz olmasına ve hamile kalmayı büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. Polistik Over Sendromu olan kadınlar bu nedenle adetlerinin sayısı daha azdır.

Polikistik Over Sendromuna Ne Sebep Olur?

Polikistik Over Sendromunun nedeni kesin olarak kanıtlanmış bir sebebi bulunmuyor. Ancak normal üstü erkeklik hormonu salgılaması neticesinde yumurtalıkların normal bir hormon salgılamasına engel olur ve normal bir yumurta gelişimine engel olur. Polikistik Over Sendromunda gen bozuklukları, yüksek erkeklik hormonu salgılaması ve artış gösteren insülin direncine neden olur. Polikistik Over Sendromunun aileden gelen bir kalıtımla çoklu gen etkisiyle meydana geldiği son zamanlarda kabul edilebilir seviyeye gelmiştir.

Ayrıca Polikistik Over Sendromu olan kadınların 4/3’ünde insülin direncine neden olan bir hücre bulunur. İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve şekerin vücutta enerji olarak kabul edilmesini sağlayan bir hormon olarak bilinir. İnsülin hücreler tarafından tam kullanılmadığında pankreas normalden daha fazla insülin üretmesine sebep olur. Bu nedenle yumurtalıklarda daha fazla erkeklik hormonu üretmesini doğrudan tetikler. Aşırı kilo ve obezite insülin direncinin en önemli sebeplerindendir. Obezite ve insülin direncinin varlığı 2 tip şeker hastalığının riskini oldukça artırmaktadır. Polikistik Over Sendromu kadınlarda iltihaplanma riskini artırır. Ayrıca normal kilonun üstünde olmak ta iltihaplanmaya doğrudan etki ederek katkıda bulunur. Kadınlarda görülen yüksek erkeklik hormonu ile artmış iltihaplanma arasındaki ilişki kabul edilir.

Polikistik Over Sendromunda En fazla Görülen Şikâyetler

Polikistik Over Sendromunda genellikle kadınların adet görmesinde düzensizlik başladığında ve hızlı kilo alma ve bununla birlikte hamile kalmakta problemlerin oluşmasıyla ortaya çıkmaya başlar.

 • Adetlerde düzensizlik
 • Süregelen ağır adet kanamaları
 • Erkeklik hormonu neticesinde cildin belirli bölgelerinde aşırı kıllanma
 • Sivilcelerin çoğalması
 • Hızlı kilo alma
 • Erkeklerde görüldüğü gibi kelliklerin olması
 • Memenin alt kısımları, kasıklarda ve cildin boyun bölgesinde bulunan cildin koyu renkte olması
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Hamile kalamama

Polikistik Over Sendromunun Kadınlarda Oluşturduğu Etkiler Nelerdir?

İlk olarak yüksek erkek hormonları salgılamasına ve buna bağlı olarak kısırlık ve çeşitli sağlık problemlerine yol açar.

 • Kısırlık: Kadınların hamile kalması için yumurtlamanın normal bir şekilde olması gerekir. Bu nedenle düzenli olarak yumurtlama yapmayan kadınlarda hamile kalma olasılığı çok zorlaşır. Polikistik Over Sendromunda önde gelen sebeplerin ilki kadının kısırlığa yol açmasıdır.
 • Metabolik Sendrom: Polikistik Over Sendromunda hastaların 4/3’ünde normalden fazla kilolu ya da direkt obezitedir. Obezite ve Polikistik Over Sendromu nedeniyle kan şekerleri normalin üstünde, yüksek kan basıncı ve iyi kolesterolün düşük seviye bulunması, yüksek derecede kötü kolesterol ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu faktörlerin hepsinin bir arada görünmesine ise metabolik sendrom ismi verilir. Metabolik sendrom ise felci, şeker hastalığı ve kalp hastalığını doğrudan etki ederek riskleri artırır.
 • Uyku Apnesi: Gece uyku esnasında nefes alırken zorlanmak ve nefes alamadığı için uyanmasına neden olur. Ayrıca fazla kiloya sahip kadınlarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle hastada obeziteye ek olarak polikistik over sendromu varsa uyku apnesi görülme riski tam 10 artar.
 • Rahim Kanseri: Yumurtlama esnasında rahimin iç kısımları normalin aksine daha kalın bir şekil alır. Eğer yumurtlama normal olmaz ve yumurtlama olmazsa rahimin iç duvarları kalınlaşarak endometrial kanser riskini tetikler.
 • Depreseyon: Vücutta oluşan hormon değişikliği ve kıllanma neticesinde hasta depresyona girebilir ya de depresyonu doğrudan tetikler.

Polikistik Over Sendromu Tanısı

En fazla görülen dört bulgu:

 • Düzensiz adet görülmesi
 • Yumurtalığın çevresini saran çoklu kistik yapısı
 • Yüksek androjen değerleri
 • Hamile kalamama

Bunlara ek olarak hastada aşırı sivilce, vücut ve yüzde bulunan anormal kıllanma ve hızlı kilo alma.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

 • Doğum Kontrol İlaçları: Günlük düzenli olarak alınan progesteron ve östrojen içeren ilaçların alınması yumurtlamayı düzenli hale getirir. Ayrıca aşırı kullanmayı azaltarak endometrial kanser riskine karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.
 • Metformin: Tip 2 şeker tedavisinde etkin olarak kullanılan şeker düşürücü olan meftormin, Polikistik Over Sendromu tedavisinde insülin düzeyini düşürmek amacıyla etkili bir şekilde kullanılır. Ayrıca bu tedavi yöntemini diyet ve egzersiz yaparak kullanılması durumunda etkisinde ciddi artış yaşanır.
 • Klofemin sitrat: Polikistik over sendromu bulunan hastalarda yumurtlamayı artırmak için kullanılan ilaç türüdür. Ayrıca bu ikiz ve çoğul gebelik şartını oldukça artırmaktadır.
 • Saç dökücü ilaçlar: Lazer tedavisi ya da tüy dökücü kremlerin kullanıldığı yöntemdir. Hem krem, ilaç ve lazer tedavi yöntemleriyle etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Cerrahi müdahale: Uygulanan tüm tedavilerin etki etmediği görülürse cerrahi müdahale yöntemi kullanılarak yumurtalarda var olan kistlerin patlatılması ve normal yumurtlama sürecinin başlamasını amaçlar. Bu tedavi yöntemi en son uygulanan tedavi yöntemidir.

Polikistik Over Sendromunda Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

 • Düzensiz adet günleri var ve hamile kalmak istediğiniz halde hamile kalamıyorsanız
 • Yüzde ve vücudun çeşitli bölgelerinde aşırı tüylenmelere neden olacak Polikistik over sendromuna dair bulgu ya da ipuçları mevcut ise
 • Hamile kalmak için bir yıldır düzenli ilişkiye girdiğiniz halde hamile kalamıyorsanız
 • Aşırı su içme isteği, görmede bulanıklık, açlık ve normal dışı gelişen kilo kaybı ve şeker hastalığında mevcut olan bulguların olması durumunda doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Yukarıda belirtilen özelliklerden herhangi biri mevcut ise doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Kadın doğum uzmanlarından üreme tıbbı ve endokrinoloji konusunda alanında profesyonelleşmiş ekipler, hastalara en kısa sürede tedavi amacıyla hamile kalmanız için yardımcı teknikleri kullanarak yardımcı olurlar. Bu nedenle ihmal etmeden doktorunuza giderek kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yukarıdaki bulgulardan biri mevcut ve Polikistik over sendromu sizde mevcut değilse bile en azından sağlıklı olduğunuz için sevinebilirsiniz.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*