Yeni Doğan Bir Bebeğe Nasıl Masaj YapılırYeni doğan bir bebeğe masaj yapmak, duygusal ve fiziksel gelişim için son derece faydalıdır ve ayrıca bebeğin iç sistemlerinin güçlenmesine

Bebeğin doğru büyümesi ve gelişmesi için yeni doğan bir bebeğe masaj yapmak çok önemlidir. Ayrıca masaj, yeni doğan bebek ile anne arasındaki bağı iyileştirmeye de yardımcı olur. Bebeğinizin masajına hazırlanma ve bebeğinize doğru şekilde masaj yapma konusunda bazı yararlı ipuçları bulmak için lütfen bu konuyu okumaya devam edin.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Yeni doğan bir bebeğe masaj yapmak, duygusal ve fiziksel gelişim için son derece faydalıdır ve ayrıca bebeğin iç sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Kasları ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda anne ile çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Bebeğinizi sakinleştirir ve rahatlamasına yardımcı olarak bebeğin iyi uyumasını sağlar.

Düzenli olarak ve günde en az üç kez masaj yapılan bebekler daha fazla kilo alma eğilimindedir ve daha enerjik ve uyanık bulunurlar. Annenin ve bebeğin ten cilde teması da bebeği rahatlatır ve gaz veya kolik problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Bebeğinize masaj yaparken içten tam büyümesine ve gelişmesine yardımcı olması için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

Bebeğin Masajına Hazırlık

İşte bebeğinizin masajına hazırlanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler .

Bebeğinize Masaj Yapmak İçin Yağ

İhtiyacınız olan ilk şey masaj yağıdır. Yağın anti alerjik olduğundan ve bebeğinizin cildine uygun olduğundan emin olun. Piyasada pek çok iyi ve güvenilir bebek ürünleri markası bulunmaktadır. Bütçenize en uygun olanı da seçebilirsiniz. Bu vücut masaj yağını yüzünüzde veya başınızda kullanmayın. Bebeğin masaj yağını seçerken çok dikkatli olun. Bebeğin masajı için özel olarak hazırlanmış yağı seçin. Bebeğiniz için herhangi bir masaj yağı almadan önce de doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğinize Ne Zaman Masaj Yapmalı?

Bebeğinize beslendikten sonra çok erken masaj yapmak bebeğinizin kusmasına neden olabilir  bu nedenle beslenmeden sonra en az 45 dakika bekleyin. Ayrıca bebeğinizin ruh haline de çok dikkat edin. Bebeğiniz sabit bir bakışa sahipse ve sakin ve mutlu görünüyorsa, bir masajın keyfini çıkarabilir. Bebeğiniz başını sizden uzağa çevirirse veya kollarınızda sertleşirse, masaj için en uygun zaman olmayabilir.

[geo-post id=”301″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Bebeğinize ne zaman ve ne sıklıkla masaj yapacağınız size kalmış. Yeni doğmuş bebeğinize günlük bir masaj yapabilirsiniz. Ya da bebeğinizin, yatma vakti geldiğinde rutininin yatıştırıcı bir parçası olarak geceleri bir masajın tadını çıkartabilir.

Masaj Yaparken Bebek Nasıl Tutulur?

Bebeğinize masaj yapmak için en iyi pozisyon, siz yerde ya da yatakta otururken onu kucağınıza yatırmaktır. Önce kendinizi rahat ettirin. Elbisenizin yağdan bozulmaması için kucağınıza bir havlu ya da kalın bir bez koyabilirsiniz. Daha iyi bağlanması için ona masaj vuruşları yaparken çocuğunuza şarkı söyleyebilir veya onunla konuşabilirsiniz .

Bebeğiniz Rahat mı?

Masaj sırasında hem siz hem de yeni doğan bebeğiniz rahat olmalısınız. Bebeğinizin rahat olmadığını hemen anlayacaksınız ve bu nedenle devam etmeden önce durup her şeyi kontrol etmelisiniz.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Yeni Doğan Bir Bebeğe Masaj Yapmak

Bebeğe verilen masaj vuruşları yetişkinlerden farklıdır. Nazik olmalısınız ve yeni doğanın vücuduna avuç içlerinizle hafif basınç uygulayarak yavaşça masaj yapmalısınız. Bebeği kucağınıza aldığınızda, doğru basıncı uygulayabilirsiniz ve çocuk da kendini rahat hissedecektir. Önce bebeğin arka tarafına masaj yapmak, sonra da ön tarafına masaj yapmak için nazikçe çevirmek gerekir. Çocuğun kendini  rahatlamış hissedebilmesi için sırtı ve sonra bacakları ile başlamak güzel olacaktır. Omuz kaslarında da orta derecede yoğurma yapabilirsiniz.

Masaj yaparken nazik hareketlerle başlayın ve ardından düzenli aralıklarla azar azar basıncı artırabilirsiniz. Amacınızın uygun şekilde yerine getirilmesi için bebeğinizin rahatlığını aklınızda bulundurun. Düzenli olarak masaj yapmaya başladığınızda, kısa süre sonra genel olarak çocuğunuzun sağlığındaki farkı göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*