Vitiligo Kaşıntı Yapar Mı?Vitiligo vücudun belirli bölgelerinde görüntü anlamında büyük sorunlara sebebiyet verse de vitiligo kaşıntı yapmaz. Kaşıntının asıl nedeni ise vitiligo hastalığını tetikleyen problemlerin ya da hastalığın olmasıdır. Ayrıca kaşıntının olduğu bölge de kızarıklık, şişme ya da yanma hislerine sebep olan nedenlerin belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vitiligo Nedir?

Vücutta bulunan cildin orijinal renginden farklı olarak beyaz renkte bulunan lekelerdir. Ciltte pigment üreten hücrelerin herhangi bir şekilde zarar görmesi nedeniyle vitigo hastalığına sebep olur. Vitigo hastalığının herhangi bir bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır. Ciltte bulunan lekeler, her hastada farklı boyutlarda görülmektedir. Bu nedenle her hasta için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Vitiligo hastalığı, en fazla genç yaşta görülmektedir. Bu hastalığa yakalananların %50’lik kısmı 20 yaş alt grubundadır. Ayrıca en fazla kızlarda bulunur ve ailede bir çocukta bulunan vitiligo hastalığının diğer aile bireylerinde görülme olasılığı da %35 oranındadır.

Vitiligo’ya neden olan sebepler nelerdir?

Vitiligo’ya neden olan sebepler tam olarak bilinmezliğini korusa da bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar, ruhsal ya da fiziksel travmalardan sonra vitigo hastalığı görülmeye başlanmıştır. Bunların yanı sıra güneş yanığı ve ısının verdiği yanıklar da vitigo hastalığının başlangıcında önemli etkenler olarak görülür.

Vitiligo Belirtileri

Hastalığın belirtileri arasında en fazla görülen güneş ışığına maruz kalmalardır. Çocuklarda özellikle 2 ve 3 yaşlarında ortaya çıkıyor. Kadınların derisinin yapısı nedeniyle daha erken fark edilirken vücudun güneşe direkt olarak maruz kaldığı ayak, el, kol ve yüz kısımlarında belirgin olarak görülmektedir. Bu hastalık kişiye göre küçük beyaz nokta ya da büyük beyaz nokta olarak belirtilerini göstermektedir. Ten rengi koyu olan insanlarda beyaz noktaların görünmesi daha kolay olurken açık tenli insanların vücutlarında belirtiler daha geç anlaşılır. Vitiligo hastalığı, vücutta bulunan pigmentlerin zarar görmesinden sonra ortaya çıkıyor olsa da genetik sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır.

Vitiligo hastalığı neden olur?

Bu hastalığın oluşumu birden fazla hastalığın bir araya gelerek kişinin bağışıklık siteminin vücuda zarar vermesi ile oluşur.

Bu nedenle;

 • Kansızlık
 • Şeker Hastalığı
 • Guatr Hastalığı
 • Sedef Hastalığı
 • Ateşli hastalıklar geçirmiş olması
 • Fiziksel travma
 • Psikolojik travma
 • Güneş yanıkları

Yukarıda belirtilen hastalıklarla birlikte de görülebilir. Hastanın bağışıklık sistemi, pigment hücrelerini üreten melanositlere zarar vererek vücutta beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur. Bu nedenle bağışıklık sistemi vitiligo hastalığını tetiklemektedir.

Vitiligo Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın vücudunda beyaz lekeler görültükten sonra wood ışığı ile vücutta oluşan beyaz lekeler ve normal olan derinin incelenmesinden sonra tanı konur. Wood ışığı, beyaz lekelerin üzerine uygulandığı zaman beyaz lekelerin belirginlikleri daha fazla artar ve vücudun normal derisinde de beyaz lekeler gözle görülür seviyeye gelir. Bu nedenle wood ışığı sayesinde vitiligo tanısı kolay bir şekilde konur. Bazı özel durumlarda deri biyopsisi ile patolojik tanı koyması da gerekebilir. Ayrıca vücutta bulunan diğer hastalıkların olup olmadığını öğrenmek amacı ile kan testlerine de başvurulabilir.

Vitiligo Tedavi Yöntemleri

Vitiligo tedavisi, vücutta oluşan beyaz lekelerin eski haline getirilmesini amaçlar. Derinin rengini kaybetmiş olan bölgelerine ışık tedavisi uygulanır. Bulaşıcı özelliği olmayan bu hastalığın tedavi edilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Tedavi yöntemleri kişinin vücudunda bulunan beyaz lekelere göre değişkenlik gösterir.

Vitiligo Tedavi Yöntemleri arasında şunlar vardır;

 • Vitiligo ilaçları
 • Excimer lazer tedavisi
 • Ultraviyole ışık tedavi yöntemi
 • Vitiligo kremi (Bu krem sayesinde ciltte oluşan beyaz lekelerin önüne geçerek yayılması durdurulur)
 • Sistemli bir şekilde uygulanan kortizon tedavisi
 • Khellin tedavisi
 • Hastalın uygulanan tedaviye verdiği tepkiye göre değişen özel tedavi yöntemleri
 • Vücutta oluşan beyaz renklerin giderilmesi amacı ile dövme ile renklendirilmesi
 • Vücuttun normal rengini depigmentasyon yöntemi ile rengin açılması

Vitigo Hastalığının Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Bağışıklık sisteminin neden olduğu bir hastalık olması sebebiyle erken teşhis ve tedavisi zordur. Ölümcül bir hastalık olmasa da görüntü açısından rahatsız ettiği için hastanın psikolojik olarak çökmesine sebep olur. Bu nedenle hastanın psikolojik destek alması da tedavi için çok önemli bir etkendir. Vitiligo hastalığının halk arasında çok fazla görülmediği için, hastanın psikolojisini anlamak da zorlaşır. Genellikle vitiligo hastalığının başlangıç aşamasında hastalar ciddi sorunlar yaşıyor. Hastalığın ilerleyen evrelerinde bu duruma alışmaya başladıktan sonra tedavi yöntemleri başlayarak bu hastalıktan kurtulma şansları da ortaya çıkıyor. Bu nedenle hasta bu duruma alıştıktan sonra erken tedavi ile hastalık daha fazla yayılmadan tedaviye başlanarak bu hastalıkta ciddi oranda iyileşmeler görülebiliyor.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*