Suni Sancı İle DoğumBazı nedenlerden dolayı doğumun başlamaması durumunda suni sancı ile doğumun başlaması sağlanır. Böylece doğumu başlatılan ilaca da “suni sancı” adı verilmektedir. Doğum sırasında beyinde salgılanan ve rahimin kasılmasına neden olan hormanal bir maddedir. Genellikle anne ve bebeğin riske girmesi ile birlikte doğumun başlaması gerektiği ve doğumun gecikmesi durumlarında uygulanmaktadır.

41.haftasını dolduran gebeler bazı nedenlerden dolayı hala doğum yapamadıysa suni sancı verilerek yapay bir şekilde doğurması sağlanır. Suni sancının herhangi bir yan etkisi yoktur. Aynı zamanda bebeğe de zarar vermez. Özellikle anne karnında dışkılarını yapan bebeklerin akciğerini etkilememesi için yapılması gereken bir uygulamadır. Bunun yanı sıra suyun erken dönemde gelmesi ve gebelik zehirlenmesinde de kendiliğinden doğum beklenemez. Artık anne adayının suni sancı ile doğurması gerekmektedir. Ancak gebenin izni bu konuda oldukça önemlidir.

Suni Sancı Nasıl Verilir?

Suni sancı bazen vajinal yolla bazen de serum aracılığı ile verilmektedir. Ancak suni sancı vermeden önce rahim ağzının açıklığı doktor tarafından kontrol edilmektedir. Eğer rahim açıklığı istenilen cm’ de değil ise suni sancının süresi bu oranda büyük etkiye sahiptir. Bu doğrultuda suni sancı uygulanan gebelerde gem doğum süresi hem de suni sancı süresi farklıdır.

Rahim ağzı istenilen açıklıkta değil ise doğum süresi 24 saate çıkmaktadır. Bu da hem anne için hem de bebek için riskli olabilir. Çünkü doğum süresi ne kadar uzarsa riskte o kadar artar. Rahim ağzı istenilen açıklıkta olmayan gebeler için vajinal yolla suni sancı uygulanır. Böylece anne adayının rahmi yumuşar ve sancı oluşumu yavaş yavaş başlar. Ağrılar düzenli bir hale geldiğinde rahim açıklığı doktor tarafından kontrol edilir. Suni sancı veren ilaç rahimde çıkarılarak bu süreçte normal sancının gelmesi beklenir.

Suni Sancı İle Doğum Zor Mu Oluyor?

Gebelerin merak ettiği sorulardan biri de suni sancı ile doğumun zor olup olmamasıdır. Suni sancı beyinle etkiletişim haline girerek sancıların oluşmasını tetikler. Ancak birkaç saat ağrı veya sancı görülmesi çok düşük ihtimaldir. Öncelikle suni sancı ile rahim ağzının yumuşaması sağlanır. Daha sonra yumuşayan rahim uyarılarak sancılar başlar. Suni sancılar ne zaman düzene binerse o zaman da doğum başlar. Ancak bunun için anne adayının sancıları hissetmesi gerekmektedir. Sancı hisseden anne adayının rahmi suni sancı ile uyarılarak doğuma hazır olduğu belirtir. Kısacası suni sancı normal doğuma göre daha zor değildir. Kendiliğinden başlayan sancı ile suni sancı hissi farklıdır.

Suni Sancı Ne Zaman Kullanılır?

Anne adayının kendi sancıları rahim ağzını açacak düzeyde değil ise suni sancı kullanılır. Ancak suni sancıların başlaması işe birlikte normal doğum doktor tarafından normal bir şekilde yürütülmektedir. Bu sayede suni sancı doğumu kolaylaştıran en önemli faktördür. Ancak herkes bu şekilde doğum yapamaz. Sadece doktorun uygun gördüğü durumlarda suni sancı tercih edilmektedir.

Gebelikler suni sancı ile sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor. Fakat nadiren de olsa anne adayının doğurması gerektiği düşünülüyor ise doktoru tarafından suni sancı ile doğum süreci hızlandırılmaktadır. Aynı zamanda suni sancı 2 faktör için kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Doğumu başlatmak için,
  • Doğum sürecini hızlandırmak için,

Ülkemizde %10′ u doğumu başlatmak için kullanırken, % 30’u doğum sürecini hızlandırmak için tercih ediyor. Uygulama öncesinde doktorunuz sizinle suni sancının yapılıp yapılmaması hakkında görüşme sağlayacaktır. Gebenin onayı olmadan hiçbir şey yapılamaz. Ancak doktorunuza uzmanı olduğu bu alanda güvenmenizi öneririz.

Suni Sancı Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

  • Bebeğin rahim ve kasılma arasında kalması nedeni ile oksijensiz kalması,
  • Bebeğin kordonu vajinaya sarkmışsa,
  • Bebeğin plesantası aşağıda yerleşmişse,
  • Anne doğum zamanında uçuk geçiriyorsa,
  • Rahim ağzında kanser, miyom, leğen kemiğinde kaza gibi bebeğin çıkışını engelleyecek kazaların yaşanması durumunda,

Süreci yakından takip eden doktorunuza güvenmelisiniz. Sizin de fikirleriniz doğrultusunda suni sancı ile doğum yapmanız kolaylaşacaktır. Ancak bazı durumlarda suni sancı ile normal doğumun başlatılması şarttır. Bu doğrultuda doğum esnasında heyecana kapılmadan sağlıklı bir şekilde yavrunuzu kucağınıza almak için doktorunuzun söylediklerine uymalısınız. Korkmayın, endişe duymayın. Doktorunuz ile iş birliği yaparak süreci başarılı bir şekilde atlatacağınızdan emin olabilirsiniz.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*