1. Ana Sayfa
  2. Anne Çocuk

Yetersiz Anne Sendromu Nedir?

Yetersiz Anne Sendromu Nedir?
Yetersiz Anne Sendromu Nedir?
+ - 0

Yetersiz anne sendromu nedir? Yetersiz anne sendromunu aşma yolları nelerdir? sorularının cevabını siz değerli okurlarımıza vermek istiyoruz. Siz de okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Yetersiz anne olarak bilinen bu sendrom pek çok annenin uğraştığı bir durumdur. Bundan dolayı annenin kendini suçlu hissetmesini engelleyecek ve hafifletmeye, en iyi yaşamınızı yaşamaya yardımcı olarak bazı bilgileri siz değerli okurlarımız için yazımızda bahsettik.

Yetersiz Anne Sendromu Nedir?

Yetersiz anne sendromu kendini yetersiz hisseden ya da anne olarak sorumluluklarını yerine getirememe gibi duyguları içermektedir. Hayatın hemen her kesiminde olan anneler, çocuklarının her daim mutlu olmasını, başarılı olmasını ve yatırım yapmış olmasını ister. Bundan dolayı da çaba gösterirler. Fakat bazen yavaş olmak, dikkatli olmak ve kendinizi çocuklarınıza affettirmek önemlidir. Bu sendroma neden olan bazı sebepler vardır. Bu sebepler arasında:

yy

İşe erken başlama

Çalışan anneler doğum iznine çıktıktan sonra bebeğine işinden zaman ayırmak, bazı anneler için stresli olabilir. Pek çok alanda çocuk bakımı yüksek maliyetli olduğundan dolayı bir eşin çalışmasını seçmek oldukça zordur. İşe geri dönmek ve ailenize yeni dahil olan bir insanı terk etmek onun strese girmesine neden olur.

Emzirme dönemi

Emzirme dönemi bir annenin emzirmesine yardımcı olur. Bununla beraber bazen emzirme dönemi mümkün olduğunca zorlu geçebilir. Bununla beraber bebeğinizi besleyen ve anne sütüne ilave edilen formülde yanlış herhangi bir durum yoktur. En önemli şey de bebeğin yeteri kadar yiyecek alması fazlasıyla önemlidir.

Çocuğu Başkasına Bırakma Sendromu

Çocuğu başkasına bırakma sendromu yeni doğmuş bebeklerde oldukça önemlidir. Çalışma hayatı ve başka özel sebeplerden dolayı annelerin çocuk bakımını yapması için bebeğini bir başkasına bırakmış olmasından dolayu suçluluk duyabilirler. Bebekler de hızlı şekilde gelişerek anneye ilk gülümseme, emekleme ve ilk adımlarını atmakta endişe duyabilirlar. Buna ilaveten bazı anneler çocuklarını izledikten sonra kendini oldukça suçlu hissedebilirler.

Yetersiz Anne Sendromu Aşma Yolları

Yetersiz anne sendromu aşma yolları arasında bazı yollar aranmaktadır. Suçluluk duygusu yaşanması, başarılarınıza odaklanma, suçlu hissettiren insanlardan kaçınma, bebeğinizle kaliteli zaman geçirmeye çalışarak yetersiz anne sendromundan oldukça rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }