Regl Dönemini Rahat GeçirmekRegl dönemini rahat geçirmek her kadının hayalidir. Regl dönemi ile birlikte gelen ruh halindeki değişmelerin ve buna bağlı olarak yeme içime alışkanlıklarının değişmesi aslında bütün vücuttaki değişmeler her kadının şikâyetidir. Aşırı aşermeler tatlı krizleri kadınların içinden gelen ve bastırılamayan her şeyi yeme istekleri vücudun dengesini bozar.

Regl dönemi öncesi zaten genellikle her kadın için ağrılı ve sancılı bir bekleyişle gelir. Reglin gerçekleşmesiyle tam her şey yoluna girecek derken bu seferde kadınlar karşı konulmaz hislerle karşı karşıya kalırlar. Çoğu kadın bu durumu kabullenme problemi yaşasa bile bu geçici bir durumdur ve vücudumuz için gereklidir. Bunun için sakin olmalıyız ve derin derin nefes almalıyız ve endişeye kapılmamalıyız çünkü regl dönemlerini rahat geçirmenin yolları vardır.

Regl Döneminiz Kabus Olmasın

Aslında regl dönemlerini kâbus olmaktan çıkarmak çok da zor değildir. Sadece gerekli işlemleri bilmeli ve sakince uygulamalıyız. Artık regl dönemleri günlük rutinimizi bozan bir olay olmaktan çıkmalı ve yaşamımızın bir parçası haline gelmelidir. Bunun için öncelikle her yerde ve her koşulda sakin olmak ve ne yapacağını bilmek oldukça önemlidir. Şimdi siz sakinleştikten ve durumu kabul ettikten sonra kolay yollarla bu durumun üstesinden nasıl gelebileceğimize bakalım.

Öncelikle yapmamız gerekenlerin kendimizi iyi hissetmek, ruh ve beden sağlığımızı korumak ve düzenli beslenmek olduğunu asla unutmamalıyız. İnsanın kendini iyi hissetmesi aslında pek çok derdimizin şifasıdır. O yüzden kendimizi hep iyi hissetmeye çalışalım ve ne olursa olsun her koşulda kendimize ben çok iyiyim ve her şey daha da iyi olacak diyelim. Daha sonra her koşulda yine yapmamız gereken bir şey olan düzenli beslenmeyi özellikle bu durumlar da ihmal etmeyelim.

Kendinizi yeniden mi tanıyorsunuz?

İnsan yapacağı her eylemin öncesinde kendimi ne kadar tanıyorum diye kendine sorar. Çünkü doğru adımı atabilmek insanın kendini tanımasından geçer. İnsan her koşulda kendini en iyi tanıyandır ve kendi ile ilgili her zaman planları vardır. Regl dönemine giriyorsanız bildiklerinizi unutmaya hazır olun. Regl dönemi kendiniz hakkında bildiklerinizi unuttuğunuz ve her yeni regl döneminde gerçekleşen farklılıklarla birlikte kendinizde yeni sorulara cevap aramaya başlayabilirsiniz.

Bu dönemlerde kendinizi tanımakta güçlük çekiyor olabilirsiniz bu gayet normaldir. Çünkü regl dönemi sizde yarattığı farklılıklarla sizi bambaşka bir insan yapabilir. Unutmayalım ve endişelenmeyelim bu sadece size özgü bir durum değildir bütün kadınlar sizinle aynı kaderi paylaşıyor. İştahınız bu dönemde oldukça açık olabilir. Önceden sabrettiğiniz pek çok şey artık tahammülünüzü zorluyor olabilir. Bununla birlikte çok sinirli ve gergin bir yapıya sahip insan modeline bürünmüş olabilirsiniz endişelenmeyin bunların hepsinden kurtulmak sizin elinizde. Ne yapacağınızı bilin yeter ki.

Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız bize kulak verin

Artık sakinsiniz ve bu kısa süreli durumu kabullendiniz. Öyle ise artık kendinizi iyi hissetmeye hazır olun. En değerli varlığımız olan bedenimize kulak verdiğimiz zaman çözümü bizim için üretecektir. Yeter ki ona hassas davranalım ve sağlıklı besleyelim. Bu olay her kadının bir döngü halinde ortalama ayda bir kez yaşadığı ve çözüme kavuşturabileceği bir olaydır.

