1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme *2023


0

Yüzde yüz cinsiyet belirleme için yeni anne babalar merak içine girebilirler. Çocuğumun cinsiyeti ne olacak? Kız mı olacak yoksa erkek mi? diye öncesinden sabırsızlanmaya başlarlar. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için yapılabilecek en doğru yöntem doktorunuzun kesin gözüyle baktığı haftayı beklemektir. Elbette yüzde yüz cinsiyet belirleme için çeşitli bazı yollar bulunmaktadır. Fakat şunu da belirtmemiz gerekirse, yüzde yüz cinsiyet belirleme işlemi sadece kesin olarak ultrason görüntüsüyle anlaşılabilmektedir. Dolayısı ile diğer yöntemler daha az kesinlik içerdiğinden, mutlaka önceliğiniz ultrason kontrolü şeklinde olmalıdır.

Fakat diğer yandan geçmişten günümüze yüzde yüz cinsiyet belirleme için tercih edilen yüzük testi, karbonat testi, Çin takvimi kullanımı ve benzeri şeyler bebeğin cinsiyetiyle ilgili yalnızca tahminde bulunulmasını sağlayabilir. Yüzdeyüz cinsiyet belirleme bakımından tam olarak doğru ve güvenilir sonuç için ultrason muayenesine ihtiyaç vardır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Yüzde yüz cinsiyet belirleme işleminden önce bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olacağını bilmek gerekir. Aslında bebeğin cinsiyeti hamileliğin başlangıcında bellidir. Kadının yumurtalığında bulunan X hücresinin erkek sperminde yer alan X kromozomuyla birleşmesi bebeğin kız olmasını sağlar. Kadının sahip olduğu X kromozomu erkeğin Y kromozomunu taşıyan sperm ile bir araya gelirse çiftin bebeği erkek olacaktır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

Yüzde yüz cinsiyet belirleme için ultrasonda bebeğin cinsel organını görmek lâzımdır. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 4. ayından itibaren görülmeye başlanabilir. Kimi zaman 13. veya 14. haftada bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte yüzde yüz cinsiyet belirleme işleminde hatasız sonuç için ultrason muayenesinin 14.-16. haftalar arasında yahut 16. ile 20. haftalar arasında yapılması gerekmektedir. Yani 10, 11 veya 12 haftalık yahut bundan daha küçük bir bebek için yüzde yüz cinsiyet belirleme yapılamaz.

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir?

Yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda pek çok annenin deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış olan bu liste; bebeğin erkek olduğuna işaret eden şeyleri bildirmektedir. Burada yazılanlar cinsiyet belirleme işleminde kesinlik ifade etmese de, kadının erkek çocuk sahibi olacağına delâlet ettiği söylenebilir:

 1. Ekşi veya tuzlu yiyecekleri aşermek
 2. Karnın sivri biçimde olması
 3. Süt, peynir, yoğurt ve et gibi gıdalara karşı istek duymak
 4. Meme uçlarının kararması
 5. İdrarın açık sarı renkte oluşu
 6. Ellerde kuruluk
 7. Gebeliğin ilk aylarında sabah bulantılarının az olması
 8. Ayaklarda üşüme
 9. Bacak tüylerinin eskiye göre daha hızlı uzaması
 10. Hamilelikte baş ağrısı

Yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda yukarıda sayılan belirtilerin bir ya da birkaçını görüyorsanız bir erkek bebek dünyaya getirebileceğinizi öngörebilirsiniz.

Kız Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bunlar da yüzde yüz cinsiyet belirleme için bağlayıcı değildir fakat yukarıdaki durumlar gibi, bebeğin cinsiyeti hakkında fikir verir. Kız bebek sahibi olunacağına yorumlanan belirtiler şunlardır:

 • Karın şeklinin yayvan, yassı olması
 • Tatlı besinler aşermek
 • Ciltte çok sivilce olması
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Basenlerden ve kalçadan kilo almak
 • Sık aralıklarla mide bulantısı

Yüzde yüz cinsiyet belirleme yönteminde kız bebek belirtileri yukarıda sayılmıştır. Bu belirtilerden biri olduğunda kız bebek dünyaya gelebileceği düşünülebilir.

