Yenidoğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır?Yenidoğan sarılığı, her üç çocuğun ikisinde görülen ve herhangi bir tedavi uygulamaya gerek kalmadan kendiliğinden geçen, ciddi sağlık sorunlara yol açmayan bir hastalık türüdür.

Yetersiz beslenme, geç ya da erken doğum ve genetik nedenler yenidoğan sarılığına yol açan en önemli faktörler arasında. Bu nedenle ailelerin çok dikkatli olması ve belirtilerin görüldüğü andan itibaren en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir. Yenidoğan sarlığı, bebeğin kanında bulunan ‘bilirubin’ ismi verilen maddenin yükselmesi sonucunda gözün beyaz kısmı, deri ve yanakların iç kısımlarındaki bölgelerde biriken sarılık türüdür. Bebeklerin göz ve cildinde sararması sonucunda fark edilebilir.

Sarılığın seviyesi şiddetlendikçe ilk olarak sırasıyla;

 1. Yüz kısmında
 2. Kollarda
 3. Bacaklarda
 4. Elin iç kısmı
 5. Ayak tabanında

Renk değişimleri meydana gelir. Sarılığın iyileşmeye başlaması durumunda ise ayak kısmından başlayarak son aşama da gözün beyaz kısmında renk düzelerek sarılık hastalığı yok oluyor. Bebeklerde farklı aşamalarda şiddetini gösterdiği için doktor kontrolüne gidilerek hastalığın şiddeti öğrenilmelidir.

Yenidoğan Sarılığının Çeşitleri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı, fizyolojik ve patolojik olarak iki farklı gruba ayrılır. Bebeğin kaç günlük olduğu ve doğum haftası öğrenilerek riskler göz önünde bulundurularak bilirubin düzeyleri ölçülür. Ölçülen bilrubin değerlerinden sonra saralığın çeşidi öğrenilir.

Fizyolojik Sarılık: Bu sarılık çeşidi bebeğin doğumunun 2. Ya da 4. Gününde başlar ve herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan minimum 7 maksimum 10. Günün sonunda kendiliğinden düzelir. Anne karnında olan bebeğin kanında bulunan bilirubin maddesi fetusa zarar vermez. Bunun sebebi ise plasenta yardımıyla annenin karnından geçerek doğrudan vücuttan atılıyor. Bebeğin kanında bulunan bilirubin maddesi doğum gerçekleştikten sonra yavaş yavaş artar. Oluşan bu duruma ise fizyolojik sarılık ismi verilir. Geçici sarılık olarak bilinen bu durum her ihtimale karşı doktor kontrolünde olması şarttır.

Patolojik Sarılık: Doğumdan sonra oluşan bu sarılık çeşidi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Genellikle bağırsak hastalığı, kan uyuşmazlığı, tiroit ve kan hastalıklarının olduğu durumlarda ortaya çıkan bir türdür. Ayrıca günü gelmiş doğumlarda iki hafta sürerken erken doğumlarda ise üç haftaya kadar süren sarılık çeşididir. Uzun sürmesi nedeniyle detaylı bir araştırma ve değerlendirmelerin yapılabilmesi nedeniyle doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı risk grubunda hangi bebekler yer alır bir göz atalım;

 • Erken doğumla dünyaya gelen bebekler
 • Anne sütünü emmeyen ve yetersiz beslenen bebekler
 • Anne ve bebek arasında olan kan uyuşmazlığı
 • Bebeğin doğum esnasında kafa derisi altında kanamanın meydana gelmesinde
 • Doğumundan sonra ilk 24 saat içerisinde sarılık tespit edilen bebekler
 • Diyabeti olan annelerin bebeklerinde
 • Yeni doğan bebeklerin sarılığının 2 haftadan uzun süren bebeklerde
 • Abi ya da ablasının bebeklik çağında ışık tedavisini gerektirecek sarılık tespit edilmiş yeni doğanlarda

Yenidoğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı ilk olarak yüz kısmında başlayarak gözün ak kısmını sarartıyor. Kanda bulunan bilirubin seviyesi yükseldikçe sırasıyla göğüs, karın, kol ve bacak kısımlarından ilerlemeye devam ediyor.