Kendimizi iyi hissetmek bizim elimizde. Bu dönemde durumu kabullenip kendinizi bırakmayın. Regl döneminin günlük neşenizi ve rutininizi bozmasına izin vermeyin. Her zamankinden neşeli olmak için kendinizle anlaşma yapın. Siz kendinizi iyi olduğunuza ikna edebilirsiniz. Yapmanız gerekenlerinde başında düzenli öğünlerde yemeğinizi yemek olsun. Özellikle bu dönemde öğün atlamamaya oldukça dikkat edin. İştahınız bu dönemde oldukça açık olacaktır bunun için kendinize bol proteinli ara öğünler ekleyin. Hafif ve yağsız beslemeye özen gösterin Bazılarımızda sindirim sistemini de etkileyerek bağırsak problemlerini de getiren bu süreçte bir de başka problemlerle uğraşmayın. Bu dönemde bol bol sağlıklı sular için.

Bir başka yazımız olan Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir? de şu adresten inceleyebilirsiniz: Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

Kendinize HÂKİM olamıyor musunuz?

Regl dönemlerinin en zorlayıcı kısmı insanın iradesini kaybettiği bir dönem olmasıdır. Düzenli beslenmenin oldukça önemli olduğu bu dönem aynı zamanda iştahınızın da en açık olduğu zamandır. Tatlı ve çikolata krizleriyle baş edebilmek o yüzden oldukça zordur. Abur cubur yemenin tavan yaptığı bu evreden nasıl kurtulacağız?

İştahınız açık olduğu için sürekli bir şeyler yemenize engel olamayabilirsiniz. Şeker ihtiyacınız artabilir ve kendinizi şekerli gıdalardan alıkoyamayabilirsiniz. Bu yüzden yine yiyebilirsiniz ama yediğiniz şeyleri sağlıklı besinlerle değiştirmeniz hem bu sürecin sizin için kolay geçmesini sağlayacak hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Regl dönemi sonrası kilolarınıza da bununla birlikte engel olmuş olacaksınız.

Regl dönemini kolay atlatmak için işte size tavsiyeler

 • Yediğiniz ara öğünlere içerisinde şeker barındıra ama besin değeri yüksek gıdalar eklemelisiniz. Çikolata ve şekerli gıdalar yerine kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik gibi doğal şeker barındıran ve içerisinde lif barındıran yiyecekler tüketin.
 • Ceviz tüketmek sizi içinde bulunduğunuz depresif hallerinizden kurtarabilir. Omega-3 yağ asidi en depresif durumlarda bile sizin kurtarıcınız olacaktır. Ceviz içerisinde omega-3 barındırdığından ceviz tüketmelisiniz.
 • Eğer yiyebiliyorsanız balık tüketmeniz halinde de omega-3 yağını vücudunuza almış olursunuz.
 • Genel olarak vücudunuzda ödem biriktirecek ve sizi rahatsız edecek tuzlu yiyeceklerden bu dönemde oldukça uzak durmalısınız.
 • Bu dönemde sodyum ve potasyum dengesini sağlamak için mutlaka patates tüketmelisiniz. Yağ eklemden haşlayarak yemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
 • Yine sodyum ve potasyum dengesini sağlamak için kuru kayısı ve muz da tüketebilirsiniz.
 • Bu dönemde hareketsiz kalmamanız önemlidir. Kendinizi zorlamadan hafif egzersizler yapmalısınız. Egzersiz yapmanız sırasında salınan endorfin hormonu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Alkol ve sigara gibi vücudumuz için zararlı olan şeylerden kaçınmalıyız.
 • Kafein tüketimini bu dönemde azaltmaya gayret göstermeliyiz.
 • İçtiğiniz içeceklerin az şekerli ve asitsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta mümkünse vücudunuzdaki şeker ihtiyacınıza da karşılaması için doğal şeker içeren içecekler içebilirsiniz.
 • Doğal şeker barındıran meyvelerin tazelerinden ya da kurularından kompostolar hazırlayın kendinize.
 • Bol bol süt ve süt ürünlerini tüketmeniz magnezyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 • Uyku düzeninize oldukça dikkat edin. Geç saatlere kadar oturmayın. Vücudunuzun ihtiyacı olan saatlerde uyuyor olmalısınız.
 • Bu dönemde yalnız kalmayın ve zamanınızı arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle geçirin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*