Yüzdeki Lekeler Nasıl Gider?Yüzdeki lekeler; yüz bölgesinde bulunan izler için kullanılan bir kavram olup bunlar cilt lekelerinin bir türüdür. Vücudun pek çok yerinde cilt lekeleri ortaya çıkabildiği gibi yüzde leke çıkması da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Yüz Lekelerinin Nedenleri

Melanin pigmenti bir bölgede yoğunlaşarak cilt lekelerini meydana getirir. Güneşlenmek, kimyasal içerikli ürünler kullanmak, karaciğer rahatsızlıkları, stres, aşırı solaryum, genetik faktörler vb. yüzde leke oluşumu sebeplerindendir. Gebelik dönemindeki hormonal değişimler, kortizon içeren ilaçlar, doğuştan sahip olunan Leucoderma ve benzeri pigmentasyon hastalıkları, vitiligo gibi durumlar da yüz lekesi oluşumuna yol açabilir.

Yüz Lekelerinin Türleri

Yüz lekeleri kendi içinde farklı çeşitlere ayrılır. Onlardan bazıları şöyledir:

Akne: Ciltte aşırı yağ üretimine bağlı olarak meydana gelir. Yağ bezlerinin aşırı çalışması, menstrüasyon, ergenlik, menopoz esnasında meydana gelen hormonal değişiklikler; anksiyete, depresyon, stres gibi faktörler akne oluşumuna yol açabilir.

Siyah Nokta: Cilt yüzeyinde görülen koyu, küçük lekelerdir. Gözenek içerisine sıkışan yağdan oluşmaktadırlar. Bu yağ havayla reaksiyona girince kararır.

Beyaz Nokta: Ten rengi/beyaz olan yuvarlak, küçük lekelerdir. Yağın ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkamasından kaynaklanır.

Kabarcık: Deride kırmızı, sert ve küçük yumrular olup ciltte iltihaplanmaya bağlı olarak gelişirler.

Sivilce: Bu kırmızı lekeler beyaz veya sarı irin içerirler. Bakteri, yağ ve ölü hücrelerin cilt altında toplanması yahut enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, çiller, nodüller ve hamilelikte oluşan lekeler de yüz bölgesinde oluşabilen lekeler arasındadır.

Yüz Lekelerinin Tedavisi

Limon: Limon cilde canlılık, nem ve sağlıklı bir görünüm verir. Kahverengi lekelere de oldukça iyi gelir. Kahverengi lekelerin üzerine sürülüp yarım saat beklenmeli ve soğuk suyla durulanmalıdır. Ortalama 2 ay boyunca her gün 2 defa uygulanmalıdır. Cilt hassasiyetine sahip olanlar limon suyunu gül suyuyla seyrelterek de kullanabilir. Limon suyuna biraz şeker ekleyip peeling hazırlamak ve bunu yüzdeki lekelere masaj eşliğinde uygulamak daha etkili sonuç verecektir.

Yoğurt: Laktik asit içerdiğinden dolayı ölü hücreleri temizlerken cildi kurutmaz. Yüzdeki lekelere iyi gelen yoğurt, lekeli bölgeye sürülür ve 5-10 dakika bekletilip soğuk su ile durulanır. Yağlı veya akneli cilde sahip olanların yoğurda az limon sıkması önerilir.

E vitamini yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı ve badem yağının da yüzdeki lekelerin tedavisi için faydalı olduğu bilinmektedir.

Yüzdeki lekeler nasıl geçer? sorusuna elma sirkesiyle de yanıt verilebilir. Eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırılıp içine biktar bal ilâve edilerek lekelere uygulanabilir. Birkaç dakika bekletilmesi yeterlidir, ardından yıkanabilir. Bu işlem her gün tekrarlanabilir. Yüz lekelerine doğal çözüm için elma sirkesiyle portakal suyu da karıştırılabilir.

Bir başka yazımız olan Doğal Selülit Kremi şu adresten inceleyebilirsiniz: Doğal Selülit Kremi

Hücre yenileyici olan ve cildi iyileştiren aloe vera yüz lekelerine birebirdir. Aloe vera yaprağı uzunlamasına kesilerek içerisinden çıkarılan jel, lekelere uygulanır. Yarım saatlik bekleme süresinin ardından soğuk su ile durulanır. Bu uygulama günde 2 defa 1 ay boyunca devam ettirilir.

Sarımsak suyu, soğan suyu ve sandalağacı tozu da cilt lekelerine yararlıdır. Ancak yüz lekelerini gideren tarifler dermatoloji uzmanına danışıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Leke Giderici Maske Tarifi

Suna Dumankaya’nın tavsiye ettiği, yüz lekeleri için maske şu şekildedir:

Malzemeler

  • 1 fincan süt
  • 15 adet kayısı
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Kuru fasulye
  • Yarım limonun suyu

Hazırlanışı

  • Kuru fasulyeler haşlanır.
  • 1 fincan süt ilâve edilir.
  • Hazırlanan karışımı içine yarım limon sıkılır ve yüz bölgesi bununla silinir.
  • 15 tane kayısı da haşlanıp suyu süzülür ve robottan geçirilir.
  • 1 tatlı kaşığı bal katılır ve cilt üzerinde yarım saat bekletilir. Güneş koruyucu sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.

Yüz Lekeleri İçin Kür Tarifi İbrahim Saraçoğlu

Bir su bardağı su kaynatılır. İçerisine bir tatlı kaşığı lavanta eklenir. Kısık ateşte 10 dakika demlendirilip akşam yemeklerinden 10 dk sonra tüketilir. Bu uygulama 2 hafta sürdürülür. Sonra 2 hafta ara verilip yine 2 hafta daha tatbik edilir. Cilt lekelerine ve sivilce izlerine karşı oldukça etkilidir.