 • Ciltte bulunan sarı renk lamba altında ya da güneşin tam olduğu zaman da gözle görülebilir
 • Parmağınızla karın bölgesine ve buruna hafif bastırdığınızda sarı renk görülebilir
 • Gözle görülebilecek şekilde ciltte bulunan sarılıklar koyulaşıp belirginleşir
 • Sarılık olan bir bebek emme isteği azalarak uykuya daha düşkün olur

Not: Bebeğin korun bölgesi, kol ve bacak kısmında sarılıkların olmasının yanında anneden emmesini azalması ve uykuya daha çok istekli olması durumunda bebeklerinin kaç aylık olmasına bakılmaksızın doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bilirubin seviyesinin oldukça yükseldiğine işarettir.

Bebek Sarılığı Nasıl Geçer?

Yenidünyaya gelmiş bebeklerde sıkça görülen ve tıbbı açıdan bakıldığında normal olarak karşılanan sarılık hastalığı, bebeğin yanında yer alan bilirubin isimli maddenin fazla olmasından dolayı kaynaklanır. Yeni doğmuş bebekler arasında sıkça görülen sarılık genellikle fizyolojik olması sebebiyle tehlike oluşturmadan kısa süre içerisinde kendi kendine geçmektedir.

Dünyaya gelmesinden iki hafta sonra bebeğin kanında az ya da çok miktarda bilirubin bulunur. Yeni doğan sarılığı dünyaya yeni gelmiş bebeklerin büyük çoğunluğunda görülmektedir. Normal doğum şekliyle dünyaya gelen bebeklerin %60’ında yeni doğan sarılık hastalığı görülürken erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde bu oran ise %80’e kadar çıkmaktadır.

Bebek Sarılığında şikâyetler ve bulgular nelerdir?

 • Cilt renginde bulunan sarı renk en önemli belirtidir.
 • Sarılık ilk olarak yüz kısmında başlar, bebeğin kanda bulunan bilirubin seviyesi yükseldikçe sırası ile göğüs, karın, kol ve bacak kısımlarına doğru ilerlemesine devam eder.
 • Bebeğin göz akı sarı renge döner
 • Bebek vücudunda bulunan sarı lekeler en belirgin şekilde görülmesi ise gün ışığı ya da florasan lamba ile görülebilir.
 • Parmağınızla bebeğinin karın ya da burnuna dokunup çektiğinizde bastırdığınız noktalarda sarı renk görülür.

Bebek Sarılığı Tanısı İçin Neler Yapılır?

 • İlk olarak alanında uzman çocuk doktoru kontrolüne gidilmelidir
 • Doğum sırasında kafasının alt kısmında kanama meydana gelen bebekler doktor kontrolüne giderek tanısı konulabilir
 • Emmeyen ya da zayıf beslenen çocukların doktor kontrolüne giderek tanısı konabilir

Bebek Sarılığı Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Karın, bacak ve kol bölgelerinde sarılık mevcut ise, bebeğiniz emme konusunda isteksiz ya da olduğundan fazla uyuyorsa ve bunlara bağlı olarak akranlarına göre daha zayıf ise kesinlikle doktor kontrolüne Bilirubin seviyesinin ne zaman yükseleceği bilinmediği için doktor kontrolüne gidilerek tedavi altına alınması ve tedavi aşamasından sonra düzenli beslenerek gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Tedavi edilmediğinde ise kalıcı problemlere yol açabilir. Bu nedenle yukarıda belirtilen belirtileri gördüğünüzde en geç 5 gün içerisinde doktor kontrolüne gidilmelidir.

Faydalı Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*