1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Besinler *2023


0

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler tüketerek, hipertansiyon ile daha iyi bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Bu besinler vücuttan sodyumun idrar yolu ile atılmasına etki ederek, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayabilirler.

Potasyum bakımından zengin besin kaynakları olmaları nedeniyle, düzenli olarak yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler tüketilmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de faydalı olur.

Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Besinler Nelerdir?

Flavonoidler, tanenler ve serotonin bakımından zengin bir meyvedir. Nar aynı zamanda antioksidanlara sahip bileşikler içerir. Bu sayede iltihabı önlediği gibi kan damarı gevşemesini sağlayarak, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasına girer. Narı doğrudan tüketebileceğiniz gibi, sağlık faydalarını görmek için nar suyu da tercih edebilirsiniz.

 • Hindistan Cevizi Suyu: Atar damarlarının gevşemesine yardımcı olan ve sodyumun idrar yolu ile atılma ihtimalini artıran Hindistan cevizi suyu, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında yer alır. Hindistan cevizi suyunun aşırı tüketilmesi farklı komplikasyonlara neden olabileceği için, haftada birkaç bardak tüketilmesi daha faydalıdır.

 • Yeşil Çay: Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında sıklıkla tavsiye edilen yeşil çay, antioksidan etkiye sahip birçok biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Sağlığın desteklenmesi ve kan damarlarının gevşemesini sağlayarak, hipertansiyon problemi ile savaşmaya yardımcı olur.
 • Kabak Çekirdeği: 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 800 miligram potasyum içermektedir. Bu oran genel besin kaynakları dikkate alındığında gayet yerindedir. İçermiş olduğu yüksek potasyum ile idrarda bulunan fazla sodyumun vücut dışına atılmasını sağlar ve kan damarlarını rahatlatır. Böylelikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında ne kadar önemli olduğu hissedilir olacaktır.
yuksek tansiyonu dusurmeye yardimci besinler
Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Besinler
 • Kakao:Nitrik oksit artışını uyaran ve kan damarlarının gevşemesini sağlayan kakao, kan dolaşımını iyileştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan kateşinler, tanenler ve flavonoidler bakımından zengindir. Anti enflamatuar ve antioksidan etkileri ile uzmanlar tarafından yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler olarak tavsiye edilmektedir.
 • Kuru Erik:Potasyum zengini kuru erik, sodyumun dışarı atılması ve yüksek tansiyonun iyileştirilmesi için faydalı bir besindir. Diğer taraftan felç ve aritmi gibi sağlık sorunlarının görülme riskini de düşürerek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında önemli rol oynar.
 • Üzüm:Özellikle mor üzüm antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahip çeşitli aktif bileşikler içerir. Kan dolaşımını kolaylaştırarak damarların gevşemesine yardımcı olan üzüm çeşitleri, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında da önemli rol almaktadır.
 • Keten Tohumu:Trigliserit ve kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Yağlı plakların oluşumunu önlemeye ve arterlerin fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olan keten tohumu, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında gösterilmektedir. Ancak keten tohumunun yüksek kalori değerine sahip olduğunu hemen hatırlatmak gerekir.Aynı familyadan olan biberiye de tansiyona etkisi olduğu söylenmektedir.
 • Kuru Kayısı:Yine potasyum içeriği ile dikkat çeken ve aynı zamanda kabızlığı gidermeye yardımcı kuru meyvelerden biri olan kuru kayısı yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında da yer alır. Sodyumun vücut dışına atılması ve damar sağlığının korunmasında çeşitli faydaları bulunmaktadır.Yüksek lif içeriğinin yanı sıra A vitamini ile de dikkat çeken kuru kayısı, bağışıklığın güçlenmesin de yardımcı olur.
 • Somon ve Diğer Yağlı Balıklar: Çok güçlü bir omega-3 yağ kaynağı olan yağlı balıkların, kalp sağlığına ciddi bir faydaları vardır. İltihabı azaltıp kan damarlarını daraltan bileşiklerin seviyelerini de azaltır.Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kereviz: Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında önemli rol oynayan sebzelerden biri de kerevizdir.Kan damarlarını gevşetir ve kan basıncı seviyesini düşürerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

 • Yoğurt: Tansiyon düşüren besinlerden biri olan yoğurt,kalsiyum ve potasyum olmak üzere yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler içerisindeki mineralleri içerir ve besin açısından da oldukça yoğun olan bir süt ürünüdür.

 • Domates ve Domates Ürünleri: Bir çok besin açısından oldukça zengin olan domates ve ürünleri, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasındadır.Kalp hastalığı riskini azaltır, kan basıncını iyileştirir ve kalp hastalığından kaynaklı ölüm riskini azaltır.

 • Antep Fıstığı: Kuvvetli bir besin olan antep fıstığı,beslenme alışkanlıkları arasına eklendiğinde  sağlıklı kan basıncı seviyeleri görmek mümkündür.Kan basıncının düzenlenmesi,kalp sağlığı ve vücudumuza almamız gereken yeterli potasyum adına gerekli birçok besin maddesini içeren Antep fıstığı bu özellikleri ile yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasına girmeyi başarır.
 • Pancar, Pancar Yeşillikleri ve Pancar Suyu: Son derece besleyici ürünlerden olan pancar ve pancar yeşillikleri,kan basıncı seviyelerini olması gereken düzeye çıkararak kan damarlarını gevşetir ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan besinler arasına girer. Diyetinize eklediğiniz takdirde, genel sağlığınızı da iyileştirerek tansiyonunuzu olması gereken ölçülere getirmeye yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap