Saç Boyamanın ZararlarıSaçını boyatmak isteyenler saç boyamanın zararları konusunda dikkatli olmalıdır. Bilindiği gibi saç boyası; kimi zaman saç rengini değiştirmek, kimi zaman beyazları gizlemek için tercih edilen kimyasal bir üründür. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından rağbet gören saç boyaları, güzel bir görünüm elde etmek açısından faydalı olmakla beraber içerdiği maddeler nedeniyle saçlara zarar vermektedir.

Saç Boyasının Zararları

  • Saç derisinde yara oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Saçları yıprandırır ve kırılmalara yol açar.
  • Saç dökülmelerine neden olur.
  • Kepeklenme sorununa zemin hazırlar.
  • Gözlerde ve yüz bölgesinde alerjik reaksiyon ve ödem oluşturabilir.
  • Saç boyalarını sık sık kullanan kişilerin lenfoma kanserine yakalanma riski yüksektir.
  • Saç boyamanın sağlığa zararları ciddi boyutlara varabilir. Bu ürünler kanserojen kimyasallar ihtiva etmektedir.
  • Saç boyaları saçlardaki beyazların daha da artmasına da yol açabilmektedir. Saçların doğal pigment yapısında bozulmaya sebep olan saç boyaları, beyazlardan kurtulmak isteyen kişilere daha beter bir durum yaşatabilir.
  • Saçlar boyanırken maske kullanılması ve ortamın iyice havalandırılması çok önemlidir. Boyadan yayılan kimyasal kokunun teneffüs edilmesi nefes darlığı yapabilir.
  • Saç boyası zarar verir mi? sorusu karşısında şunu da söylemeliyiz ki; saç boyaları saç diplerindeki doğal yağın saçlara ulaşmasını engellediği için saçları cansızlaştırır ve sertleştirir.

Saç Boyası Kanser Yapar mı?

Saç boyamak kanser yapar mı? sorusuna direkt ‘evet’ diye cevap verilemese de bilimsel veriler ışığında bu ürünlerin kanseri tetiklediği söylenebilir. Saç boyasında bulunan parafenilendiamin (PPD) isimli bir madde DNA hasarına sebep olmaktadır. Bu ise kanser oluşma riskini artırmaktadır.

Saç Boyası Alerji Yapar mı?

Saç boyası zararlı mı? diye endişe etmeyi haklı kılacak bir diğer sebep de bu ürünlerin alerji yapmasıdır. Saç boyası kullanan kişilerde alerjik reaksiyon görülme ihtimali fazladır. Çünkü yukarıda sözü edilen PPD maddesi alerjik etki göstermektedir. Saç boyasına bağlı alerji durumu; saç derisinde yara, şişlik ve kaşıntı, burun ve göz çevresinde cilt döküntüsü, saç dökülmesi ve göz kapaklarında şişlik gibi belirtilerle seyreder. Bunun önlenmesi için muhtevasında PPD olmayan saç boyalarının tercih edilmesi gerekir.

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı mı?

Hamilelerin kimyasal saç boyası kullanmaktan uzak durması önerilir. Zira bu boyaların emilerek kana karışma ve bebeği etkileme durumu söz konusu olabilir. Mutlaka saçını boyatmak isteyen anne adayları gebeliğin 3. ayı bitene kadar beklemeli ve ondan sonra bu işlemi doğal, organik saç boyaları ile gerçekleştirmelidir. Hamileyken saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? sorusuna gönül rahatlığıyla ‘hayır’ diye yanıt vermek mümkün değildir.

Bir başka yazımız olan Yüzdeki Lekeler Nasıl Gider? şu adresten inceleyebilirsiniz: Yüzdeki Lekeler Nasıl Gider?

Emzirme Döneminde Saç Boyatmak Zararlı mı?

Emziren anneler saç boyatabilir mi? sorusu da saç boyaları konusunda duyulan bir başka konudur. Bazı araştırmalar saç boyalarındaki birtakım kimyasalların anne sütüne geçebileceğini göstermiştir. Bu yüzden saç boyasının bebeğe zararı olur mu? düşüncesi tamamıyla de boş bir kuruntu olarak görülemez. Fakat, saç boyarken vücuda çok az kimyasal girdiğini ve bunun anne sütüyle bebeğe ulaşmasının imkânsız olduğunu söyleyen uzmanlar da vardır. Her ihtimale karşı, emziren annenin saçını boyatırken boyayı azaltmalı, yalnızca dip boyası olarak kullanıp maruz kaldığı kimyasal madde oranını düşürmelidir.

Bitkisel Saç Boyası Zararlı mı?

Organik saç boyası ceviz, kına ve sinameki gibi bitkilerin özlerini içerdikleri için kullanımı diğer saç boyalarına göre daha güvenlidir. Fakat bu, doğal saç boyası diye satılan her ürün için geçerli değildir. Bazı saç boyaları kimyasal olduğu halde bitkisel saç boyası diye satılmaktadır. Saç boyasının doğal olup olmadığı nasıl anlaşılır? sorusuna ise etki süresindeki farklılıkla cevap verilebilir. Kimyasal barındırmayan saç boyaları saçlara yarım saat içerisinde tutunmayı başaramaz. Bunun için minimum 4-5 saat gerekir.