Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?Regl, adet kanaması olarak adlandırılır ve kanama süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Normal regl dönemi 2 – 7 gün arası sürmektedir. Bazı kadınların regl dönemi oldukça zor ve sıkıntılı geçebilirken bazı kadınlarda ise regl dönemi sancısız ve rahat geçebilmektedir.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak dilediğinizde bu makalede yayınlayacağımız yöntemlerle regl dönemini hafifletebilir hatta kısaltabilirsiniz.

Regl Dönemini Yavaşlatma Yöntemleri

 • İbuprofen Al: İbuprofen tableti 24 saatlik dilimde maximum dozu aşmamak kaydıyla 3 defa alabilirsiniz. Bu uygulama çoğu kadında adet kanamasını hafifletme yöntemi olarak kullanılabilir ve kanamayı %50 oranında durdurur. Bu yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktora danışınız. Çünkü vücudunuzun kaldıracağı doz miktarını doktora danışmanız gerekir.
 • Bol Su İç: Regl döneminde bol su içmen vücudun daha hızlı temizlenmesini sağlar ve kanamanızın hafiflemesini sağlar.
 • Bol Meyve ve Sebze Tüketin: Meyve ve sebzeyi adet döneminde bol tüketmek kanamanın hafiflemesinde olumlu etki yapmaktadır. Özellikle taze fasulye tüketmenin regl döneminde kanamayı azalttığı ispatlanmıştır. Bir parça limonu emmek geçici olarak kanamayı durdurmaktadır.
 • Sirke İçebilirsiniz: bir bardak suya iki tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırın ve bu karışımı günde üç defa tüketin.
 • Jelatin İçin: Adet kanamasını hafifletmenin bir yolu da bir paket jelatini suyla karıştırarak çabucak içmektedir. Bu yöntem kanamanızı yaklaşık olarak üç saat için durdurur.
 • Bitkisel Çözümler Kullanın: Bazı bitkisel otların adet kanamasını hafifletmeye yaradığı bilinmektedir. Bunlardan bir kısmı aşağıdadır.
 • Melek otu kökü
 • Taze veya kurutulmuş ahududu çayı
 • Aslan pençesi
 • Ada çayı
 • Çoban çantası otu
Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir

Adet Kabı Nedir, Ne İşe Yarar

Reglinizi gizlemek için menstrual kap kullanabilirsiniz. Adet kabı da denilen bu ürün rahim ağzının üstüne yerleştirilir ve tampon görevi görmesi sağlanarak sıvının dışarı çıkmasına engel olunur. Adet kabı kanı emmeyip sadece topladığı için 12 saat boyunca yerinde kalır ve bu süre içerisinde adetin durdurulmuş olması sağlanır.

Adet Kanamanızı Hızlandırabilirsiniz

 • Biraz Isının: Sıcaklık vücudunuzdaki sıvıların vücudu daha hızlı terk etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle karın bölgenize sıcak su torbası koymanız kanamanızı hızlandırarak daha hızlı sona ermesine neden olacaktır.
 • Rahim Bölgesine Masaj Yapın: Bu uygulama özellikle kramp ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Egzersiz Yapmak: Egzersiz yapmak adet döneminin kısa sürmesi için oldukça faydalı yöntemdir. Fiziksel olarak formda olmak adet döneminin daha kısa ve hafif geçmesine neden olmaktadır.

Regl Dönemini 2 – 3 Ay Durdurmak İçin;

Regl dönemini 2-3 ay ertelemek için aile hekiminden yardım alabilirsiniz. Depo-Provera iğnesi ile regl dönemimi uzun süre erteleyebilirsiniz.

Regl Dönemini Tamamen Durdurmak İçin:

Regl dönemini tamamen bitirmek için cerrahi yöntemler mevcuttur. Bunlardan biri rahmin tamamen alındığı histeroktomi yöntemi ve rahim içini kaplayan zarın alındığı endomerial ablasyon seçeneğidir. Bu iki yöntemde riskli yöntemlerdir. Çünkü hamile kalmaya engel olan durumların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bunun için doktora danışmadan karar vermemelisiniz.

Bu makalede anlattığımız tüm yöntemler regl döneminizin daha hafif, sancısız ve kısa sürede geçmesi için uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanarak olması gereken düzeni bozduğu için aslında sağlıksız yöntemlerdir. Çünkü vücudun doğal olarak kendini temizlemesi en uygun olanıdır. Kadınların yaratılış gerçeği olarak adet dönemleri 2 ile 7 gün arasındadır. Bunun biraz dışına çıktığı durumlar da olabilir bunun için endişelenmeyin. Adet düzensizliğinin aşırı arttığı dönemde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bu Yazılarda Yararlı Olabilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*