1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik
 3. Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp bebekte Hamilelik belirtileri düşünüldüğünde en çok rastlanan erken dönem belirtisi; bel ağrısıdır. Embriyo oluşumu sürecinde en çok görülen durumdur bel ağrısı. Tüp bebek hamilelik belirtileri embriyo oluşumunu tamamlayana kadar sürer, devam eder. Negatif sonuç çıkmayıp, kanama gerçekleşmeyen bir tüp bebek transferi sonrasında belirtilerinden biri de karın ağrısı ve kusma olabilir. Erken dönem belirtiler çok fark edilemeyebilir. Özellikle adet öncesi dönemle benzer belirtiler olduğundan gebeliğin gerçekleştiğine dair emin olmanın yolu, test yapmaktır.

Tüp bebek tedavisi tamamlanması sonrasında, gebelik testi yapmadan önce iki haftalık bekleme süresi vardır ve sonrasında gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Tedavi süreci maddi ve manevi zorluklar içerir, bunun çiftler üzerinde biraz kaygı yaratması mümkündür. Gebelik testi sonucuna dek başarılı bir implantasyon olması belirtilerine bakılır ve tüp bebek tutma diye bilinen başarılı implantasyon belirtileri ve hamileliğin ilk semptomları, tedaviden iki hafta sonra başlar.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi, bir yardımlı üreme tekniğidir. Doğal olarak gebelik problemleri yaşayan çiftler, başarılı bir hamilelik elde etmek üzere tüp bebek tedavisine başvururlar. Yumurtalıkların uyarılmasıyla başlar bu süreç ve embriyo transferi gibi çeşitli adımları içerir. medikal alanda en yeni teknolojiler ile sürekli gelişen bir sistemdir. En yeni ve ileri düzey tıbbi teknolojiler ile gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranının çok yüksek olması dolayısıyla, en çok tercih edilen yardımlı üreme tekniği olduğunu da belirtmeliyiz.

Tüp bebekte Hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebelik belirtileri çok çeşitlidir. hamilelik belirtileri ve yoğunluğu her bünyeye göre değişkenlik gösterir, her gebelik kendine özel olmakla birlikte sık rastlanan belirtileri incelemekte fayda var. Hamilelik, son adet döneminin ilk günü başlamış sayılır ve o tarihten başlayarak yaklaşık 40 hafta sürer. Haftalar üç trimesteer (dönem) ayrılır ve her trimesterin belirtileri farklılık göstermekle birlikte , bazı belirtiler tüm hamilelik süresince devam edebilir.

 • İlk trimester (1. hafta – 12. hafta): İlk trimesterde kadın vücudu birçok değişikliğe uğrar. Ayrıca, hormonal değişiklikler organların işleyiş sistemini de etkiler. Hormonlar, embriyo transferinden sonraki ilk haftada bile gebelik semptomlarını tetikleyebilir. Aşırı yorgunluk, göğüslerde hassasiyet, ruh hali değişimleri, mide ekşimesi ve baş ağrısı bunlardan bazılarıdır. Hamilelik ilerledikçe, semptomların yönetilebilmesi için anne adaylarının günlük rutinlerinde daha erken yatmak veya sık sık küçük öğünler yemek gibi değişiklikler yapması gerekebilir.
 • İkinci trimester (13. hafta – 28. hafta): Hamile kadınların çoğu, ikinci trimesterin ilk trimestere oranla daha kolay geçtiğini belirtmektedir. Vücut ağrıları, çatlaklar, eklem yerlerinin şişmesi, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler oluşabilir. Hamilelikte zararlı olmadığı doktora danışılan çeşitli yağlarla çatlama gibi sorunların önüne geçmek mümkündür.
 • Üçüncü trimester (29. hafta – 40. hafta) : Bebeğin büyümesiyle birlikte akciğerler, bağırsaklar, mesane ve midede baskı oluşabilir. Bu baskı nefes alma zorlukları ve tuvalete daha sık gitme durumlarının sebebidir. Doğum zamanı yaklaştığında ise Braxton Hicks (yalancı sancılar) kasılmaları meydana gelecektir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi ile birlikte başarılı bir hamilelik oluşumu beklenir. Embriyo rahime yerleştiğinde meydana gelebilecek bazı erken hamilelik belirtilerini incelediğimizde ;

Önerilen Yazı
Tüp Bebek Tedavisi
 • Kramp: Embriyonun rahime yerleşmesinden sonra oluşan hafif kramp ve pelvik rahatsızlık oldukça yaygındır. Krampın sebebi , rahim genişleyip ve bağlar onu desteklemek için gerilmesidir. Hafif ile orta şiddette kramplar normal bulunur ancak tedavi gerçekleştirilen kadının şiddetli kramp hissetmesi durumunda derhal doktor kontrolü gereklidir. Tüp bebek tedavisi dolayısıyla bazı durumlara daha çok dikkat etmek gerekir. Şiddetli krampların tüp bebek tedavisi esnasında rastlanabilen yumurtalık hiperstimülasyon sendromu veya yumurtalık dönmesinin bir işareti olması mümkündür. Hassas bir tedavidir Tüp bebek tedavisi, ekstra ihtimam göstermek gerekir.
 • Bulantı: En sık bildirilen hamilelik belirtilerindendir. Çok yaygın olarak hamileliğin 2. ve  haftalarında ortaya çıkmaktadır.
 • Lekelenme: Embriyo rahme yerleştiğinde, rahim iç duvarındaki kılcal damarlar az miktarda kanamaya neden olabilir. Bu durum implantasyon kanaması ve lekelenme diye de bilinir. İmplantasyon kanaması hamile kaldıktan sonra 10 veya 14 gün (4. hafta) zamanlarında görülür. Lekelenmenin bir diğer nedeni de vajinal fitil şeklinde verilen progesteron (düşük önleyen hormon takviyesidir. Tüp bebek tedavisi esnasında rahim ağzı çok hassaslaşır ve fitiller tahrişe neden olup lekelenmeye yol açabilir.
 • Adet gecikmesi: Gebeliğin en erken ve en güvenilir belirtilerinden biri adet gecikmesidir. İlaçlar ve tüp bebek süreci, kadının üreme organları üzerinde oldukça değişik etkiler meydana getirebilir. Bunlardan biri de adet döngüleridir. Haliyle beklenen adet dönemi geciktiğinde test uygulamak yararlıdır.
 • Göğüslerde değişiklikler: Embriyo transferinden sonra gebelik oluşmuşsa, kadının hormonal seviyeleri hızla değişir. Göğüslerde sertlik, şişkinlik ve göğüsün uç kısımlarının daha koyu renkli olması gebelik belirtilerindendir.
 • Yorgunluk: Yorgunluk, embriyo yerleştirilesinden sonra görülen önemli bir gebelik belirtisi olabilir. Erken gebelik aşamalarında, yorgunluk hissi yaygındır ve bu duruma progesteron hormonu seviyelerinin artması neden olur. Progesteron, fetüsün büyümesine ve rahimde tutunmasına yardımcı olur.
 • Sık idrara çıkma ve aşırı susama: Hamileliğinin 6 ve 8. haftaları arasında sık idrara çıkma ve aşırı susama görülebilir. Vücudun susuz kalmasını önlemek için yeteri kadar sıvı tüketildiğinden emin olunmalı günde 2 litre su tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Duygusal değişimler: Tüp bebek tedavisi sonucunu beklerken endişe, heyecan, korku, mutluluk gibi birçok duygu birlikte hissedilebilir, çok normaldir. Duygusal dalgalanmalara, hamilelik evrelerinde ortaya çıkan ve yükselen hormon düzeylerindeki önemli değişiklikler neden olur. Hormonal değişimler, ruh hali düzenlemesi için beyinde salgılanan nörotransmitterlerin (kimyasalların) seviyesini etkileyebilir. Çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında ve bazen gebeliğin ikinci trimester, üçüncü trimester (üç aylık dönem) döneminde görülür. Bununla birlikte, kadınların depresyona girme ihtimalleri olduğunu da belirtmek önemlidir.
 • Artan vücut sıcaklığı: yani bazal vücut sıcaklığı, rahimdeki embriyonun yerleştirilmesi aşamasında yüksektir; Progesteron hormonundaki artış sebebiyle yumurtlama sırasında sıcaklık yükselir. Yerleştirme meydana geldiğinde de yüksekliğini korur. Hamilelik oluşmuşsa eğer tüp bebek tedavisindeki iki haftalık bekleme süresi boyunca vücut ısısı normalden fazla olacaktır.

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Embriyo transferi (implantasyonu) ardından gebelik gerçekleşmişse eğer iki hafta içerisinde birkaç değişiklik fark edebilir, bunlaran erken gebelik belirtileri denebilir. Fakat bu fiziksel semptomlar daha çok ilerleyen gebelik haftalarında yaygınlaşır. Gebelik ile birlikte bebek büyüdükçe, hormon seviyeleri yükseldikçe değişiklikler daha çok hissedilecektir.

Hamilelik belirtilerinin ve erken gebelik belirtilerinin bir çoğu adet dönemi öncesinde meydana gelen değişimlerle ortak özellikler taşımaktadır bu sebeple hamileliği ancak gebelik testi kanıtlayacaktır. bunların yanında bir kadının hiçbir belirti yaşamadan da hamile olabildiği görülmüştür.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması, gebeliğin gerçekleşmesi belirtileri her zaman fark edilebilir değildir. Her hamile adayının başarılı embriyo transferinden sonra gebelik testine kadar vücudunda özel bir değişim meydana geldiğini hissetmemesi normaldir bu kesinlikle bir endişeye sebep olmamalıdır. Çok hassas bir süreç olan Tüp Bebek tedavisi her tedavide olduğu gibi, olumlu bakış açısı ve mümkün olduğunca az stresle sürdürülmelidir ki başarı oranı yüksek olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap