1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Vajinadan Gaz Çıkması *2022 Bakire Vajinadan Gaz Çıkması

Vajinadan Gaz Çıkması *2022 Bakire Vajinadan Gaz Çıkması
+ - 0

Vajinadan gaz çıkması birçok kadının hayatında en az bir defa da olsa başına gelen bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında, egzersiz sırasında veya normal zamanda bile yaşanabilen vajinadan gaz çıkması olayı, zaman zaman kadınlarda endişe kaynağı haline gelmektedir. Vajina içinde sıkışan gazın dışarı atılması sonucu oluşan vajinadan gaz çıkması olayı çoğu zaman normal bir durum olarak kabul edilse de bazı durumlarda altta yatan tıbbi sorunlara da işaret edebilmektedir. Vajinadan gaz çıkması ile en çok karşılaşılan anlar, cinsel ilişki sırası ve günlük yaşamdaki normal zamanlardır.

Bu sebeple vajinadan gaz çıkması durumunun zaman zaman kadınlarda özgüven kaybına da yol açtığı görülmektedir. Bunun sonucunda kadınlar sosyal hayatlarını, spor ve egzersize ayırdıkları vakti ve yaşadıkları cinsel ilişkileri kısıtlayabilmektedirler. Ancak bu kısıtlamalar çözüm olmadığı gibi altta yatan sorunu da ortadan kaldırmamaktadır.

Vajinadan gaz çıkması şu sebeplerle görülebilir:

 • Spor ve egzersiz anındaki zorlanmalara bağlı olarak (Spor anındaki yoğun ve ani hareketler, vajina içerisine gaz girişine ve çıkışına yol açabilir. Bunun yanında daha öncesinde vajina içerisine hava girmiş ise spor ve egzersiz sırasındaki çömelme hareketleriyle dışarı atılmış olması da olasıdır.)
 • Cinsel ilişki sırasında pozisyon veya birleşme hızına bağlı olarak
 • Altta yatan sağlık sorunları ve tıbbi girişimlere bağlı olarak
 • Pelvik taban sorunları
 • Vajinal fistül
 • Normal doğum
 • Kolonoskopi
 • Tampon kullanılması (Çoğunlukla tamponun çıkarılması esnasında vajinadan ses gelmesi doğaldır. Tamponun takılması sırasında içerde sıkışan hava, tamponun çıkmasıyla dışarı atılmaktadır.)
 • Vajinal kaslardaki gerginlik (Kaslardaki ani gerilmeler içeri giren havanın sıkışmasına neden olabilmektedir. Ardından vajinadan gaz çıkışı görülebilir.)
 • Vajinada genişleme (Vajinada yaş ve diğer etkenlere bağlı genişlemelerde vajina içerisine hava giriş çıkışı daha olası bir hal almaktadır.)

Ancak vajinadan gaz çıkması durumunun altta yatan sebebin belirlenmesi için bir doktor kontrolünden geçilmesi ve tıbbi destek alınması önemlidir. Kişi tarafından vajina gazı her ne kadar normal görülse de altta yatan sağlık sorunlarının tespit edilmesi, gelecekte yaşanma ihtimali olan birçok problemin önlenmesinde önem teşkil etmektedir. Bu konuda başvuracağınız birim, polikliniklerin Kadın Doğum ve Jinekoloji bölümleri olmalıdır. Dolayısıyla sorunlarınızın tespitini jinekologlar ve kadın doğum doktorları yapmaktadır.

Bakire Vajinadan Gaz Çıkması

Daha öncesinde hiçbir cinsel birliktelik olmaksızın vajinadan gaz çıkması ile karşılaşılabilmektedir. Bu durumun altında yatan tıbbi sebepler olabileceği gibi normal olarak da kabul edilebildiği durumlar da bulunmaktadır. Toplumdaki bir diğer yanlış inanış ise kızlık zarının vajina girişini tamamen kapattığıdır. Bilinenin aksine kızlık zarı olarak geçen yapı, vajinayı tamamen kapatan bir yapı olmadığı için vajinadan gaz çıkması durumuna herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

hamilelikte vajina agrisi nedenleri
Önerilen Yazı

Bakire olunması halinde de vajinadan gaz çıkması yaşanabilir ve bu durumun yaşanması için cinsel ilişkinin yaşanması tek koşul değildir. Örneğin mantar gibi vajinal enfeksiyonlar da bu soruna neden olabilmektedir. Bu sebeple bakire vajinadan gaz çıkması durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak, ihtiyaç duyulan tedavinin alınmasıyla problemin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Bakire Vajinadan Gaz Çıkması

