1. Ana Sayfa
  2. Soru Cevap

Saç Kurutma Makinesi Sesi *2023


0

Saç kurutma makinesi sesi kimi zaman insanlar tarafından rahatça uyutmak, özellikle de küçük bebeklerini uyutmak için kullanılabiliyor. Saç kurutma makinesi sesi hakkında pek çok fikir ortaya atılıyor. İnsanlar özellikle saç kurutma makinesi sesinin neden uykuya dalmaya yardımcı olduğunu merak ediyor. Beyaz gürültü (White Noise) seslerinden biri saç kurutma makinesi sesi olarak karşımıza çıkıyor. Şelale, okyanus, rüzgar sesleri, vantilatör sesi, elektrik süpürgesi gibi pek çok ses beyaz gürültü sesleri arasında sayılıyor. Peki beyaz gürültü ne demek, white noise ne anlama geliyor? Hangi sesler beyaz gürültü sesi olarak karşımıza çıkıyor? Saç kurutma makinesi sesi neden bebeklerde uyku getiriyor, bu sesin herhangi bir zararı var mıdır?

Saç Kurutma Makinesi Sesi Neden Uyku Getirir?

Beyaz gürültü seslerinden biri olarak karşımıza çıkan saç kurutma makinesi sesi uyku getirme ve uykuya rahat dalmayı sağlama özelliği ile biliniyor. Saç kurutma makinesi sesinin neden uyku getirdiğini açıklamak konusunda beyaz gürültü seslerinin ne olduğunu açıklamak büyük önem taşıyor.

Saç Kurutma Makinesi Sesi Neden Uyku Getirir

White Noise yani bilinen adı ile beyaz gürültü, insan kulağının işitebileceği tüm ses frekanslarının birleşiminden oluşan sesler anlamına geliyor. Doğadan gelen ve rahatlatıcı olarak bilinen şelale sesi, yağmur sesi, dalga sesi, okyanus sesi, rüzgar sesi gibi seslerin yanında vantilatör sesi, elektik makinesi sesi ya da saç kurutma makinesi sesi gibi bazı elektronik alet seslerinin de beyaz gürültü olarak nitelendirildiği biliniyor. Beyaz ses adı ile de bilinebilen White noise (beyaz gürültü), yaklaşık 20 bine yakın ses frekansının birleşiminden oluşuyor. Aynı zamanda beyaz gürültü sesleri çoğu kişi tarafından rahatlatıcı, huzur verici olarak tanımlanıyor.

Rahatlatıcı etkisi ile bilinen saç kurutma makinesi sesi gibi beyaz gürültü seslerinin özellikle bebekler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğu ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığı biliniyor. İnsanlar tarafından saç kurutma makinesi sesinin sakinleştirici etkisinin nasıl meydana geldiği ve saç kurutma makinesi sesinin neden uyku getirdiği sorularının yanıtları merak ediliyor. Peki saç kurutma makinesi sesi neden uyku getiriyor? Saç kurutma makinesi sesi nasıl bebeklerin daha rahat uyumasına yardımcı oluyor?

Beyaz gürültü seslerinden biri olarak karşımıza çıkan saç kurutma makinesi sesinin neden uyku getirdiği konusunda aslında birkaç açıklama bulunuyor.

  • Bu açıklamalardan ilki, beyaz gürültü seslerinin çevreden gelen diğer rahatsız edici olabilecek seslere karşı baskın olması olarak belirtiliyor. Bu açıklamaya göre, saç kurutma makinesi sesi de çevreden gelebilecek sesleri önleyebilecek özellikte güçlü ve sürekli olarak aynı şekilde tekrar eden bir ses olduğu için uykunun gelmesine sebep oluyor ve daha rahat uykuya dalmaya yardımcı oluyor. Saç kurutma makinesi sesinin özellikle bebekler üzerinde etkili olduğu biliniyor. Saç kurutma makinesi sesi bebeklerin dikkatini dağıtabilecek diğer sesleri bastırdığı için bebeklerin daha huzurlu hissetmesine yardım etme özelliği ile biliniyor.
  • Saç kurutma makinesi sesinin neden uyku getirdiğine dair yapılan bir diğer açıklama ise, bu sesin anne karnından gelen seslere benzerliği olarak karşımıza çıkıyor. Anne karnından gelen sesler de beyaz gürültü sesleri arasında sayılıyor. Bu sebeple bebeklerin beyaz gürültü seslerini dinlediği zaman daha huzurlu hissettiği söyleniyor. Yani bu açıklamaya göre, bebekler için beyaz gürültü sesleri tanıdık bir his uyandırıyor. Dolayısıyla bebekler, beyaz gürültü seslerini duydukları zaman sakinleşiyor ve huzurlu oluyor. Bu da bebeklerin beyaz gürültü seslerini dinlediği zaman daha kolay uyuyabilmesine yardımcı oluyor. 

Saç Kurutma Makinesi Sesi Zararlı Mı?

