Sezeryan Sonrası Dikiş Yerinin SızlamasıSezaryen, alt karın bölgesine yaklaşık 10 cm’lik bir kese açılarak bebeğin anne karnında çıkarılması işlemidir. Sezaryen sonrası dikiş yeri birkaç günden sonra iyileşmeye başlamakta, 10 günde tamamen kaybolmaktadır. Estetik dikiş olarak da bilinen sezaryen dikişleri; o bölgenin enfeksiyon kapmaması için uygulanmaktadır. Sezaryen ameliyatın sonrası kendiliğinden eriyebilen materyallerle estetik dikiş atılmakta veya tel zımbayla dikiş tercih edilmektedir. İplikle dikiş yönteminde ise bu dikişler kendi kendine erimez, sezaryen ameliyatından 1 hafta sonra doktor tarafından alınır.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Sezaryen Dikişlerinin Geçmesi İçin Ne Yapmalı?

Birçok kadın sezaryen iç dikişleri açılırmı diye endişe etmektedir. İnternette yer alan sezaryen dikiş görüntüleri de kişilerin psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine yol açabilmektedir. Sezaryen iç dikişleri dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Ancak annenin bu dikişlere iyi bakması gerekmektedir. Bunun için sürekli istirahat etmeye özen göstermeli, yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır.

Ayrıca kişisel bakımına dikkat etmeli, gaz yapan yiyeceklerden de uzak durmalıdır.

Kabızlık yaşıyorsa çok ıkınarak kendini zorlamamalıdır.

Sezaryen iç dikişleri iyileşene kadar ayakta duş alınması önerilir.

Sezaryen iç dikişleri cinsel ilişkiye engel değildir fakat önce doktora danışmak gerekmektedir.

Sezaryen dikişleri olan anneler bebeğini emzirebilir. Nitekim emzirme, dikişlerin daha kısa sürede kaynamasına yardım edecektir.

Kısaca sezaryen iç dikişleri iyileşene kadar anne; yeyip-içtiklerinden yatış pozisyonuna varıncaya dek her şeyde temkinli olmalıdır.

Sezaryen Dikişleri Kaç Gün Sonra Alınır?

Sezaryen estetik dikişleri 1 hafta içinde yok olur. Fakat doktorunuz normal dikiş uyguladıysa 1 hafta sonra tekrar doktorunuza başvurarak dikişlerinizi aldırmanız gerekir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Sezaryen Dikişleri Üzerinde Şişlik Neden Olur?

İlk birkaç gün sezaryen sonrası dikiş üstünde şişlik görülebilir. Burada ödem oluştuğundan dolayı şişlik ve sertlik meydana gelmesi normaldir. Fakat sezaryen dikişi üzerinde şişlik çok fazla ise doktora danışmak gerekir.

Sezaryen Dikişleri Açılırsa Ne Olur?

Bu durum  olarak da bilinmektedir. Nâdiren karşılaşılan bir durum olup genellikle böyle bir olumsuzluk gerçekleşmemektedir. Bunu önlemek için sezaryen dikiş bakımı doğru yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

Sezaryen dikişleri patlarsa o bölgeye pansuman yapılarak yaranın tekrar kapanması beklenecektir. Eğer sezaryen dikiş açılması bir hayli fazlaysa tekrar dikiş atılması gerekecektir. Dikişlerin altından sıvı geliyorsa, sarı dokular çıkıyorsa açılma olmuş demektir.

Sezaryen Dikiş Bölgesinde Ağrı ve Kaşıntı

Sezaryen dikişlerinin olduğu bölgede şişlik ve sertliğin yanı sıra kaşıntı, ağrı ve yanma gibi şikâyetler de olur. Bunlar geçicidir ve ciddi bir sorun olarak kabul edilmez. Dikişin uç kısımları, ağrının daha yoğun hissedildiği yerdir. Kesinin etrafında uyuşukluk ve hissizlik yaşanır. Yara yerlerinin kaşınması sıklıkla vuku bulan bir hâdisedir.

Ayrıca dikiş yerlerinde sıcaklık, kızarıklık ve yeşil-sarı renkte kötü kokulu akıntı da olabilir. Fakat bunlar normal olarak değerlendirilmez. Enfeksiyon varlığına işaret eden bu belirtiler doktor tarafından incelenmelidir.

[geo-post id=”179″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Eğer sıcaklık mevcut değilse ve akıntı kokusuz, renksiz ise enfeksiyon yok demektir. Eğer bunun tam tersi ise enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik reçete edilir.

Sezaryen Dikişleri Kanar mı?

Sezaryen dikiş yerinde kanama olabilmektedir. Kanamanın fazla olması hâlinde ağırlık uygulanarak durması sağlanır. Eğer kanama hastaneden çıkıp evinize geldikten sonra olduysa yeniden doktora müracaat etmeniz lâzımdır.

Sezaryen Dikişlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sezaryen dikişlerinin bakımı, hastanede kaldığınız süre boyunca uzman hemşireler tarafından yapılacaktır. Taburcu olduktan sonra dikişlerinizin bakımını sizin uygulamanız ve bu konuda hassas olmanız gerekir. O bölge kuru ve temiz tutulmalı, iyileşme döneminde rahat ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca sezaryen dikiş bölgesi darbelerden korunmalıdır.

Karın kaslarının zorlanmasına yol açacak âni hareketlerden kaçınılmalıdır.

O bölgeye ve çevresine çok hafif masaj yapılarak iyileşme süreci desteklenebilir. Nazikçe uygulanan masaj, bölgedeki kan dolaşımını uyararak sezaryen dikişlerinde şişlik oluşmasını önler, daha kolay geçmesini sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*