1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri *2023


0

Hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunda aklınıza takılanlara da cevap bulmanız gerekecektir.  Yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunda merak ettikleriniz varsa yazımızı okuyabilirsiniz. Yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunda kesin bir cevaba sahip olmanın tek yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Ancak bazı kadınlar tarafından hissedilen ve bunun bir göstergesi olabilecek bazı erken belirtiler vardır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki tüm kadınlar aynı semptomlara sahip değildir ve her hamilelik, öncekilere göre bile diğerinden farklıdır. Yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunda  göreceğimiz belirtilerin tamamını, bir kısmını ya da hiçbirini yaşamanız mümkündür. Ayrıca, erken gebelik belirtileri genellikle adet öncesi ve adet sırasında ortaya çıkabilecek belirtilerle aynı olduğundan, test yapmadan asla emin olamazsınız. Yani yüzde yüz hamilelik belirtileri gibi durumlar önemle dikkate alınmalıdır.

Aylık düzenli adet döngüsü olan kadınlar için, hamileliğin ilk ve en güvenilir belirtisi, bazı durumlarda çok hafif bir adet görülse de adetin gecikmesidir. Diğer yüzde yüz hamilelik belirtileri semptomlar şunları içerir:

  • Memede hassasiyet
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Uykuya eğilim
  • Mide problemleri
  • İdrar sıklığının artması

Aşağıda, bu ve giderek daha az yaygın olan diğer semptomların açıklaması verilmiştir. Yüzde yüz hamilelik belirtileri kesin olarak doğrulamanın tek yolu yalnızca ve yalnızca bir testtir. Gebeliğin ilk haftalarında görülen belirtiler olarak sıralanan bazı yüzde yüz hamilelik belirtileri başka nedenlere bağlı olabilir. Bununla birlikte, çeşitli bozukluklar belirli organik belirtilerle ilişkiliyse (örneğin meme hassasiyeti, uterus hacminde artış, vb.), gebelik teşhisi pratik olarak açıktır.

Akıntı Rengi Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri 

Yumurtlamayla ilgili oluşan problemler söz konusu değilse, akıntının yoğunluğuna göre de hamileliğin tespit edilmesi söz konusu olabilir. Yani akıntı rengi yüzde yüz hamilelik belirtileri arasında olabilir. Hamilelikte şeffaf akıntı, sözde leukorrhea gravidarum’un ana belirtisidir. Bazen adet öncesi hamilelik belirtilerinden biridir. Basitçe, gebe kaldıktan sonra normal bir fenomen olan vajinal duvarın kalınlaşmasından kaynaklanır. Akıntı kötü kokular verdiğinde ve buna kaşıntı veya yanma eşlik ettiğinde her zaman jinekoloğunuza danışmanız önerilir. Bunlar, tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonun (candida gibi) belirtileri olabilir. Bu durumda yüzde yüz hamilelik belirtileri yerine öncelikle bu durumun tedavisini çalışmalısınız.

Yumurtanın döllenebileceği süre yumurtlamadan 4-5 gün önce başlar ve 1-2 gün sonra biter. Bu, olgun yumurta hücresinin yumurtalıktan atıldığında yaklaşık 24 saat hayatta kalması, spermlerin ise kadın genital sisteminde 72-96 saate kadar canlı kalabilmesi göz önüne alındığında mümkündür. Bu nedenle yumurtlamadan 3 veya 4 gün önce bile korunmasız cinsel ilişki döllenmeye neden olabilir. Dolayısıyla yüzde yüz hamilelik belirtileri olmasa da bu dönemi takip eden 1 haftadan sonra ilk belirtiler hissedilebilir. Gebelik, yumurtlama sırasında uterusa tırmanan spermlerin olgun yumurta hücresine ulaşması ve yumurtlama sırasında yumurtalıktan fallop tüpüne bırakılmasıyla oluşur.

Döllenmiş yumurta, tüpün tüy hücrelerinin uterus boşluğuna doğru hareketi ile taşınır ve burada endometriumda yuvalanır. Bu noktada, gebelik testinin işleyişi için önemli olan “beta” alt birimi olan koryonik gonadotropin üretimi de başlar ve yüzde yüz hamilelik belirtileri bu konuda önem kazanır. Bu nedenle yüzde yüz hamilelik belirtileri yumurtlamadan 3-5 gün evvel korunmasız cinsel ilişki döllenmeye sebep olabilmektedir.

Beta HCG Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri 

Evde yapılan testlerin pozitif çıkması durumunda hastanede kanda yapılan beta hcg yüzde yüz hamilelik belirtileri arasındadır. Çünkü bu durum resmi bir sonuçtur. Kesinleşmesi için de ultrason incelemesi gerekmektedir. Beta hcg, tipik olarak hamilelikteki hormonal aktivite ile ilişkili bir proteindir. Kanda veya idrarda tespit etmek için yapılan test, hamileliği doğrulamak veya ekarte etmek için kullanılır. Genelde birçok kişide ilk kesinlik bu testten sonra ortaya çıkar. Yüzde yüz hamilelik belirtileri söz konusu olduğunda da göz önünde bulundurulması gereken en önemli detay kişiye göre bu değerlerin farklı olacağıdır. Ancak bazı hastalıklar nedeniyle de bu değerlerin yükselmesi söz konusu olabilir. Bu durumda iyi bir tespit yapılması önem taşır.