Ancak vajinadan gaz çıkması probleminin tek sebebi vajinal enfeksiyonlar veya tıbbi sorunlardır demek de yanlış olacaktır. Vajina yapısı itibariyle hava giriş çıkışlarına ve regl kanının boşaltılmasına izin veren bir yapıdadır. Dolayısıyla vajinada gazı zaman zaman normal bir durum olarak da görülebilir. Ancak toplum içinde yer alan yanlış inanışlar ve kültürlerde yer alan detaylar sebebiyle birçok kadın, bu yaşadığı sorunun normal olduğunu bilmemekte ve yadırganacağı düşüncesiyle çoğu zaman ise çekindiği için doktorlarla dahi paylaşmamaktadır.

Bu sebeplerle eğer altta yatan sağlık sorunları varsa tespiti ve tedavisi zorlaşmaktadır. Bu durum kesinlikle yadırganması gereken ya da yanlış anlaşılacak bir durum değildir. Birçok kadının çeşitli sebeplerle ortak şekilde yaşadığı bir durumdur ve vajina yapısı itibariyle doğal kabul edilebilmektedir. Vajina içerisine gaz giriş çıkışının yaşanması ne kadar şiddetli olursa olsun kızlık zarını etkileyebilecek, yapısını ve bütünlüğünü bozabilecek şiddette gerçekleşmemektedir.

Vajinadan Gaz Çıkması Hamilelik Belirtisi Mi?

Toplum içinde yaygın yanlış inanışlardan biri olarak kabul edilebilir: Hamilelik belirtileri arasında vajinadan gaz çıkması doğrudan yer almamaktadır. Hamilelik sırasında yaşanan cinsel ilişkilerde de normal olarak vajinadan gazı görülebilmektedir. Ancak normal sebepler dışında geçici veya kalıcı farklı bir hastalığın da habercisi olarak görülebilir. Bu durumlarda altta yatan normal bir sebep yoksa yaşanan vajinadan gaz çıkması durumuna karşın bir doktora gözükmekte fayda vardır. Özellikle doğuma yakın zamanlarda vajinadan gaz çıkması durumuyla karşılaşıldığında fetüsün sağlığını etkileyebilme riski de bulunmaktadır. Bu sebeple bir doktor tavsiyesi almakta ve sağlık kuruluşuna başvurmakta gecikmemeniz önerilir.

Vajinadan Gaz Çıkması Hamilelik Belirtisi Mi

Hamilelik sırasında kabızlık şikayetine bağlı olarak mide ve bağırsakta gaz sıkışmaları, baskılar yaşanabilmektedir. Bazı zamanlarda vajinadan gaz çıkması durumuyla normal gaz çıkarma ve gaz sıkışmasının karıştırıldığı durumlar olabilir. Öncelikle bu ayrımın yapılması önemlidir. Ayrımın yapılmasıyla birlikte normal olup olmadığı değerlendirilmeli, eğer normal sebeplerin olmadığına kanaat getirilirse bir kadın doğum doktorundan randevu alınmalıdır.

Vajinadan Gaz Çıkması Kızlık Zarını Bozar Mı?

Kızlık zarı bozulmasına sebep olacak durumlar arasında vajinadan gaz çıkması yer almamaktadır. Havanın yarattığı baskı ve etki, kızlık zarına herhangi bir zarar vermemektedir. Kızlık zarının zarar görmesi için vajina gazından ziyade daha sert bir yapının etkisi gerekmektedir. Sanılanın aksine kızlık zarı, çok hassas bir yapı olarak değerlendirilemez. Daha önceki başlıklarda da bahsedildiği gibi kızlık zarı, vajina girişini tamamen kapatan bir yapı olmadığından vajinadan gaz çıkarmak kızlık zarını olumsuz etkilememektedir.

