Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Var Mı ?Tüp bebekte Down Sendromu riski var mı? merak edenler için faydalı bir yazı derledik. Birçok çift normal yollar ile bebek sahibi olamadığı için tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. Ancak tüp bebek tedavisi konusunda da elbette endişeler mevcuttur. Özellikle tüp bebekte Down Sendromu riski var mı merak edilen bir sorudur. Bilindiği gibi gebelikte bebeğin genetik bilgilerini taşıyan DNA’ları anne kanında bebeğe geçer. Gebelik esnasındaki prenatal tanı testi ile bebeğin sağlığına etki edebilecek olan belli kromozom bilgileri anne kanına bakılarak tespit edilmeye çalışılır. Böylece doğumdan önce bebeğin Down Sendromlu olup olmayacağı konusunda bulgular elde edilmeye çalışılır.

Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar da 23 çift kromozom bulunmaktadır. Hamilelikte de yapılan tanı testi ile çift olması gereken kromozomları, tek kromozomları ve ayrıca fazlalık olan kromozomları tespit eder. Bu testler ile Down Sendromu, Patau Sendromu, Edwards Sendromu, Monozomi X (Turner Sendromu) ve X kromozomu triploidileri tespit edilir. Bu test ile ayrıca bağışıklık sistemi ve kalp anomalilerine de bakılmaktadır. Bu test kadınların vücut kitle endeksi veya etnik kökenlerinden, yaşından bağımsız olarak yapılabilmektedir. Bu test bebek için herhangi bir risk içermez ve hamileliğin ilk üç aylık döneminde, yani 9. haftasından itibaren yapılabilmektedir. Testlerin sonuçları, kan örneği laboratuvarına ulaştıktan sonra yaklaşık olarak 2-3 hafta içinde sonuçları doktorunuza ulaşacaktır.

Down Sendromu Olasılığı

Bebeklerde Down Sendromu olasılığı özellikle annenin ilerleyen yaşıyla da orantılı olarak daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre tüp bebek ile döllendirilen yumurtalarda bazı genetik hatalar saptanmıştır. Bu hatalar kadınlarda hamileliğin ya sona ermesine ya da bebeğin genetik olarak bozukluklar ile doğmasına yol açmaktadır.

Hatalı yumurtalarda yapılan 100’ü aşkın inceleme de özellikle 21. kromozomda ekstra bir kromozom daha bulunduğu görülmüştür.  Bu ekstra kromozom da Down sendromuna yol açmaktadır. Fakat incelemelere göre yaşı ilerlemiş kadınlarda doğal yolla hamilelikte Down Sendromlu olarak dünyaya gelen bebekler ile tüp bebek yöntemiyle Down Sendromlu doğan bebekler kıyaslandığında, tüp bebek yöntemindeki genetik hataların çok daha karmaşık olduğu gözlemlenmiştir.

Down Sendromu Riski Kimlerde Görülür?

Ortalama olarak her 800 doğumda bir defa Down Sendromu gerçekleşmektedir. Down Sendromu riski faktörlerinin en başında kadınları ileri yaşı gelmektedir. Özellikle 35 yaş üstünde gebe kalan kadınlarda Down Sendromu riski 50’de bir oranda artmaktadır. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda görüldüğü kadarıyla genç annelerde de Down Sendromlu bebek doğurma riski arttığı görülmüştür ve bu oran yaklaşık olarak %75-80 civarında bulunmuştur.

Down Sendromu Kaç Haftada Belli Olur?

Down Sendromunda kesin tanı konulabilmesi için ya bebeğin plasentasından (CVS) ya da bebeğin içinde bulunduğu amnios mayiinden (Amniosentez) örnek alınarak yapılmakta ve kromozom analizleri ile konulmaktadır. CVS ile gebeliğin 9-11. haftalarında, Amniosentez ile ise en erken gebeliğin 14. Haftasında alınan örnekleme ile tanı koyulabilmektedir. Genetik testler oldukça uzun süre gerektiren ve karmaşık olan testler olduğu için sonuçlar yaklaşık olarak iki haftada çıkmaktadır.

Down Sendromlu Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Down sendromlu çocuklar normal kişilere göre çok daha hassas ve uyaranlara sahiptirler. En ufacık bir hareket ve onların istemediği bir davranış, Down sendromlu çocukları yoğun bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken bazı hususlar vardır. Down sendromlu çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır? konusunda özellikle ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Elbette sadece ebeveynler değil, onların yaşam alanlarındaki herkes yaklaşım konusunda çok hassas olmalıdır. Bu hususlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Down sendromlu çocuğa mutlaka saygı duyun, gözlerine bakarak iletişim kurun ve sohbetlere katılmasını sağlayın.
 • Gözlerine bakarak ve dokunarak selamlayın.
 • Onlara karşı bir saygısızlık yapıldığında ortamdaki yetkili kişilere bildirin.
 • Sohbetler de eşit derece de söz alın ve onlara söz verin.
 • Soru sormalarına ve dinlemelerine fırsatlar verin.
 • İletişim becerilerini geliştirme de yardımcı olun.
 • Onlara kelimeleri heceleyerek öğrenmelerini sağlayın.
 • Yeni resimler gösterip onların yeni ifadeler öğrenmesini sağlayın.
 • İletişim becerilerinin gelişmesi için onlara geri bildirimler yapın.
 • Yaptıkları güzel işlerde onları övün ve beğenilerinizi dile getirin.
 • Down Sendromlu kişiler zaman zaman inatçı olabilir bu yüzden onlara karşı anlayışla yaklaşın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*