Saç kurutma makinesi sesi çoğu zaman ebeveynler tarafından bebeklerin sakinleştirilmesi, yatıştırılması ya da rahat bir şekilde uyutulması amacı ile kullanılıyor. Bir beyaz gürültü sesi olan saç kurutma makinesi sesi bebekler üzerinde bu kadar etkili olunca ebeveynler kimi zaman ister istemez de olsa bu tarz çözüm yöntemlerine başvurmak durumunda kalıyor. Ancak bu durum anne babaları saç kurutma makinesi sesinin bebekler için zararlı olup olmadığı konusunda düşünmeye itiyor. Dolayısıyla beyaz gürültü seslerinden biri olarak karşımıza çıkan saç kurutma makinesi sesi bebekler için zararlı mı sorusunun cevabı araştırılıyor. Peki bebekleri hatta kimi zaman yetişkinleri bile bu kadar rahatlatan saç kurutma makinesi sesini dinlemenin herhangi bir zararı bulunuyor mu?

Saç Kurutma Makinesi Sesi Zararlı Mı

Bebeklerin anne karnında geçirdiği süre içerisinde sessiz bir ortamda vakit geçirmedikleri bir gerçek. Buna bağlı olarak da dünyaya geldiklerinde aynı ya da benzer seslerin bulunduğu ortamlarda sakinleşmeleri doğal kabul ediliyor. Ancak uzmanlar bebekleri sakinleştirmek, yatıştırmak ya da uyutmak için elektrik süpürgesi, vantilatör, radyo cızırtısı, saç kurutma makinesi sesi gibi beyaz gürültü sesleri sınıfında bulunan elektronik alet seslerinin kullanılmasını çok da doğru bulmuyor. Beyaz gürültü seslerinin 20 binden fazla ses frekansını aynı anda barındırdığı ve bazı beyaz gürültü seslerinin ise oldukça yüksek olduğu biliniyor. Uzmanlar ise bu tarz yüksek seslere uzun süreler maruz kalmanın zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Çocuklar ve bebekler üzerinde kontrolsüzce uygulanan beyaz gürültü seslerinin sağlık açısından olumsuz sonuçları olabilmektedir. 85 desibel üzerindeki ses seviyelerinin işitme kaybı yaratabildiği bilinmektedir. Aynı zamanda bu tarz yüksek sesler sıklıkla bebek ve çocuklara dinletildiği takdirde duyma ve konuşma bozukluklarının ortaya çıkmasında da sebep olabilir. Özellikle bebeklerin rahat bir şekilde uykuya dalması ve sakinleştirilmesi için kullanılan beyaz gürültü seslerinin 50 desibelden yüksek olmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bebekler üzerinde kullanılan beyaz gürültü sesleri kesinlikle kontrollü olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde bebeklerde duyma ve konuşma bozuklukları ortaya çıkabileceği gibi, zihinsel bebek gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilir ve hatta zihinsel gelişim geriliği problemleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda her bebeğin beyaz gürültü seslerine vereceği tepki mutlaka aynı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Anne babaların bunu göz ardı etmemesi gerekmektedir. Kimi bebekler beyaz gürültü sesleri ile sakinleşmeyebilir. Dahası, bazı bebeklerin beyaz gürültü seslerine karşı verdikleri tepkiler bunun tam tersi olabilmekte, bu sesler bazen bebekleri rahatsız edebilmektedir.

Bunun yanı sıra eğer bebeğinizin beyaz gürültü sesleri ile sakinleştiğini ve daha rahat bir şekilde uykuya dalabildiğini gözlemlemişseniz, bu yöntemi kullanmak istemeniz doğaldır. Ancak bebeklerin sakinleşmesi ya da rahat bir şekilde uykuya dalabilmesi için beyaz gürültüleri kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bebeklerin hem zihinsel hem fiziksel gelişimlerinde bir problem ortaya çıkmasını istemiyor ancak bu yöntemi uygulamak istiyorsanız kontrollü olmanız uzmanlar tarafından öneriliyor.

Peki bebekleri rahatlatmak için beyaz gürültü kullanımı nasıl olmalıdır? İşte bebekler üzerinde beyaz gürültü seslerini kullanmak isteyenlerin uygulaması gereken maddeler:

  • Bebeğinizi rahatlatmak ya da rahat bir şekilde uyutmak için beyaz gürültü seslerinden faydalanmak istiyorsanız ancak bunu doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bunu kesinlikle bir alışkanlık haline getirmemektir. Bebeğinizi uyutmaya çalıştığınız her gün bu sesleri kullanmamanız büyük önem taşımaktadır.
  • Bebekler için doğru bir şekilde beyaz gürültü kullanılmasının ikinci adımı, kullandığınız cihazın sesinin fazla yüksek olmamasına dikkat etmektir. Fazla yüksek sesler, bebeklerin hem fiziksel hem zihinsel sağlığı açısından tehdit oluşturabilir.
  • Beyaz gürültü için kullanmakta olduğunuz cihazın bebeğinizin en az 2 metre uzağında konumlandırıldığından emin olmalısınız. Böylelikle cihazdan gelen sesin bebeğinizin işitme duyusu üzerinde gelişebilecek zararlı etkilerini en aza indirmiş olursunuz.
  • Son olarak, beyaz gürültü sesleri için kullandığınız cihazın sürekli olarak aynı sesi çıkardığından emin olmalısınız. Ara ara da olsa farklı sesler çıkaran cihazlar bebeğinizin daha fazla huzursuz hissetmesine sebep olabilir.

Saç Kurutma Makinesi Sesi

Saç kurutma makinesi sesi bebekleri rahatlamak amacıyla devreye giren beyaz gürültü seslerindendir ve kontrollü bir şekilde kullanıldığı takdirde bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından hiçbir sorun ortaya çıkarmayacaktır. Ancak bu işlemi bir rutin haline getirmediğinizden emin olmalısınız.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap