Tüp Bebekte Gebelik HesaplamaTüp bebekte gebelik hesaplama özellikle çocuk sahibi olmayı çok isteyen anne ve baba adayları için önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek konusu oldukça hassas bir süreçtir ve uzun süredir ebevyn olmak için uğraşan birçok çiftin rüyalarını gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Tüp bebekte gebelik hesaplaması gebelik haftası ile son adet döngüsü baz alınarak yapılmaktadır. Bu konuda doğru bir hesaplama yapılabilmesi için kişinin adet döngüsü ile son adet gördüğü periyodun ilk periyodun ilk gününü bilmesi gerekmektedir. Belli olan bu tarihe 280 gün eklenerek de tahmini doğum zamanı hesaplanmaktadır. Fakat genellikle kadınlar adetinin gecikmesi ile hamile olduğunu öğrenir. Böyle bir durumda anne adayı hamile olduğunu öğrendiği tarihi baz alarak bir hesaplama yaparsa bu yanlış bir sonuç verecektir.

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama

Anne adayları hamile kaldıkları tarihi net bir şekilde bilmiyorsa, yumurtlama ile adet döngüsünün uzunluğu doğumun gerçekleşeceği tarihin tahmini olarak belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Hamilelik genelde 40 hafta olarak öngörülse de bu kişiden kişiye değişebilmekte ve ortalama olarak 37-42 hafta arasında bir hamilelik süreci olmaktadır. Elbette doğum tarihi varsayımlara dayandığı için doğumun gerçekleşeceği gün hamilelik sürecine göre değişiklik gösterebilir.

Tüp bebekte hamilelik hesaplama için, hamile kalan anne adayları, hamile oldukları haftadan itibaren bir takvim tutup süreci yakından takibe almaları doğru bir hareket olacaktır. Çünkü hamilelik sürecinde haftalık ve aylık olarak değişen fizyolojik belirtilerin takip edilmesi hamile olan kişinin daha sağlıklı bir süreç yaşamasını sağlayacaktır. Bebeğin dünyaya geleceği zamanı tahmini olarak bilirse hazırlık süreci ve planlama süreci de büyük oranda kolaylaşacaktır. Hem bebeğin hemde annenin sağlıklı olabilmesi için hem de doğum hazırlıklarına başlanabilmesi için bebeğin gelişim aşamaları yakından takip edilip doktor randevuları planlanmalı, gerekli olan sağlık tetkikleri zamanında yapılmalı ve anne adayı doğru zamanda çalışan birisiyse doğum izni almalıdır.

Eğer son adet döngünüzün ilk gününü bilmiyorsanız ya da hamile kaldığınız tarihe ilişkin bir fikriniz yoksa, internette hamilelik haftasını tahmin etmek için tasarlanmış olan otomatik hesaplayıcılardan yararlanabilirsiniz. Yine de şüpheleriniz devam ediyor ve kesin bir sonuç almak istiyorsanız en doğru olanı süreci de beraber yöneteceğiniz bir kadın doğum uzmanına danışmak olacaktır. Bu sayede ultrasın görüntüleri ve kan testleri ile bebeğin yaklaşık olarak kaç haftalık olduğunu öğrenebilir ve böylece tahmini doğum zamanına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Transfer Sonrası Bebek Kaç Haftalık?

Anne olmak isteyen bir kadına embriyo transferi yapıldıysa 2 haftalık hamile olarak kabul edilir. Tüp bebekte gebelik hesaplamada da normalde olduğu gibi son adet tarihi dikkate alınmaktadır. Tüp bebek döngüsünde anne adayından alınan yumurta hücrelerinin başlangıcından sonra yaklaşık 14. gün olacaktır.

Son adet tarihinden sonraki hafta sayısı, gebeliğin kaç haftalık olduğu tespit edilmektedir. Tıpkı normal hamilelikte hesaplama sistemi gibi tüp bebekte de bu durum aynı şekilde uygulanmaktadır.

Transfer Sonrası Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Tüp bebekte transfer sonrasında Beta HCG değeri oldukça merak edilen bir konudur. BHCG hormonu döllenmeden ortalama olarak 7 ila 12 sonra kanda hormon salgılamaya başlamaktadır.  Gebelikten şüphelenen kadınlar da veya tüp bebek tedavisinde gebeliğin kesinleşip kesinleşmediği kandaki Beta HCG değerinin kesinlikle en az 5 mlU/ml (hatta 10 mlU/ml) değerinin üzerinde olması ile anlaşılır.

Tüp Bebek Caiz Midir?

Birçok anne olmak isteyen kadın, tüp bebek tedavisi caiz mi ya da caiz değil mi sorularını sormaktadır. Din İşleri Yüksek Kurulu bu durumlara ilişkin bazı koşulların bulunmasını öne sürerek, tüp bebek konusunun caiz olup olmadığına dair bildirimlerde bulunmuştur. Bu şartlara uyan tüm herkes tüp bebek ile bebek sahibi olabilir yorumu getirilmiştir.  Konuya ilişkin diyanetin görüşü ister kadın, isterse erkek olsun eğer tabii olan ilişkiyle gebelik gerçekleşmiyor, mümkün olmuyorsa, Din İşleri Yüksek Kurulu 20.05.1992 tarihindeki kararına göre;

  1. a) Döllenecek olan yumurta ile spermin her ikisi de nikahlı olan eşlere ait olmalıdır.
  2. b) Tüp bebek tedavisi ile döllenmiş olan yumurta, başka bir kadının rahminde değil, yumurta sahibi olan kadının rahminde gelişmelidir.
  3. c) Bu işlem hem anne babanın hemde doğacak olan çocuğun maddi, ruhi ve akli sağlığı üstünde olumsuz bir etki yaratmamalı, tıbben sabit olmalıdır. Bunun dışında tüp bebek yöntemine başvurmak için bir sakınca bulunmamaktadır.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

1 geri izleme / bildirim

  1. Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Var Mı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*