Yüzde Yüz Cinsiyet BelirlemeYüzde yüz cinsiyet belirleme için yeni anne babalar merak içine girebilirler. Çocuğumun cinsiyeti ne olacak? Kız mı olacak yoksa erkek mi? diye öncesinden sabırsızlanmaya başlarlar. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için yapılabilecek en doğru yöntem doktorunuzun kesin gözüyle baktığı haftayı beklemektir. Elbette bu durum için çeşitli bazı yollar bulunmaktadır fakat şunu da belirtmemiz gerekirse, cinsiyet belirleme işlemi sadece kesin olarak ultrason görüntüsüyle anlaşılabilmektedir. Dolayısı ile diğer yöntemler daha az kesinlik içerdiğinden, mutlaka önceliğiniz ultrason kontrolü şeklinde olmalıdır.

Fakat diğer yandan geçmişten günümüze cinsiyet tespiti için tercih edilen yüzük testi, karbonat testi, Çin takvimi kullanımı ve benzeri şeyler bebeğin cinsiyetiyle ilgili yalnızca tahminde bulunulmasını sağlayabilir. Tam olarak doğru ve güvenilir sonuç için ultrason muayenesine ihtiyaç vardır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Aslında bebeğin cinsiyeti hamileliğin başlangıcında bellidir. Kadının yumurtalığında bulunan X hücresinin erkek sperminde yer alan X kromozomuyla birleşmesi bebeğin kız olmasını sağlar. Kadının sahip olduğu X kromozomu erkeğin Y kromozomunu taşıyan sperm ile bir araya gelirse çiftin bebeği erkek olacaktır.

Kesin cinsiyet belirleme için ultrasonda bebeğin cinsel organını görmek lâzımdır. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 4. ayından itibaren görülmeye başlanabilir. Kimi zaman 13. veya 14. haftada bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte hatasız sonuç için ultrason muayenesinin 14.-16. haftalar arasında yahut 16. ile 20. haftalar arasında yapılması gerekmektedir. Yani 10, 11 veya 12 haftalık yahut bundan daha küçük bir bebeğin cinsiyeti kesin olarak saptanamaz.

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Pek çok annenin deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış olan bu liste; bebeğin erkek olduğuna işaret eden şeyleri bildirmektedir. Burada yazılanlar kesinlik ifade etmese de, kadının erkek çocuk sahibi olacağına delâlet ettiği söylenebilir:

 1. Ekşi veya tuzlu yiyecekleri aşermek
 2. Karnın sivri biçimde olması
 3. Süt, peynir, yoğurt ve et gibi gıdalara karşı istek duymak
 4. Meme uçlarının kararması
 5. İdrarın açık sarı renkte oluşu
 6. Ellerde kuruluk
 7. Gebeliğin ilk aylarında sabah bulantılarının az olması
 8. Ayaklarda üşüme
 9. Bacak tüylerinin eskiye göre daha hızlı uzaması
 10. Hamilelikte baş ağrısı

Kız Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bunlar da yüzde yüz cinsiyet belirleme için bağlayıcı değildir fakat yukarıdaki durumlar gibi, bebeğin cinsiyeti hakkında fikir verir. Kız bebek sahibi olunacağına yorumlanan belirtiler şunlardır:

 • Karın şeklinin yayvan, yassı olması
 • Tatlı besinler aşermek
 • Ciltte çok sivilce olması
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Basenlerden ve kalçadan kilo almak
 • Sık aralıklarla mide bulantısı

Cinsiyet Belirleme İçin Kullanılan Yöntemler

Yüzde yüz cinsiyet belirleme gibi bir garanti sunmamakla beraber aşağıdaki yöntemler cinsiyet tespitinde uzun zamandır kullanılmaktadır.

Yaş ve Tarihe Göre Cinsiyet Belirleme

Anne adayı yılın kaçıncı ayında hamile kaldıysa o sayı ile kendi yaşını toplar. Elde ettiği sonuçtan 9 çıkarır. Tek sayı kaldıysa bebeği erkek; çift sayı bulduysa kız demektir.

Karbonatla Cinsiyet Belirleme

Cam bardağa bir yemek kaşığı karbonat eklenir. Üzerine de hamile kadının idrarından ilâve edilir. Karışım gazoz gibi köpürürse bu durum bebeğin erkek olduğunu gösterir. Köpürme olmaması kız bebek geleceğinin habercisidir.

Yüzük İle Cinsiyet Belirleme

Bu uygulama cinsiyet tahmininde sıklıkla kullanılmaktadır. Anne adayı, bir saç telini yüzüğe geçirir ve göbeğinin üstünde yavaş yavaş sallar. Yüzük daire biçiminde dönüyorsa kız bebeğe hamile; ileri-geri sallanıyorsa erkek bebeğe hamile demektir.