Beta hcg, hamilelikte embriyonik gelişim için uygun bir ortam sağlamak için plasenta tarafından üretilen hormon olan insan koryonik gonadotropinin bir kısmıdır. İdrarda veya kanda tespit etmek için yapılan test, yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunu doğrulamak veya ekarte etmek için kullanılır. Aslında bu proteinin hamile bir kadındaki miktarı, hamileliğin ilk üç aylık döneminin sonuna doğru stabilize olana kadar yaklaşık iki günde bir ikiye katlanır. Beta hcg testi yüzde yüz hamilelik belirtileri arasında sayılır. Çünkü bu molekül, bir sperm tarafından döllenmiş yumurtanın rahmine implantasyonundan başlayarak, vücutta çok erken tespit edilebildiği için özellikle yararlıdır. Genellikle beta hcg değerleri, gebe kaldıktan sonraki on gün ile iki hafta arasında saptanabilir.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Yüzde yüz hamilelik belirtileri ne zaman başlar? İşte bu da kadından kadına, hatta aynı kadında hamilelikten hamileliğe değişen bir durumdur. Gebeliğin tespit edilmesinin kesinleşmesi için ultrason muayenesi gerekir. Ultrasonla gebelik kesesi görülür ve 10 gün sonra bebeğin kalp atışlarının duyulmasıyla netleşmeye başlar. Gebeliğin ilk belirtilerinden biri, gebe kaldıktan sonraki  ilk hafta da ortaya çıkabilen yorgunluk hissidir. Market alışverişi veya tempolu yürüyüş gibi sakince yaptığınız bazı günlük aktiviteler çok daha yorucu görünebilir. Daha uykulu  hissedebilir ve uyumak isteyebilirsiniz. Bu, vücutta meydana gelen değişikliklerden ve hormon seviyelerindeki artıştan kaynaklanabilir. Açıkçası, yorgunluğa stres, depresyon, grip de hamilelik belirtileri olabilir.

Adet görmeme veya adet görmeme, hamileliğin varlığını gösterebilecek belirtilerden biridir. Bununla birlikte, hamileliğe başlamak, kan kaybının varlığını dışlamaz. Bazı durumlarda, vakadan vakaya  farklı niceliksel ve niteliksel özelliklerle embriyonun implantasyonunda hafif bir kan kaybı olabilir. Bunlar, gebe kaldıktan 6 ila 12 gün sonra meydana gelen ve embriyonun  rahim duvarına tutunması nedeniyle oluşan implantasyon kayıplarıdır. Yani yüzde yüz hamilelik belirtileri arasındadır. Birçok kadın adet günü gelmeden belirtileri dikkate alır. Bu yüzden hesaba katılması gereken bir diğer husus olarak adet gününe ne kadar zaman kaldığı da söz konusudur. Genellikle birçok kişi için adet döneminde hamile kaldığı gibi adet dönemini takip eden ilk günlerden sonra yüzde yüz hamilelik belirtileri görülmeye başlar.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Hamilelikte Göğüs Rengi

Hamilelik sırasında memenin şekli, boyutu, rengi ve ayrıca işlevi değişir. Hamilelik oluştuğunda vücut tarafından üretilen bazı hormonlar, her şeyden önce prolaktin sayesinde meme ucu değişebilir. Göğüs, hamileliğin ilk haftalarında zaten değişmeye başlar. Bu konuda ilerleyen bir aşamadır. Hacim olarak artar, daha “gergin” ve sert hale gelir. Meme ucunu çevreleyen areola giderek koyulaşmaya başlarken, Montgomery’nin tüberkülleri yüzeyinde daha görünür hale gelir.

Prolaktine ek olarak meme değişikliklerini düzenleyen hormonlar östrojen, progesteron ve büyüme hormonudur. Bunlar da yüzde yüz hamilelik belirtileri arasında değerlendirilebilir. Bu dönemde anne sütünün çıkacağı süt kanalları dallanmaya başlarken meme daha şişkinleşir ve hacim olarak artar. Bu arada glandüler doku yağ dokusundan daha fazla yer kaplayarak memeyi daha da hassas hale getirir. Gebeliğin sonunda ve emzirme döneminde meme uçları ve areola hem başlangıç boyutlarına dönebilir hem de gebelik sırasındaki görünümü koruyabilir. Bununla birlikte, pigmentasyona gelince, hamilelik belirtileri süresince devam eder ve sonra genellikle meme uçları ve areola orijinal renklerine döner.

Yüzde Yüz Hamilelik BelirtileriYine bunlar, her hamile kadında görülmesi gerekmeyen belirtiler ve rahatsızlıklardır. Bazıları hepsini gösterebilir, bazıları ise sadece bir kısmını gösterebilir. Diğer anne adaylarında ise yüzde yüz hamilelik belirtileri olmayabilir. Hamilelik ve beraberinde getirdiği değişiklikler aslında kadından kadına farklılık gösterir ve tahmin edilmesi zordur.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzde yüz hamilelik belirtileri öncelikle adet gecikmesinden sonra başlar.             Özellikle döngüler düzensiz olduğunda, yumurtlama evresinin tam olarak gerçekleştiği anı belirlemek her zaman mümkün değildir. Testi adet gecikmesinden dört veya beş gün sonra yapmak yüzde yüz hamilelik belirtileri konusunda sonuç alınması açısından önemlidir.