1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

WBC Nedir? *2023 WBC Nedir Kan Tahlili


0

WBC nedir sorusunun cevabı kan tahlili sonuçlarına bakmış olan pek çok insan tarafından merak ediliyor. Kan değerleri parametrelerinden biri olan WBC kimi zaman düşük kimi zaman yüksek çıkabiliyor. WBC değerinin yüksekliği ya da düşüklüğünün anlaşılması için uzman bir hekim tarafından kan tahlili yaptırılması gerekiyor. WBC nedir, WBC değerinin yüksek ya da düşük olması neyi ifade eder, WBC değeri nasıl ölçülür gibi soruların yanıtları araştırılıyor. Peki kan değeri parametrelerinden biri olarak bilinen WBC nedir? WBC değeri neyi ifade etmektedir? WBC nedir sorusunun cevabını merak edenler için makalemizde açıklamaya çalıştık.

WBC Nedir Kan Tahlili

Kan tahlillerinde karşılaşılan bir terim olan WBC kimi zaman insanları endişelendiriyor. Haliyle WBC nedir sorusu pek çok kişiyi meraklandırıyor. Peki WBC nedir? WBC, White Blood Cell yani halk arasında bilinen adıyla beyaz kan hücrelerinin tıp literatüründeki kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer bilinen adı akyuvarlar olan beyaz kan hücrelerine tıpta lökosit adı verilmektedir. WBC nedir sorusunun yanıtı aslında basit bir şekilde açıklanabiliyor.

WBC Nedir Kan Tahlili

Beyaz kan hücreleri olan akyuvarlar yani WBC vücudun bağışıklık sisteminin doğru şekilde çalışmasında rol oynuyor. Yani WBC hücreleri, vücudu sağlık açısından tehdit oluşturabilecek mikroorganizmalardan korumak için insan vücudu tarafından üretilen akyuvarlar olarak karşımıza çıkıyor. Akyuvarlar, vücudun çeşitli yerlerindeki sağlık problemlerine yol açan bu mikroorganizmaların yok edilmesi sırasında görev alıyor.

Kanda WBC Nedir?

Kanda WBC nedir sorusu merak ediliyor. Kimi durumlarda insanlar çeşitli rahatsızlıklar sebebi ile doktora başvuruyor ve kan tahlili yaptırmak durumunda kalıyor. Kan tahlili sonuçlarında ise pek çok bilinmeyen tıbbi terim karşımıza çıkıyor. WBC terimi de bunlardan biri olarak göze çarpıyor. Kan değerleri parametrelerinden biri olan WBC nedir? Uzun adıyla White Blood Cell yani WBC, halk arasında beyaz kan hücresi ya da akyuvar adıyla biliniyor. WBC hücreleri tüm kan plazmasının %1’ini oluşturuyor. İnsan kanının yapısında bulunan WBC nedir sorusu kafaları kurcalıyor.

Kanda WBC Nedir

Peki kan plazmasındaki maddelerden biri olan WBC ne demek, WBC insan vücudunda ne işe yarıyor?

 • WBC hücreleri, insan vücudunun sağlık problemlerine karşı en önemli silahı olan bağışıklık sistemi içerisinde aktif rol alıyor.
 • Vücutta bir enfeksiyon varlığının olması durumunda WBC yani akyuvar hücrelerinin üretimi artıyor.
 • Vücutta sağlık açısından bir tehdit oluşturan mikroorganizmalar WBC hücreleri tarafından yok ediliyor.

Hemogram WBC Nedir?

Hemogram testi sonuçlarında WBC nedir sorusu merak ediliyor. Pek çok insan tarafından merak edilen hemogram WBC nedir sorusunun yanıtını sizler için derledik. Halk arasında tam kan sayımı ismi ile bilinen hemogram, kişiden alınan kan örneği içerisindeki farklı işlevli hücrelerin özel yöntemler kullanılarak teknik cihazlarla sayılması işlemi olarak tanımlanıyor. Yapılan hemogram testleri ile kan içerisinde birçok hücrenin değeri ölçülüyor. Hemogram testi ile ölçülebilen kan değerlerinden bazıları:

Olarak karşımıza çıkıyor. Hemogram testleri çoğu sağlık probleminin ayrıntılı olarak incelenmesi amacı ile, kanser hastalarının kullandıkları ilaçlara ve aldıkları tedavilere bağlı olarak kan değerlerinde değişim olup olmadığının araştırılması amacı ile, gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra kan değerlerinin durumunu ölçmek ve kanama riskini ortaya çıkarmak amacı ile, kan nakilleri sonrasında kan değerlerini ölçmek amacı ile ve eklem ağrıları, halsizlik, kanamanın kısa süre içerisinde durmaması gibi sağlık problemlerinin belirti olarak yaşandığı hastalıklarının tanısının konulabilmesi amacı ile kullanılabilmektedir. Hemogram testinde ölçülen kan değerlerinden biri olan WBC değerinin ne olduğu ise merak edilmektedir.

Hemogram yani tam kan sayımı testinde birçok değerin yanı sıra White Blood Cell (WBC), halk arasında bilinen adıyla akyuvar ya da beyaz kan hücresi değerleri de ölçülmektedir. Pek çok kişi tarafından merak edilmekte olan hemogram WBC nedir sorusunun yanıtı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki White Blood Cell ne anlama geliyor? İnsan vücudunda ne işe yarıyor?

 • Tıp literatüründe WBC ya da lökosit olarak geçen beyaz kan hücreleri, bir diğer ismi ile akyuvarlar insan kanı plazmasında bulunan bağışıklık hücreleridir.
 • Vücuda sağlığı tehdit edebilecek bir mikroorganizma girmesi halinde beyaz kan hücreleri yani WBC hücreleri devreye girmekte, söz konusu mikroorganizmanın ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Kan Tahlili WBC Nedir?

Kan tahlili WBC nedir sorusu merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. WBC değerinin ne olduğunu açıklamadan önce kan tahlilinin ne olduğunu açıklamak önem taşıyor. Kan tahlili, çeşitli sağlık sorunları sebebi ile bir hekime başvurmuş olan hastaların durumunun daha detaylı olarak incelenebilmesi ve tanı koyularak hızlı bir şekilde tedaviye başlanabilmesi amacıyla, kişiden alınan kan örneği yolu ile uygulanan testlerin tümünü kapsayan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok çeşitli hastalık semptomu konusunda hekim tarafından istenen ve gerekli görülen kan tahlillerinin yaptırılması büyük önem taşıyor. Kan tahlili aracılığı ile kan plazması içerisindeki hücrelerin yoğunluğu tespit edilebiliyor.

Günümüzde tıp alanında teknolojinin oldukça gelişmiş bir hale gelmiş olması ile kan plazmasındaki pek çok hücrenin kan tahlili yolu ile saptanabilmesi mümkün hale gelmiş durumda. Kan tahlili sonucunda görülen bir değer olan WBC’nin ne olduğu kan tahlili yaptırmış olan pek çok hastanın merak ettiği sorular arasında. WBC nedir sorusunun yanıtı ise oldukça basit bir şekilde açıklanabiliyor. Kan değeri parametrelerinden biri olan WBC aslında halk arasında akyuvar ya da beyaz kan hücresi olarak biliniyor. Beyaz kan hücreleri vücuda herhangi bir yoldan girmiş olan zararlı mikroorganizmaların ortadan kaldırılması konusunda görev alıyor.

Kan Tahlilinde WBC Nedir?

Pek çok sağlık sorunu sebebine bağlı olarak istenebilen kan tahlilinde WBC nedir sorusunun yanıtı bilinmesi gerekenler arasında olarak karşımıza çıkıyor. WBC açılımı nedir, WBC değeri ne demektir gibi sorular merak ediliyor. Bazı hastalık semptomlarının görülmesi durumunda WBC sayımı yapılması hekimler tarafından önerilebiliyor. Bu semptomlardan en yaygın olanları:

WBC nedir? Vücuttaki hangi işlevi yerine getirir? Tıbbi literatürde lökosit olarak geçen beyaz kan hücreleri yani WBC hücreleri, vücudun zararlı mikroorganizmalara karşı başarılı bir şekilde savaşmasına yardımcı oluyor. WBC nedir, WBC yüksekliği ne demektir, WBC düşüklüğü ne anlama gelir?

WBC yüksekliği, vücutta bir enfeksiyonun varlığına işaret ediyor. Enfeksiyon durumlarında antikor üretiminin yoğunlaşması akyuvar hücrelerinin artmasına sebep oluyor. WBC yüksekliği sebepleri:

 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Eklem iltihaplanmaları
 • Alerjik rahatsızlıklar
 • Bağışıklık sisteminin doğru şekilde çalışmaması
 • Yaralanmalar ya da doku zedelenmeleri
 • Kansızlık

WBC düşüklüğüyle yetersiz bağışıklık sistemi anlamında geliyor. WBC düşüklüğü sebepleri:

 • Yetersiz ve dengesiz beslenme
 • Vitamin eksikliği
 • Bağışıklık sistemi problemleri
 • Virüslerin sebep olduğu rahatsızlıklar
 • Çinko, bakır gibi minerallerin eksikliği
thumbnail
Önerilen Yazı

WBC Nedir? Kaç Olmalı?

WBC nedir sorusunun yanında sağlıklı bir insanda WBC değeri kaç olmalı sorusunun cevaplanması da önem taşıyor. Peki WBC nedir, WBC değer aralığı kaçtır, WBC değeri kaç olmalıdır? WBC değerinin hesaplanması için farklı ölçüm birimleri ve referans aralıkları kullanılsa da WBC değeri hesaplanırken baz alınması gereken 1 mikrolitre kandaki WBC oranıdır.

WBC Nedir

 • Yeni doğan bebeklerde WBC oranı yüksek olmakla birlikte bu değer zaman içerisinde düşmektedir. Yeni doğan bebeklerde normal kabul edilen WBC değer aralığı ise 9 bin ila 30 bin olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • 2 yaşından küçük çocuklarda normal olarak kabul edilen WBC değer aralığı 6 bin 200 ila 17 bin arasındır.
 • 2 yaşından büyük çocuklar ile yetişkinlerde WBC değer aralığı aynı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda 2 yaş üzeri sağlıklı bir birey için WBC değer aralığı 5 bin ila 10 bin olarak belirtilmektedir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap