Yeni Doğan Bebekte Göz ÇapaklanmasıYeni doğan bebekte göz çapaklanması birçok ebeveyn tarafından merak edilen bir konu. Göz çapaklanma problemi bebeklerde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu göz çapaklanması problemi gözyaşı kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Gözyaşı, göz çukurundaki gözler hareketini rahatlıkla gerçekleştirsin diye göz ve çevresini nemli tutar. Gözyaşları bu görev için gerekli aşamaları tamamladıktan sonra kanallar ile buruna doğru akar. Bu esnada herhangi bir tıkanıklık yaşanması çapak oluşumuna sebep verir. Ancak bu durum oldukça normaldir çünkü bebeklerin göz kanalları yetişkin insanlara göre çok daha küçüktür. Gözlerde çapaklanma oluşması nasıl anlaşılır? Yazımızın devamında birlikte inceleyelim.

Gözlerde Çapaklanma Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerinizin gözünde sarı renkte akıntı gördüğünüzde bu çapak oluşumuna işret olabilir. Uyku esnasında bebeğinizin kirpikleri birbirine yapışıyor ise çapak oluşabilir. Bunun dışında çok yaygın olmayan gözde sulanma, kızarma, şişlik gibi durumlar da çapaklanma ile gelişebilecek bazı belirtilerdir.

Bebeklerde normal olan çapak dışında bir hastalığın işareti olabilecek çapaklanmalar da vardır. Kirpik diplerinde iltihaplanma, göz nezlesi gibi durumlar da bebeklerin gözlerinde çapak oluşumuna sebep olabilir. Ilık su ve temiz bir bez ile gözler temizlendikten sonra hafif soğuk kompres yapılarak rahatlama sağlanabilir. Aynı zamanda anne sütü bu tarz durumlarda oldukça faydalı bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne sütü ile yumuşak ve temiz bir bez ıslatılarak bebeğin gözleri ve çevresi temizlenebilir. Bebeğinizin gözlerini hafif masajlar ile rahatlatmayı da deneyebilirsiniz. Ancak bunlar geçici tedavi yöntemleri olabilir. Durumda herhangi bir düzelme olmuyor ise bir göz doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Yeni Doğan Bebekte Göz Çapaklanması Neden Olur?

Bebeklerde göz çapaklanması bebeklerin göz hareketlerinin rahatlık ile sağlanması için var olan gözyaşının göz kanallarındaki tıkanıklığa sebep olması sonucu meydana gelen son derece doğal bir durumdur. Gözyaşı, gözde nem sağlayarak rahat göz hareketi sağlamak için göz çukurunu ıslatır. Ancak görevini tamamlayan gözyaşı kanallar aracılığı ile buruna doğru akar. Bu süreçte gerçekleşen kanal tıkanmaları çapak ile sonuçlanır.

Çapaklanma masum bir sebepten olabileceği gibi alerjik reaksiyonlar sonucu da ortaya çıkabilir. Göz alerjisi ve göz iltihaplanması gibi durumlarda çapak oluşumu olabilmektedir. Böyle durumlarda bebeğinizin gözünde kızarıklık, şişlik ve iltihaplı akıntı gibi durumlar ortaya çıkarsa, mutlaka uzman bir hekime gösterilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Temizlenir?

Yeni doğan bebeklerde göz çapaklanması konusu son derece önemlidir. Bebekler yapıları itibari ile oldukça hassas bir bünyeye sahiptirler. Her türlü temizlik sürecinde bebeklere nazik davranmak gerekir. Bebeklerin gözlerinde oluşan çapaklanma gibi durumlarda bebeğinizin gözlerini temizlemek için başvurabileceğiniz birkaç yol vardır. Peki, bu yollar nelerdir ve nasıl izlenmelidir birlikte inceleyelim.

Bebeklerinizin gözünde oluşan çapak sert olabilir. Bu yüzden çapakları yumuşatmadan temizleme işlemi bebeğinizin göz çevresinde tahrişe sebep olabilir. Bebeklerinizin gözlerini temiz ve pamuklu yumuşak bir bezi ıslatarak hafif nemlendirmelisiniz. Normal su yerine anne sütü de kullanabilirsiniz. Anne sütü oldukça etkili bir yoldur. Bebeklerinizin gözlerini ıslatıp nemlendirdikten sonra aynı bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi sonrası biraz daha soğuk bir kompres ile gözlerin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

2 Aylık Bebekte Göz Yaşı Olur Mu?

2 aylık bebekte göz yaşı olur mu sorusu annelerin özellikle ilgisini çeken bir konudur. Gözyaşı bebeklikten beri insanda var olan çok önemli bir fonksiyondur. Gözyaşı üretimi olmasa idi gözlerimiz kuru kalacak ve dolayısı ile batma, yanma gibi rahatsız edici sorunlar ortaya çıkardı. Gözyaşı göz çukuru ve göz çevresini ıslatarak nemli tutar ve sonrasında kanallar aracılığı ile buruna doğru akar.

Bebekler doğduktan hemen sonra gözyaşı üretmeye başlamazlar. İlk aylarda bebeğinizin ağladığı zaman sesini duyarsınız ancak gözlerinden yaş gelmez. Bunu fark ederseniz telaş yapmayın. Bebekler yaklaşık olarak ilk üç ay gözyaşı salgısı üretmezler. Bebeklerde ilk üç aydan sonra üretilmeye başlanan gözyaşı, bebeklik süresi boyunca devam eder ve zaman zaman bebeğinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Bebeğinizin ilk üç ay sonrası gözyaşı hala oluşmamış ise bir sorun habercisi olabilir. Aynı zamanda bebeklerinizde çok fazla gözde sulanma meydana geliyor ise kanallarda tıkanıklık olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekime görünmelisiniz.

Faydalı Olabilecek Diğer Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*