Yağ Yakımında Yardımcı Olacak ÖnerilerYağ yakma yöntemleri ile kiloları ateşe verecek, ocağını söndürecek, evine barkına incir ağacı dikeceğiz. Tabii bu işi öyle oldu bittiye getirmeyeceğiz. İyice sindirerek, ciddiye bindirerek tartıdaki sonucu indireceğiz, böylece ‘bu kıyafet bana olmuyor’ acısını dindireceğiz. Reklam kampanyamız merakınızı celb ettiyse en hızlı yağ yaktıran yöntemler için aşağıya buyrun:

Yağ Yakımına Yardımcı Tavsiyeler

Kalori Alımını Çok Fazla Sınırlamayalım

Düz hesapla yaktığımız kalori aldığımız kaloriden fazla olursa kilo verirsiniz. Fakat ölmeyecek kadar kalori alayım, böylece daha çok zayıflarım mantığı yanlıştır. Kalori ihtiyacımız asgari ücretin de altında olursa bu sefer ‘ay sonunu nası getiricem’ diye düşünmeye başlarız. Vücut direncimiz sizlere ömür olmaya doğru gidiyor, kendimizi sürekli bitkin hissediyoruz. Sanki sırtımızda taş taşımışız, bir araba dayak yemişiz. Üstelik bu şekilde kastan kaybederiz, metabolizmamız yavaşlar. Yani kilo vereyim derken bir çuval incir berbat olur. Düzenli ve dengeli beslenmeliyiz ve egzersiz yapmalıyız ki yağ yakabilelim. Öbür türlü yağları ıskalayıp geçeriz, onlara hiçbir şey olmaz.

Yağ İçin Yağdan Vazgeçmeyelim

Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk demiş Sezen Aksu ama biz yağ kaybetmek için yağı yok etmeyelim. Yani bu felsefik cümlenin açıklaması şöyle: 0 yağsız yemek yapmayalım. Çünkü vücudumuzun sağlıklı yağlara ihtiyacı var. Yağı gereğinden çok az tüketmek veya tamamen diyetten çıkarmak yanlıştır. Yağ tüketmek metabolizma hızını etkiler. A, D, E ve K vitaminlerinin yağda çözünmesi, onu verimli kullanabilmek için yağ tüketmeyi gerektirir. Hindistan cevizi, avokado, ceviz, fındık, badem yağları ve saf zeytinyağı yiyebiliriz. Varsın margarin ve trans yağlar bizden uzak dursun. Yağ oranını azaltmak için kızartmayı değil haşlama, fırın veya mangal gibi yöntemleri tercih edebilir; hazır gıdalardan kaçınabilir, beyaz et pişirmeden önce derisini çıkarabilir, süt ürünü olarak yarım/az yağlı olanlara yönelebiliriz.

Bir başka yazımız olan Zayıflatan Yağ Yakıcı Detoks Suyu şu adresten inceleyebilirsiniz: Zayıflatan Yağ Yakıcı Detoks Suyu

Geç Saatlerde Yeme Alışkanlığımız Olmasın

Yeyip yatmak çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirir. Hele uykudan uyanıp gece öğünü yapıyorsak durum daha vahim demektir. ‘Ya ne alâka Ramazan ayında sahur yapmıyor muyuz?’ diye bir savunma içine girmezsek iyi olur. İstisnalar kâideye zarar vermez.

Egzersiz Yoksa Zayıflamayı Unutalım

Kural 923: Kilo verebilmek için fiziksel aktivite yapmak şarttır. Kolaydan başlayıp zora doğru giden egzersizlerle tempoyu yükseltebilir, kaslarımızın besin ihtiyacını artırarak hedefimize santim santim yaklaşabiliriz.

Su İçmeyi İhmal Etmeyelim

Yağ yakma metabolizmasını çalıştıran şey sudur. Su içmezsek böbreklerimiz zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmakta zorlanır. Karaciğer de çevreye duyarlı bir organ olarak buna kayıtsız kalamaz ve böbreklere yardım etmeye başlar. Fakat bu sırada kendi görevini aksatır. Başkasının ödevlerini yapmaktan kendi ödevlerini yetiştiremeyen örnek öğrenci gibi olur. Normalde karaciğerin asıl vazifesi depolanan yağı enerjiye dönüştürmektir. Bunu eskisi gibi yerine getiremezse kilo almamız gayet doğaldır. Zaten su içmemenin bundan başka envaiçeşit zararı vardır.

Her Sabah Yumurta Yiyelim

Yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar sorunsalı gizemini koruyor ama bilinen bir şey var ki yumurta proteinin anavatanıdır. Tokluk hissi verir, kalori alımının azaltılmasında büyük rol oynar. Kas kütlesinin korunmasını sağlar, metabolizmanın yavaşlamasını önleyerek yağ yakımını kolaylaştırır.

Düzenli Kahve İçelim

Bu zaten bizim işimize gelir. Kahve; bazal metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardım ederek kalori ve yağ yakımına ivme kazandırır. Sağlıklı beslenme düzeni ve egzersizi kahve ile destekleyerek gerekli tüm donanımlarımızı tamamlayalım. Güzel bir sistem topladığımıza göre iyi bir performans alacağımız kesindir. Ayrıca ek bilgi; kafein kandaki adrenalin seviyesini artırır. Adrenalin ise yağ hücrelerine taşınarak bunların yıkılması, târumar olması için sinyaller gönderir. Tabii emir büyük yerden, yağ hücrelerin bu orduya direnmesi hiç kolay olmaz.

(Yeşil çay da kafein içerir. Kahve kadar değildir ama onu da diyetimizden eksik etmememiz gerekir.)

Acı Biberle Yağlarımızın Tadını Kaçıralım

Acı biber neden o kadar acı? Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi (Reklamı hatırlayanlar burada mı?) Bu bir çelişki midir? Bu üçünü istiyorum diyorsanız söyleyelim:

Acı biber; kapsaisin adlı bir madde içeriyor. Ooo acı biber, sen neleri kapsaisin öyle, içeriğin ne kadar bol demek geliyor içimizden ama sesli konuşmak istemiyoruz. Kendisi vücudu içeriden ısıtarak kilo vermeye katkıda bulunur. Bir de iştahı baskılayarak çok acıkmaya da engel olur. Biber değil fiber resmen! Maximum hız, maximum güven! Yıllardan beri, kalitenin adresi!

Onlarsız Diyet Düşünülemez

Meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagillerin diyetteki yeri, enter tuşunun klavyedeki yeri gibi önemlidir. Hem sağlığa hem kilo vermeye pek çok faydası olan bu yiyeceklerin özellikle de bol lif içerenleri bu hususta daha aktiftir.

Meyve suyu yerine meyve tüketmek, abur-cuburlar yerine kuruyemişi tercih etmek, hazır gıdaları hayatımızdan çıkarıp organik beslenmek bize kilo kaybettirmezse hiçbir şey kaybettirmez.

Ama 0 şekersiz, 0 karbonhidratsız diyet de olmaz. Diyetten çıkar çıkmaz aynı tas aynı hamam devam ederiz. Diyetimize zarar vermeyecek kadar şeker tüketmeli, kendimizi her şeyden mahrum ederek Nazi kampında gibi yaşamamalıyız.