1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik
  3. Sezaryen Sonrası Ayak Şişmesi

Sezaryen Sonrası Ayak Şişmesi

Sezaryen Sonrası Ayak Şişmesi

Sezaryen sonrası ayak şişmesi, anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca en fazla şikâyet ettiği konulardan bir tanesidir. Vücutta bulunan fazla sıvı nedeniyle ayak bölgesinde şişlikler meydana gelir. Hamilelik dönemi boyunca vücut normalden 2 kat daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğu için fark edilmeden vücudunuza gereğinden fazla su tüketimini sağlarsınız. Ancak hem anne adayının hem de bebeği için ihtiyaç duyulan en önemli şey ise su olduğu için fazlası ile tüketilmek zorundadır. Anne adayları bu nedenle normalden daha fazla su içerek bir kısmını vücuttan dışarıya atsa da önemli bir miktarı vücutta kalmaya devam eder.

Vücutta olan fazla sıvı nedeniyle özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının ayaklarına sıvılar birikmeye devam eder. Doğumun gerçekleşmesinden yaklaşık 15 ile 20 arasında ayaklarda oluşan bu şişlikler kendiliğinden geçer.

Sezaryen Ameliyatı Sonrasında Oluşan Şişlikler

Hamilelik döneminin sona ermesinden sonra ayak bölgesinde oluşan büyüme ve şişmelerden kurtulmak için hem hamilelik döneminde hem de hamilelik sonrasında ayaklarınızı yukarı kaldırmanız gerekmektedir. Hamilelik döneminde koltuk ya da sandalye de otururken ayaklarınızı bel hizanızın seviyesinde tutabilirsiniz. Ayrıca sezaryen ameliyatından sonra bebeğinizi daha iyi bir şekilde emzirmek ve karın bölgenizde oluşan kesiklerin sizi rahatsız etmemesi için koltuk altı emzirme pozisyonunda bebeğinizi emzirirken ayaklarınızın altına tabure ya da sandalye koyarak emzirebilirsiniz. Bu hem sizin ayaklarınızda oluşan şişliklerin daha rahat etmesi, hem bebeğinizin rahat bir şekilde emmesini hem de sizin karın bölgenizde olan ameliyatta oluşan kesiklerin hiçbir şekilde zarar görmemesi için oldukça etkili ve rahat bir pozisyon olacaktır.

Düzenli ve dengeli beslenmek ayak kısmınızda oluşan şişlikler için etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca sezaryen ameliyatı olan annelerin daha rahat hareket etmeleri ve ayaklarında oluşan şişliklerden rahatsız olmaması için hamilelik kıyafetleri giymeleri daha sağlıklı bir yöntemdir.

Önerilen Yazı
Sezaryen Sonrası Yatış Pozisyonu

Sezaryen Sonrası Ayak Şişmesinden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Zengin proteinli besinleri tüketin
  • Sıvıyı bol bol tüketin
  • Bebeğinizi sık sık emzirmeyi ihmal etmeyin. Emzirme işlemi hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.
  • Çok tatlı ve tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun
  • Sık sık ve küçük porsiyonlar şeklinde beslenin
  • Ayaklarınızda oluşan şişliği gidermek için sık sık soğuk su ile yıkayın
  • Otururken ayaklarınızı yukarda tutun ve ayaklarınızı sarkıtmaktan olduğunca uzak durun
  • Doğum yapan annelerde varis mevcut ise doktor kontrolüne giderek varis çorabı giyilmeli, eğer varis yok ise yünlü ya da pamuklu çoraplar giyin

Sezaryen sonrası ayakta oluşan şişlikler, 15-20 gün içerisinde kendiliğinden geçmemiş ise bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Ayakta oluşan şişliklerin sebebi genellikle hamilelik döneminde alınan fazla sıvı nedenleri olsa da olası bir rahatsızlık dolayısıyla da ayaklarda şişlikler meydana gelir. Sezaryen ameliyatı sonrasında oluşan şişlikleri atmanız için bazı besinler de bulunmaktadır. Tek bir besini tüketmek ayaklarınızdaki şişliği atmanıza yardım etmeyeceği gibi yemek düzeninizi etkileyerek sütünüzün yeterli seviyeye gelmesini de engeller. Bu nedenle tek başına bir besini tüketmek yerine düzenli beslendiğiniz öğünlere bazı besinleri eklemeniz şişlikleri azaltmanıza yardımcı olur.

Sezaryen ameliyatı sonrası ayaklarınızdaki şişlikleri azaltmaya yarayan besinler neler:

Yukarıdaki üç gıdayı tüketmeniz sizin ayağınızda oluşan şişlikleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca sıvı tüketimi de vücudunuzda oluşan şişlikleri atmanız için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Günde en az on bardak su tüketmeniz ayağınızdaki şişliklerin inmesinde önemli bir yere sahip olacaktır. Ancak bu kadar sıvı tüketimi sonrasında düzenli bir uyku uyumanız da çok önemlidir. Yeni doğan bebeğinizin sık sık uyunması sizin düzenli uyumanıza engel olsa da bebeğinizin uyuduğu zamanlarda sizin de uyumanız uykunuzu almanıza yetecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap