1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik
 3. Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi için Ne Yapılmalı

Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi için Ne Yapılmalı

Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı

Sezeryan sonrası süt gelmesi için ne yapılmalı sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Sezaryen doğumlardan sonra anne ve bebek arasında çok özel bir bağ oluşur. Bebeğin doğumu ister vajinal yoldan isterse sezaryen doğumla olsun bebeğin dünyaya gelmesinden sonra hormonlar annenin göğüslerine sütün gitmesi işlemini başlatır.

Sezaryen ameliyatı bazen sağlık durumları nedeniyle tercih edilse de anne ve babalarda korku ve endişeyi beraberinde getirir. En büyük korkulardan bir tanesi ise sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin anne sütü konusunda eksiklik duyacağı korkusudur. Ancak normal doğumlarda olduğu gibi sezaryen doğumlardan sonra da annenin sütü göğüslerine doğumdan hemen sonra gelmeye başlar.

Bebeğinizi doğumdan hemen sonra emzirin:

Bebeğiniz doğduktan sonra hem anne hem de bebekte sağlık açısından herhangi bir sorun yok ise bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz. Sezaryen ameliyatı sonrasına anne spinal anestezi altında olabilir. Bu nedenle anne ya da bebek doğumdan sonra bir odada bekleyebilir. Özel durumlarda genel anestezi biraz uzun sürebilir. Eğer anesteziden dolayı anne bebeğini emziremiyorsa anestezinin bitmesini beklemekten başka çaresi yoktur. Doğum gerçekleştikten sonra 4 saat içerisinde sağlık ya da anestezi nedeniyle bebeğin emmesini engelleyen herhangi bir sebep varsa bebeğin sütü emmesi için bir göğüs pompası ile bebeğe süt verilebilir.

Sezeryan Ameliyatı Sonrasında En İyi Emzirme Pozisyonu

Sezaryen ameliyatı ile dünyaya gelen bebeği emzirebilmek için annenin en iyi pozisyonu alarak bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Ancak karın bölgesinde oluşan kesiklerin zarar görmemesi hem de göğüslerindeki sütü en verimli bir şekilde bebeğine vermesi için doğru pozisyon çok önemlidir. Sezaryen doğumu sonrası annenin en iyi şekilde bebeğini emzirebilmesi için yan yatma pozisyonuyla emzirme, koltuk altı pozisyonuyla emzirme ve yan yatış pozisyonlarından birini seçmelidir. Anne hem karın bölgesini korumak hem de bebeğine ihtiyacı olan sütü vermesi için kendisine hangi pozisyon daha iyi ve kolay geliyor ise onu seçmelidir.

Önerilen Yazı
Sezaryen Sonrası Ayak Şişmesi

Bebeğinizi sık sık emzirin

Anne sezaryen doğum yapması sebebiyle hem yorgun hem de acı içinde olsa da sık sık bebeğini emzirmesi gerekmektedir. Doğumdan sonra anneler gündüz en az 3 saatte, gece ise 4 saatte bir bebeğini emzirmelidir. 24 saatte en az 8 ile 10 kez emzirmek bebeğiniz için yeterli beslenmesini sağlayacaktır. Sık sık emzirmenizin en önemli nedeni ise bir haftanın sonunda daha fazla süt üretmeye başlayacak olmanızdır.

Bebeğiniz için gıda takviyelerinden uzak durun

Doktor tavsiyesi dışında herhangi bir takviye içeren madde ya da ürünleri tüketmeyin. Doktorlarınız gerek duyduğu zaman ihtiyacı olan takviyeleri zaten vereceği için ekstra takviye tüketimini kesinlikle yapmayın. Anneler ya da yakınları tarafından bebeğe verilen yapay meme ya da benzeri ürünler annelerin memelerinden bebeklerin emmesini oldukça zorlanmasına neden olur. Ayrıca bazı doktorlar, sadece anne sütü ve kendi belirttiği gıdalar için sözlü ya da yazılı bir talimat verebilir. Bebeğinizi göğsünüzden rahat süt emmesi için emzirme pozisyonuna oldukça dikkatli olun. Bebeğiniz sizin göğsünüze daha rahat bir şekilde ulaşması ve emmesi beslenmesi için çok önemlidir.

Sezaryen ameliyatı sonrasında oluşacak ağrılar için doktorunuzdan reçeteli ilaçlar alabilirsiniz. Bu sayede hem ağrılarınızdan kurtulur hem de bebeğiniz daha rahat bir şekilde emerken keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle emzirme işlemi yapılırken annenin kendini kasmaması çok önemlidir. Annenin kendini gevşeterek rahat olması hem sütünün daha fazla gelmesine hem de bebeğin daha rahat bir şekilde süt emmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizin sizin göğsünüzden süt emdiği anda özel bir bağ oluşur.

Sezeryan Doğum Sonrasında Hastanede Kaldığınız Süreyi İyi Değerlendirin

Sezaryen doğum yapanlar için dinlenmek ve iyileşmek normal doğuma göre biraz daha uzun sürmektedir.  Hastanede bulunduğunuz süre boyunca doktorlar ve hemşirelerle emzirme konusunda bilgi alabilir, bebeğiniz ve sizin için en iyi emzirme pozisyonunu öğrenebilirsiniz. En iyi emzirme pozisyonunu öğrenmek bebeğiniz için ihtiyacı olan sütü karşılamanızda çok önemlidir.

Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • En önemli konulardan bir tanesi stresten olduğunca uzak durmak ve dinlenmektir. Normal doğumun aksine sezaryen doğumlar daha yorucu gerçekleştiği için süt hormonları annenin yorgun olduğu süre boyunca yeteri kadar süt üretemez. Doğumdan sonra hastanede kaldığınız süre boyunca dinlenmeye dikkat edin. Ayrıca hastaneden eve geçtikten sonra günlük ev işlerini yapmamaya dikkat edin ve mümkünse az hareket ederek düzenli beslenin.
 • Stersi azaltmak için ılık suda duş almanız çok faydalıdır. Hem yorgunluk ve stresinizi atarken hem de sütünüzü artırmada çok faydalı olacaktır.
 • Göğüslerinize parmak uçlarınızla yapacağınız hafif masaj sayesinde hormonları harekete geçirerek süt bezlerini harekete geçirerek sütünüzün artmasına fayda sağlar
 • En önemli ve dikkat edilmesi gereken diğer konu ise düzenli ve sağlıklı beslenmektir. İhtiyacınız olan protein ve beslenmeyle hem süt üretiminizi artırabilir hem de daha sağlıklı bir birey olarak bebeğinizi emzirebilirsiniz.
 • Bebeğinizi günde en az 8 kez emzirmek ilerleyen zamanlarda daha fazla süt üretmenizde çok önemlidir.
 • Bebeğinizi emzirirken gevşeyin ve onunla fiziksel temas kurarak bebeğinizin rahat ve güvende olduğunu hissettirin. Bebeğinizin rahatta olduğunu hissetmesi daha fazla emmesine yardımcı olacaktır.
 • Süt üretimini artıran diğer bir gıda ise su tüketimidir. Gün içerisinde olduğunca fazla su tüketmeye dikkat edin.
 • Yeterli derecede kalori almayı ihmal etmeyin. Ayrıca susam, yulaf, sarımsak, renkli sebzeler ve et gibi gıdalar anne sütünü artırmak için ihtiyacı olan besin kaynaklarıdır.
 • Bebeğinizi emzirmeden önce muhakkak bir bardak su için. Ayrıca emzirme esnasında da su tüketimi sütünüzün artmasında yardımcı olacaktır.

Sezaryen doğumu gerçekleştikten sonra annenin bebeğini emzirmeye başlaması, normal doğum gibi süt üretimi de zaman la normale dönecektir. Sezaryen doğum yapan annelerin iyileşme süreci devam ettikçe aynı oranda süt üretimi ve sağlığı da iyileşecektir. Bu dönemde emzirme işlemi yaparken bebeğinizle aranızda çok özel bir bağ olacaktır ve bunu iyi değerlendirmek sizin elinizdedir. Oluşan bu özel bağ sayesinde bebek ve anne güvende olduğu için hem annenin süt üretimi artar hem de bebeği daha rahat ve özel bir şekilde ihtiyacı olan sütü emer. Zamanın ilerlemesiyle tamamen güven duygusu içerisinde olan bebek her emzirme esnasında endişeye düşmeden rahat bir şekilde emmeye devam eder.

Yorum Yap

Yorum Yap