1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Sıvı Detoksu Nasıl Yapılır? *2023


0

Sıvı diyet çoğunlukla tatil sonrası alınan hızlı kilolarla, yapılan kaçamakların kendini bedende kendini göstermeye başladığında, ödem atmakta kullanılan hızlı kilo verme yolu olarak görülmektedir. Her diyette olduğu gibi sıvı diyetinde başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunların en önemlileri kişinin sağlık durumu, hamile olup olmaması, yaş, emzirme ya da kronik hastalıklar varlığı gibi konular.

Sıvı detoksu genel olarak vücutta kısa vadede biriken toksinlerden kurtulma, ödem ya da şişkinlikten kurtulma ya da sadece bağırsakların temizlenmesi amacı ile uygulanan bir tür detokstur.

sıvı detoksu

Sıvı Detoksunun Zararları

Uzun süre yapılamayan detokslar arasında yer almakta olan sıvı detoksu maximum 2 gün önerilmektedir. Çok hızlı kilo verdiren bir detoks olmasına rağmen ortaya çıkarması olası riskli durumlardan dolayı asla 2 günden fazla yapılmamalıdır. Daha fazla devam edilmesi halinde ise kas ve protein eksikliğine yol açacağından vücutta bazı aksamalara sebep olacaktır. Ayrıca uzun vade de bu diyeti sürdürmek iştahın daha da açılmasına sebep verecektir.

Sıvı detoksu ile verilebilecek olan kilo miktarı tamamıyla kişinin metabolizmasına ve aynı zamanda detoks öncesi kazanmış olduğu beslenme alışkanlığına da bağlıdır. Yine de 2 günlük bir detoks kişi göre değişmekle beraber 1 ila3 kilo gibi bir kaybı neden olacaktır. Yapılan sıvı diyeti ile birlikte şekersiz kahve, çay içilebilir ancak kremasız olmak kaydı ile. Ayrıca sıvı diyet yani sıvı detoks şok diyet grubuna girmekte olup ani vitamin ve mineral kaybına yol açacağı için uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Sıvı Detoksu Nasıl Yapılır?

Sıvı detox programı katı olan besinlerin sıvı hale getirilmesiyle yapılmaktadır. Yani tüm besinlerin işlemden geçirerek sıvı halde tüketmektir. Aynı zamanda bu besinleri sıvı olarak tüketirken de asla katı ürün yenmemelidir. Sıvı detoksu tüm sebzelerin blenderden geçirerek tüketilmesi ya da meyvelerin süt ile karıştırarak tüketilmesiyle yapılmaktadır. Bazı uzmanlara göre 2 günlük bir sıvı detoksu uygulayan yani besinleri tamamen sıvı olarak tüketen bir kişinin vücudundaki ödem ya da zararlı toksinleri dışarı atması kolaylaşmaktadır.

Yine de kronik rahatsızlığı olan hamile ya da yaşlıların bu diyete karşı dikkatli olması önerilmektedir. Aksi durumda kişi sağlığını riske atmış olmaktadır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap