Sezaryen Sonrası Yatış PozisyonuSezaryen sonrası yatış pozisyonu, bebeğini sezaryenle dünyaya getiren annelerin yatış pozisyonlarında uyması gereken ve bebeklerini hangi pozisyonlarda daha sağlıklı ve daha profesyonel bir şekilde emzirmesi hakkında bilgi vereceğiz. Ancak doğum yapan kadınlar yaklaşık 6 hafta süren loğusalık dönemine girer. Peki, nedir bu loğusalık dönemi.

Lohusalık (loğusalık) Dönemi Nedir: Lohusalık (loğusalık), bir kadının bebeğini dünyaya getirdikten sonra en fazla 6 hafta süren bir döneme verilen isme lohusalık dönemi denir. Bu altı haftalık dönemde kadınların hamilelik döneminde, genital sistem ve metabolizmalarında oluşan fiziksel değişimin gebelik dönemi öncesine döndüğü süreçtir. Bu dönemde rahim boyutları ve hormon seviyeleri hamilelik dönemi öncesindeki seviyelere gelir.

Lohusalık döneminde kanama ne kadar sürer?

Bebeğin dünyaya geldiği günden sonra tekrar gebelik dönemi öncesine dönmek için küçülme ve toparlanmaya başlayan rahim, bu süre zarfında kanamaya devam eder. Doğumun gerçekleştiği andan itibaren rahim kasılmaya başlar ve damarları sıkıştırarak kanamanın zamanla durmasını sağlar. Bu kanama doğumun gerçekleştiği andan itibaren 6 hafta sürer.

Lohusalık döneminde adet görülür mü?

Doğumdan sonra lohusalık döneminde tekrar rutin regl kanamalarının eskisi gibi başlaması uzun dinlenme süreci ve hormon değişikliklerinden sonra düzenli olarak kanamaya başlar. Bu nedenle hormonların doğum öncesi gibi faaliyetlere geçmesi için biraz zamana ihtiyaç var.

Sezaryen Sonrası Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Son zamanlarda sezaryen doğum da normal doğum kadar yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlandı. Bazı durumlarda zorunlu hale gelen sezaryen doğum tamamen anne adaylarının tercihi olarak yapılmaktadır. Sezaryen doğum bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesini isteyen annelerin en sık tercih ettiği doğum yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak normal doğuma göre sezaryen doğumun iyileşme süreci biraz daha uzun sürmektedir. Karın bölgesinde oluşan kesikler nedeniyle anneler hareket etme konusunda kısıtlı kalabiliyor. Ayrıca anne adaylarını bebeklerini emzirirken karın bölgesindeki kesikler nedeniyle zorluk çekebilmektedir.

Sezaryen doğum sonrasında annelerin daha rahat edebilmeleri için sezaryen sonrası yatış pozisyonu hakkında bilgi almak isteyen annelerimiz için detaylı ve açıklayıcı bir yazıyı sizin için hazırladık.

Doğumdan sonra beklenmedik sürprizlerle karşı karşıya kalacağınız için bu konuda hazırlık yapmanız sizin için çok rahat ve keyifli bir zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle sezaryen doğumdan sonra bebeğinizi nasıl emzireceğiniz konusunda doğru bilgiye sahip olmanız çok önemlidir. Bazı anne adayları bebeklerini emzirirken zorluklar çekebilir. İçe dönük ve düzleşen meme uçları olan anneler meme ucu çıkarıcı kullanmalı ve emzirme zamanlarını çok rahat ve keyifli bir şekilde geçirebilirler.

Sezaryen sonrası yatış pozisyonları

  • Sezaryen doğum yapan annelerin ilk ve öncelikli konusu sırt üstü yatması gerekmektedir. Sezaryen hamilelik süreci yorucu olduğu için annelerin en az 6 saat boyunca sırt üstü yatarak dinlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ihtiyacı olduğu zaman eşi ya da bir yakınından yardım isteyerek ihtiyaçlarını gidermeli ve ayağı kalkıp hareket etme konusunda oldukça sabırlı olması gerekmektedir. Ayrıca doğumdan sonra gazların bağırsaklarda daha rahat hareket etmeleri için dizlerinizi hafif kırarak yatmanız sizin için daha iyi ve faydalı olacaktır.
  • Sezaryen doğum sonrasına bebeğinizi emzirmek için en iyi pozisyonları koltuk altı emzirme pozisyonu ve yana yatış pozisyonu ile emzirerek karın bölgenizdeki kesiklerin zarar görmesini ve canınızın yanmasını önleyebilirsiniz.
  • Doğumdan sonra hiçbir şekilde fiziksel ağırlıklar kaldırmak ya da spor yapmak önerilmez. Bu nedenle belirli bir süre sadece sırt üstü yatarak dinlenmeye çalışın. Unutmayın ki sizin sağlıklı bir birey olmanız emzireceğiniz bebeğiniz için oldukça önemlidir.

Lohusalık dönemi annelerin en zor dönemlerinden bir tanesidir. Sezaryen doğum sonrasında lohusalık dönemi ağrılı ve sızılı bir dönem olarak geçer. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz ile ilk duygusal bağınızı kurduğunuz dönem olacağı için sağlıklı olmanız için dinlenmelisiniz. Zor ve sancılı geçen bu dönemde sizin en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de sabırlı olmalısınız. Bütün acı ve sızılarınızı unutmanız için sizin dünyaya getirmiş olduğunuz bebeğiniz için güçlü ve sağlıklı olmayı düşünün ve bebeğiniz için sabırlı olmaya çalışın.

Annenin sağlıklı olması için uykusunu en iyi şekilde alması gerekir. Ancak sezaryen doğum yaptığı için karın bölgesi üzerine yatamayacağı için sırt üstü ya da yan yatış pozisyonunda yatması gerekir. Uykusuz kalan bir annenin vücut direnci düşer ve hasta olmak için en iyi pozisyona gelir. Annelerin iyi ve rahat bir uyku alabilmesi için tek başına yatması gereken durumlar olacağı için eşinizin sizin daha iyi uyumanız ve daha iyi dinlenmeniz için aynı yatakta olmasa bile aynı odada yatması dinlenmeniz için iyi olacaktır. Ayrıca sırt üstü yatmakta güçlük çeken anneler, yan yatış pozisyonu şeklinde yatarak daha iyi bir dinlenme süreci geçirmesi için iki bacak arasına yumuşak bir yastık alarak uyuması daha faydalı olacaktır.

Faydalı Makale Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*