Sarımsak İle Cinsiyet Belirleme

Anne adayının bir diş sarımsak yeyip cildini kontrol etmesine dayanan bir testtir. Cilt üzerinde ağır bir koku kalması erkek bebek, böyle bir durum olmaması kız bebek geleceğine alâmettir.

Anahtar Testiyle Cinsiyet Belirleme

Evde cinsiyet belirleme yöntemleri içinde yer alan bu uygulama şöyle yapılır: Anne adayının çevresindekiler kadına bir anahtar uzatırlar. Anne adayı anahtarı sivri ucundan tutarak alırsa kız bebek, yuvarlak kısmından tutarak aldıysa erkek bebek bekleniyordur. (Gebe kadın bunu, havaya bir anahtar atıp tutmak suretiyle kendi kendine de yapabilir.)

Bıçak-Makas İle Cinsiyet Belirleme

Kesin cinsiyet tespit etme yöntemi sayılmasa da halk arasında yaygın bir yöntem olan bıçak-makas ile cinsiyet belirleme çiftlerin heyecan ve merakını bir nebze olsun giderebilir.

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

Hamile kadının bir yakını ona göstermeden bir minderin altına makas ve başka bir yerine de bıçak koyar. Kadın; minderin altında bıçak olan kısmına oturursa bebeği erkek olacak demektir. Minderin altına makas koyulan tarafını tercih ederse bebeğin kız olacağı düşünülür.

Lahana İle Cinsiyet Belirleme

Kırmızı lahananın yarısı doğranır. Sıcak suyla dolu bir kaba koyulur. Ocakta 10 dakika kaynatılır ve soğuması beklenir. Su bir bardağa dökülür. Başka bir bardağa da idrar yapılır. İdrar ve soğuyan kırmızı lahana suyu eşit miktarda karıştırılır. Rengin aynı kalması yani mor olması gösterir ki çocuğun kız olma ihtimali yüksektir. Rengin pembeye veya kırmızıya dönmesi bebeğin erkek doğma olasılığını destekleyen bir delildir.

Çin Takvimi İle Cinsiyet Belirleme

Bu yöntemin yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda çok başarılı olduğu iddia edilmektedir. Takvimde hamile kadının yaşıyla gebe kaldığı ay hangi kutucukta kesişiyorsa orada yazılı olan cinsiyetin doğru çıktığı söylenmektedir.

Cinsiyet Belirleme İçin Bilimsel Yöntemler

Yukarıdaki yöntemler bilimsel olarak doğrulanmamıştır ve kesinlikle tıbbi bağlayıcılıkları yoktur. Bununla birlikte hamilelikte cinsiyet belirlemeye ek olarak; hamilelikten önce bebeğin kız veya erkek olması için yapılan bazı şeyler vardır.

PGT Yöntemiyle Cinsiyet Belirleme

Bu yöntemde tıpkı tüp bebek uygulamasında olduğu gibi kadının yumurtalıkları çeşitli ilaçlarla uyarılmaktadır. Böylece aynı adet döngüsündeki yumurta üretimi artırılır.

Yumurtalar belirli bir süre sonra olgunlaştığında ince bir iğne ile kadının vajinasından girilerek bu yumurtalar toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında, erkekten alınmış spermler ile döllenmekte; embriyo aşamasına gelince bebek hücrelerinden biri alınıp kromozom yapısına bakılmaktadır.

İstenilen cinsiyete sahip embriyoların belirlenmesinden sonra bunlar anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. (İmplante edilmektedir.) Bu yöntemin başarı oranı son derece yüksektir.

Erkek Çocuk Olması İçin Öneriler

 • İlişkiden sonra sağa dönüp 15 dakika bu şekilde yatmanın erkek bebek ihtimalini artırdığı söylenir. Cinsel birlikteliğin ardından 15 dakika sol tarafına yatmak ise bebeğin kız olma ihtimalini güçlendirir.
 • Erkek çocuk isteyen kadının ilişkiden önce vajinasını karbonatlı suyla, kız çocuk isteyen kadının da sirkeli suyla yıkaması önerilir. (Sirke vajina ortamını asidik, karbonat ise alkali bir hâle getirerek istenilen cinsiyete sahip bebeğin oluşumunda rol oynar.)
 • Araştırmalara göre Eylül’de gerçekleşen hamilelikten erkek bebek sahibi olma ihtimali diğer aylara göre daha yüksektir.
 • Adet bitiminden sonraki ilk 5 günde meydana gelen hamilelikte erkek bebek, 6. ile 9. günler arasında gerçekleşen hamilelikte ise kız bebek olma şansı fazladır.
 • Doggy style pozisyonunda ilişkiye girmek erkek bebeğe hamile kalma olasılığını yükseltmektedir.

Faydalı Olabilecek İçerikler

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*