1. Ana Sayfa
 2. Soru Cevap

Zaditen Şurup *2023 Zaditen Şurup Ne İşe Yarar?


0

Zaditen şurup reçete ile satılan şuruplardan bir tanesidir. Zaditen şurup ne işe yarar, fiyatı nedir sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Zaditen şurup Türkiye’de sıklıkla tercih edilen ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle mevsimsel geçişlerle birlikte göz alerjisi sorunları ortaya çıkıyor. İlaç daha çok çocuklar için tercih edilmektedir. Zaditen şurup doğrudan alerjik nezlesi bulunan kişilerin de kullanımına uygun olmasıdır. Alerjik nezlesi bulunması nedeniyle ilacı kullanmayan kişiler bu şuruptan destek alabilirsiniz. İçerisinde bulunan katotifen maddesiyle beraber alerjik reaksiyonlara karşı gücüyle öne çıkan Zaditen şurup çocuklarınızın göz iltihabı ya da benzeri sorunlara karşı korunmasını sağlıyor. Her ilaç kullanımında olduğu gibi bu şurupta da bazı yan etkiler görülebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuzdan destek almanız gerekir.

Vücudu hassas olan kişilerin Zaditen şurup yan etkileriyle daha sık karşılaşabilir. Bu yüzden ilacı kullanmadan önce doktorunuzdan destek almanız gerekir. Önerilen dozlarda ilacın kullanılmaması ciddi problemlere neden olabiliyor. İlaç içerisinde bulunan etken maddeleri inceleyerek doğru kararı verebilirsiniz. Vücudunuzun alerjik reaksiyonlarına göre Zaditen şurup kullanımına özen gösteriniz. Her ilacı kullanmadan önce prospektüsü okumanız gerekir.

Zaditen Şurup Ne İşe Yarar?

Zaditen şurup 6 ay ve 17 yaş arasındaki çocuklarda tercih edilmektedir. Alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan bu ilaç ayrıca astım atağının önlenmesin de kullanılabiliyor. Şu problemlerin giderilmesinde ilaç kullanılabilir;

 • Konjonktivit probleminin giderilmesi,
 • Alerjik egzamanın giderilmesi,
 • Derilerde kızarıklık ve kaşıntı sorunlarının giderilmesi,
 • Boğaz, gözlerde ve burunda kaşıntı sorunlarının önüne geçilmesi,
 • Alerjik nezle belirtilerinin önlenmesi,
 • Bronşit ve bronşiyel astımın giderilmesinde kullanılır.

Konjonktivit problemi çocuklarda yaygın görülen hastalıklardan bir tanesidir. Gözün en dış tabakasını oluşturan beyaz bölgenin kızarak iltihap kaplaması çocukları ciddi şekilde rahatsız edebiliyor. Genel olarak bahar alerjisi yaşayan kişilerde göz bölümünde kanlanma ve kaşıntı olarak kendisini gösterebiliyor. Bu gibi sorunların azalması için Zaiden şuruptan destek alabilirsiniz. Atopik dermatit problemi yaşayan kişilerde mevsimsel geçişlerde kronik kaşıntılar ortaya çıkabiliyor. Saman nezlesi ve astım gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olan kişiler bu sorunu görebiliyor. Eğer çocuğunuzda bu tür problemler bulunuyorsa Zaiden şuruptan destek alabilirsiniz.

Zaditen Şurup Ne İşe Yarar

Zaditen şurup sadece ağızdan alınmalıdır. Reçete önerildiği şekilde kullanılmalıdır. Zaditen şurup alerjik rinit ve göz iltihabı gibi problemlerde yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan ketotifen maddesi sayesinde alerjik reaksiyonlar ortadan kaldırılabiliyor. Kullanım dozu ise doktor tarafından öneriliyor. Zaditen şurup altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda kullanılabilir. Çocuklar için günde iki defa toplam 0,25 ml önerilir.

Üç yaş üzerinde bulunan çocuklarda ise günde iki kere toplamda 5 ml şurup verilebilir. Tercihen yemekten sonra kullanımı tavsiye edilir. İlacın çocuklarda doktorun önerdiği oranlarda kullanılmalıdır. Zaditen şurup tam dozunda alındığı zaman etkili sonuç verilebilir. Şurup kutusunun içerisinde kendi plastik kaşığı bulunur. Bu kaşığı güvenle kullanabilirsiniz. Şurup tamamen çocukların kullanımı için hazırlandı. Belirtilen dozlarda doktorun önerdiği şekilde çocuklarınıza Zaditen şurup içirebilirsiniz.

Zaditen Şurup Nedir?

Alerjik rinit nedeniyle ortaya çıkan burun akıntısı, göz yaşarması ve kaşıntı problemlerine karşı Zaditen şurup kullanabilirsiniz. İlaç alerjik reaksiyonlarda güvenle kullanılabilir.

Zaditen Şurup Nedir

Şurup 10mg olarak eczanelerde satışa çıkarılıyor. Ağız yoluyla alınan ilaçlardan bir tanesidir. Bu şurup en çok kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Antihistaminik ilaç grubuna aittir. Normal reçeteli şekilde satılmaktadır. İlaç çocukların kullanımına uygun şekilde formülüze edildi. Etken maddesi de buna göre ayarlanmıştır. Reçeteli veya reçetesiz olarak kullanılabilir. Reçete edildiği zaman ilacın faturası devlet tarafından ödenir Aile hekimleri de ilacı çocuklar için reçete edilmektedir. Şurupta kortizon yer almamaktadır. Kullanımı güvenlidir. Hızlı etki göstererek alerjik durumları ortadan tamamen kaldırabilir. Zaditen şurup ilacının kullanması bazı durumlarda tavsiye edilmemektedir.

Bu durumlar şu şekildedir.

 • İlacın içerisinde yer alan aktif bileşenine alerjiniz bulunmuyorsa kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Zaditen şurup 6 ay ile 17 yaş arasındaki çocuklarda kullanılabilir. Şurup alerjik hastalık semptomlarının önlenmesinde tercih edilir.
 • Epilepsiniz bulunuyorsa ilaçtan uzak durmalısınız.
 • Doktorunuza danışmadan Zaditen şurup kullanmayı aniden bırakmamalısınız. Tamamen kesmeden önce dozunuzu kademeli olarak düşürmeniz tavsiye edilir. İlacın aniden kestiğiniz zaman tedavi olamayabilirsiniz.
 • 6 aydan küçük bebeklerin ilacı kullanması yasaklanmıştır.
 • Diyabetiniz varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzdan tavsiye almanız gerekir.
 • İlaçla tedavi olurken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttıracaktır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde Zaditen şurup kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Emzirme sırasında ilacın bazı maddeleri anne sütüne geçebilir. Bu durum bebeğin zarar görmesine neden olabilir.

Zaditen şurup kullanmadan önce yukarıda yer alan önerilere mutlaka dikkat etmeniz gerekir. İlaç kullanımı doktordan habersiz asla bırakılmamalıdır. Bırakmaya karar verildiği zaman doz miktarını düşürmeniz gerekir. İlacın aniden kesilmesi sağlık açısından olumsuz etkilere neden olabilir. Zaditen şurup tedavisine başlanan ilk günlerce tepkilerinizde azalma ortaya çıkabilir. Bu yüzden araç ya da iş makinesi kullanırken dikkatli olmalısınız. Zaditen şurup, içerisinde sorbitol bulundurur. Bazı şeker türlerine karşı alerjiniz varsa dikkat etmelisiniz. Zaditen şurup içerisinde yer alan sukroz da dişler üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Zaditen Şurup Fiyat

Şurubun fiyatı 2022 yılında 19.33 TL’dir. Eczanelerden şurubu güvenle satın alabilirsiniz. Zaditen ilacının birçok farklı çeşidi yer alıyor. Çocuklar için şurup tercih ediliyor. Yetişkinler için tablet ve göz damlası satılıyor. Zaditen ilacı güncel fiyatları dolar kuru nedeniyle değişebiliyor. İlacı saklarken kullanım talimatına göre hareket etmeniz gerekir. İlacı kendi kutusunda ve şişesinde saklamanız tavsiye edilir. Çocuklardan mümkün olduğu kadar ilacı uzak tutmalısınız. 25 dereceden daha düşük sıcaklıklarda muhafaza etmeniz tavsiye edilir. İlacın buzdolabında saklanması tavsiye edilmez. İlacın son kullanma tarihi geçtiyse mutlaka kullanmayı kesmelisiniz.

Zaditen kullanılırken araç kullanılması tavsiye edilmemektedir. İlk kullanım refleksleri zayıflayan bu ürün herhangi bir soruna neden olabilir. Çocuk şurubu hamileler tarafından kullanılmaz. Ancak zorunlu durumlarda doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Doktorunuz önermediyse ilacı kullanmamanız gerekir. Bebeğe zarar verecek her türlü ilaçtan mutlaka uzak durmalısınız. Şurup saklanırken çocukların erişemeyeceği yerlere konulmalıdır.

Zaditen Şurup Ne İçin Kullanılır?

Zaditen ilacı mevsimsel geçişlerde alerjik reaksiyonlarda tercih edilen ilaçlardan bir tanesidir. Şurubu kullanırken şu şekilde hareket etmelisiniz.

 • İlacınızı doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için ölçekli kaşıkla hareket ediniz.
 • Yemekten sonra kullanılması tavsiye edilir.
 • 6 ay ve 3 yaş arası çocuklar için günlük önerilen gün iki keredir.