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Testi

Yüzde yüz cinsiyet belirleme gibi bir garanti sunmamakla beraber aşağıdaki yöntemler cinsiyet tespitinde uzun zamandır kullanılmaktadır. İdrarla yüzde yüz cinsiyet belirleme işleminin yanı sıra eski tarz yöntemlerle de cinsiyet belirleyenler bulunmaktadır.

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Testi

Yaş ve Tarihe Göre Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme dışında şu yöntem de vardır. Anne adayı yılın kaçıncı ayında hamile kaldıysa o sayı ile kendi yaşını toplar. Elde ettiği sonuçtan 9 çıkarır. Tek sayı kaldıysa bebeği erkek; çift sayı bulduysa kız demektir.

Karbonatla Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda başka bir yöntem ise karbonatla cinsiyet belirleme işlemidir. Cam bardağa bir yemek kaşığı karbonat eklenir. Üzerine de hamile kadının idrarından ilâve edilir. Karışım gazoz gibi köpürürse bu durum bebeğin erkek olduğunu gösterir. Köpürme olmaması kız bebek geleceğinin habercisidir. Bunun yanı sıra yüzde yüz cinsiyet belirleme noktasında soda ile cinsiyet testi nasıl yapılır? diye soranlar için de aynı cevap yeterli olacaktır.

Yüzük İle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme için kullanılabilecek bir diğer yöntem yüzük ile cinsiyet belirlemedir. Bu uygulama cinsiyet tahmininde sıklıkla kullanılmaktadır. Anne adayı, bir saç telini yüzüğe geçirir ve göbeğinin üstünde yavaş yavaş sallar. Yüzük daire biçiminde dönüyorsa kız bebeğe hamile; ileri-geri sallanıyorsa erkek bebeğe hamile demektir.

Sarımsak İle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme yapmak istiyorsanız sarımsak ile cinsiyet belirleme işlemini de yapabilirsiniz. Bu yöntemde anne adayının bir diş sarımsak yeyip cildini kontrol etmesine dayanan bir testtir. Cilt üzerinde ağır bir koku kalması erkek bebek, böyle bir durum olmaması kız bebek geleceğine alâmettir.

Anahtar Testiyle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme yöntemleri içinde yer alan bu uygulama şöyle yapılır: Anne adayının çevresindekiler kadına bir anahtar uzatırlar. Anne adayı anahtarı sivri ucundan tutarak alırsa kız bebek, yuvarlak kısmından tutarak aldıysa erkek bebek bekleniyordur. (Gebe kadın bunu, havaya bir anahtar atıp tutmak suretiyle kendi kendine de yapabilir.)

Bıçak-Makas İle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet tespit etme yöntemi sayılmasa da halk arasında yaygın bir yöntem olan bıçak-makas ile cinsiyet belirleme çiftlerin heyecan ve merakını bir nebze olsun giderebilir. Hamile kadının bir yakını ona göstermeden bir minderin altına makas ve başka bir yerine de bıçak koyar. Kadın; minderin altında bıçak olan kısmına oturursa bebeği erkek olacak demektir. Minderin altına makas koyulan tarafını tercih ederse bebeğin kız olacağı düşünülür.

Lahana Testi İle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda bir başka yöntem ise lahana testidir. Kırmızı lahananın yarısı doğranır. Sıcak suyla dolu bir kaba koyulur. Ocakta 10 dakika kaynatılır ve soğuması beklenir. Su bir bardağa dökülür. Başka bir bardağa da idrar yapılır. İdrar ve soğuyan kırmızı lahana suyu eşit miktarda karıştırılır. Rengin aynı kalması yani mor olması gösterir ki çocuğun kız olma ihtimali yüksektir. Yüzde yüz cinsiyet belirleme için idrarın renginin pembeye veya kırmızıya dönmesi bebeğin erkek doğma olasılığını destekleyen bir delildir.