Bu konuda referans alınması gereken şey, kadınlarda gerçekleşen regl kanamasıdır. Kızlık zarı olarak bilinen hymen, vajina girişini kapatan bir yapı değildir. Bu sayede aylık periyotlarla gerçekleşen döngüde regl kanı vücuttan dışarı atılır. Dolayısıyla kızlık zarı hava giriş çıkışına da engel olmayacak bir yapıdadır.

Vajinadan Gaz Çıkması Hamile Kalmaya Engel Mi?

Hamile kalmaya engel durumlar arasında doğrudan ve kesin olarak vajinadan gaz çıkması yer almamaktadır. Hamile kalmaya engel durumlar arasında hormon bozuklukları, sperm kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, bazı hastalıklar gibi daha farklı sebepler bulunur. Ancak bunun yanında vajina gazına sebep olan üreme organlarındaki sağlık sorunları veya bozukluklar sebebiyle hamilelik gerçekleşemeyebilir. Vajinal enfeksiyonlar, pelvik taban sorunları gibi altta yatan birçok sağlık problemi, vajinadan gaz çıkması sorununa sebep olmakla birlikte bu sorunlar gebeliğe de engel olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, gebeliğe engel olan durumun vajina gazı değil değil altta yatan sağlık sorunları olduğudur.

İlişki Sırasında Vajinadan Gaz Çıkması Nedir?

Cinsel birleşme sırasında pozisyonlara bağlı olarak vajinadan gaz çıkması yaşanabilmektedir. Penis ile vajinanın birleşmesi sırasında havanın da vajinaya girişi normaldir ve havanın vajina içerisine girmesi ve penisin çıkmasıyla vajina gazına sebep olmaktadır. Aynı zamanda vajinanın cinsel ilişki sırasında genişleyip daha sonrasında daralması da vajen içerisin gaz dolmasına neden olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan bu durum çoğunlukla normal kabul edilmektedir. Bu durum pozisyonlara bağlı yaşanabildiği gibi cinsel birleşmenin hızına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ancak vajinadan gaz çıkması, her zaman normal kabul edilmeyebilir. Normal kabul edilmeyen durumlar arasında şunlar yer alır:

 • Vajinal relaksasyon sendromu gibi pelvik tabandaki sorunlar,
 • Vajinal fistüller
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Vajinal genişleme (Yaşa ve anamneze bağlı normal kabul edilebildiği durumlar bulunmaktadır.)

Vajinadan gaz çıkması durumuna sebep olabilmektedir.

Vajinadan Gaz Çıkması

Vajinadan gaz çıkması sorununun tespiti ve soruna yönelik tedavilerin uygulanması açısından en net ve güvenilir cevapları kadın doğum doktorları verebilmektedir. Öncelikle bu yaşanan vajinadan gaz çıkması sorununa yönelik gerekli tetkiklerin yapılması ve sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ardından tespit edilen soruna yönelik bireysel bir plan hazırlanmalı ve altta yatan sağlık sorunu var ise giderilmesi yönünde tedaviler uygulanmalıdır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinadan çıkan gazın önlenebilmesi için öncelikli olarak vajinadan gaz çıkmasına sebep olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Altta yatan bir tıbbi sorundan kaynaklı ise kişi gerekli tedavileri alması, Vajina yapısının genişliğinden kaynaklı ise sıkılaştırma için girişimlere başvurması, Eğer normal sebeplerden kaynaklı ise etkileyen sebepleri tespit ederek bunlardan kaçınması önlemeyi sağlayabilir.

Cinsel ilişki sırasında veya farklı sebeplerle vajinadan gaz çıkmasını geçirmenin birçok yolu vardır: Cinsel ilişkiden kaynaklı vajinadan gaz çıkmasını geçirmenin en kolay ve kesin yolu çömelmektir. Çömelmeyle birlikte vajinal yollar açılmakta, vajina içerisinde biriken havanın dışarı çıkarılması sağlanmaktadır. Vajina genişlemesinden kaynaklı sorunlarda vajinanın sıkılaşması için yapılan operasyonlar sonuç verebilir. Altta yatan sağlık sorunları sebebiyle vajinadan gaz çıkması yaşanıyorsa, bu tıbbi sorunun giderilmesiyle sorun çözülebilir.