Farklı astım İlaçları kullanıyorsanız şurup kullanmadan önce doktorunuzdan tavsiye almanız gerekir. Doktorun vermiş olduğu talimatlara uyarak evde tedaviye başlayabilirsiniz. Doktor hastanın tedaviye vermiş olduğu yanıta bakarak, dozları farklı şekilde ayarlayabilir. Yüksek oranda şurup kullanımı yapıldığı zaman mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz. Unutulan dozları desteklemek için çift doz alınması tavsiye edilmez. Tedavinin kesilmesi gerektiği durumlarda doktorunuzla görüşmelisiniz. Dört haftalık tedavi sürecinde ilacın zamanla azaltılması gerekir.

Zaditen Şurup Uyku Yapar Mı?

Şurubu kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda uyku hali ve ağız kuruluğu ortaya çıkabilir. Ancak belirtiler zamanla kaybolur. Eğer ilacı bir süre kullanmanıza rağmen hala yan etkiler görülüyorsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. İlacı kullanabilmek reçete edilmesi gerekir. Ketotifen etken maddesini bulunduran Zaditen şurupları meyve tadını andırır. Vücudun alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelerin salınızı azaltan şurup çocuklar için üretildi. Mevsimsel geçişler sırasında astım belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olan bu ilacı güvenle kullanabilirsiniz Tedavinin ilk başladığı zamanlarda görülen uyku hali tedavi sürdürüldüğü zaman yok olmaya başlayacaktır.

Zaditen Şurup

İlaç kullanırken herhangi bir olumsuz duruma karşı mutlaka önleminizi almanız gerekir. Halk arasında saman nezlesi adıyla bilinen hastalıkta da bu ilacı kullanabilirsiniz. Burunda tıkanma, gözde ortaya çıkan kaşıntı ve sulanma problemlerine karşı oldukça etkili bir ilaçtır. Özellikle saman alerjisine karşı son bu ilacı kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Zaditen Şurup, 6 ay ile 17 yaş arası çocuklarda kullanılabilir. Histamin probleminin yol açtığı ödem, kızarıklık, kaşıntı ve gözlerde sulanma hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bununla beraber astım ataklarının önlenmesinde de tercih edilir. Zaditen şurup sadece ağız yoluyla alınır. Doktor tarafından mutlaka reçete edilmesi gerekir. Zaditen farklı formlarda üretilir. Çocuklar için şurup olarak satın alınırken yetişkinler için tablet halinde bulunabilir. 6 ay 3 yaş Çocuklarda Kullanımı şöyledir. Sabah ve akşam olmak üzere Zediten şurubun günde iki kere kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. 3-17 Yaş Çocuklarda Kullanımı şöyledir. Sabah ve akşam saatlerinde bir tatlı kaşığı şeklinde ilacı kullanılması yeterlidir. Yetişkinler için ise bu ilacın tablet formu yer alır.

Zaditen ilacı çocukların güvenle kullanabileceği ilaçlardan bir tanesidir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. İlacın temel prensiplerinden bir tanesi vücutta gözlenen alerjik tepkilerin kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Göz bölgesinde ortaya çıkan iltihabın azaltılmasında son derece etkilidir. İlacın içilmesi unutulması durumunda ekstra doz alımı tavsiye edilmez. Bu ilacı kullanırken mutlaka önerilen dozlara dikkat etmeniz gerekir. İlaç kullanımına başlanmadan prospektüsün dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Bilgilere göz atarak ortaya çıkabilecek yan etkiler hakkında da detayları alabilirsiniz. Doktorun verdiği dozları artırmak ya da azaltmak için kendiniz hareket etmemelisiniz. Aksi durumda ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Doz alımı hakkında tüm detayları doktorunuzdan alabilirsiniz.

Zaditen şurup ne işe yarar? Bu şurup alerjik nezle ve göz iltihabı gibi problemler için tercih edilen ilaçlardan bir tanesidir. Şurup içerisinde yer alan ketotifen maddesi sayesinde alerjik reaksiyonların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Mevsimsel geçişlerden etkilenen çocuklarınız alerjik reaksiyonlar gösterdiği zaman Zaditen şurubu kullanabilirsiniz. Yetişkinler için tablet şeklinde satılan ürünlerin kullanılması gerekir. İlaç kullanımı hafife alınmamalıdır. Bir ilacı kullanmadan önce mutlaka ayrıntılı bilgiye sahip olmanız gerekir. Bilinçsiz bir şekilde ilacı kullanmak sizlere ciddi zararlar verebilir. İlacı eczaneden satın almadan önce doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Zaditen şurup alerjik reaksiyonlarda en çok tercih edilen ilaç grubu arasındadır. Hem çocuk hem de yetişkinler tarafından ilacı güvenle tercih edebilirsiniz.