Çin Takvimi İle Cinsiyet Belirleme

Bu yöntemin yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda çok başarılı olduğu iddia edilmektedir. Takvimde hamile kadının yaşıyla gebe kaldığı ay hangi kutucukta kesişiyorsa orada yazılı olan cinsiyetin daha doğru çıktığı söylenmektedir.

Cinsiyet Belirleme İçin Bilimsel Yöntemler

Yukarıdaki yöntemler bilimsel olarak doğrulanmamıştır ve kesinlikle tıbbi bağlayıcılıkları yoktur. Bununla birlikte hamilelikte yüzde yüz cinsiyet belirleme işlemine ek olarak; hamilelikten önce bebeğin kız veya erkek olması için yapılan bir takım şeyler vardır.

PGT Yöntemiyle Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme işlemi kapsamında PGT yöntemi de vardır. Bu yöntemde tıpkı tüp bebek uygulamasında olduğu gibi kadının yumurtalıkları çeşitli ilaçlarla uyarılmaktadır. Böylece aynı adet döngüsündeki yumurta üretimi artırılır.

Yumurtalar belirli bir süre sonra olgunlaştığında ince bir iğne ile kadının vajinasından girilerek bu yumurtalar toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında, erkekten alınmış spermler ile döllenmekte; embriyo aşamasına gelince bebek hücrelerinden biri alınıp kromozom yapısına bakılmaktadır.

İstenilen cinsiyete sahip embriyoların belirlenmesinden sonra bunlar anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. (İmplante edilmektedir.) Yüzde yüz cinsiyet belirleme kapsamındaki bu yöntemin başarı oranı son derece yüksektir.

Erkek Çocuk Olması İçin Öneriler

Yüzde yüz cinsiyet belirleme konusunda eğer erkek çocuk sahibi olmak isteniyorsa aşağıdaki öneriler dikkate alınabilir.

 • İlişkiden sonra sağa dönüp 15 dakika bu şekilde yatmanın erkek bebek ihtimalini artırdığı söylenir. Cinsel birlikteliğin ardından 15 dakika sol tarafına yatmak ise bebeğin kız olma ihtimalini güçlendirir.
 • Erkek çocuk isteyen kadının ilişkiden önce vajinasını karbonatlı suyla, kız çocuk isteyen kadının da sirkeli suyla yıkaması önerilir. (Sirke vajina ortamını asidik, karbonat ise alkali bir hâle getirerek istenilen cinsiyete sahip bebeğin oluşumunda rol oynar.)
 • Araştırmalara göre Eylül’de gerçekleşen hamilelikten erkek bebek sahibi olma ihtimali diğer aylara göre daha yüksektir.
 • Adet bitiminden sonraki ilk 5 günde meydana gelen hamilelikte erkek bebek, 6. ile 9. günler arasında gerçekleşen hamilelikte ise kız bebek olma şansı fazladır.
 • Doggy style pozisyonunda ilişkiye girmek erkek bebeğe hamile kalma olasılığını yükseltmektedir.

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

Yüzde yüz cinsiyet belirleme kapsamında erkek çocuk olması için yukarıdaki önerilerin uygulanması faydanıza olacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzde yüz cinsiyet belirleme için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin tamamına bu konumuzda değindik. Fakat yüzde yüz cinsiyet belirleme işlemi en net olarak ultrason görüntüsüne bağlıdır. Bu sebeple doktorunuzun belirlediği ultrason tarihini beklemek en doğru sonucu verecektir.

Yüzde yüz cinsiyet belirleme testi geleneksel olarak kullanılan yöntemlerdendir. Yaş ve tarihe göre belirleme, karbonat yöntemi ve diğer birçok geleneksel cinsiyet belirleme testlerine bu konumuzdan ulaşabilirsiniz.