1. Ana Sayfa
  2. Diyet

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılıyor? *2023


0

Zayıflama çayı kişilerin metabolizma hızını arttırır ve daha hızlı zayıflamaya yardımcı olur. Pek çok zayıflama çayı ortak özelliği olan ödem atımı, vücuttaki şişkinliğin giderilmesi ve kişinin kendini hafiflemiş hissetmesini sağlar. Yağ yakmak için yardımcı olan çaylar da mevcuttur.

Ödem Attıran Zayıflama Çayı

Zayıflama çayı olarak bilinen Adaçayı bitkisi ödem atmaya yardımcı bitkiler arasındadır ve çayı yapılmaktadır. Ödem atma dışında sağlık açısından birçok yararı bulunmaktadır. Karaciğeri temizler ve strese iyi gelir. Yeşil çay bitkisi ise antioksidan açısından zengin bir bitkidir hem yağ yakımı hem de ödem atımı açısından çok yararı olan bir bitkidir ve çay olarak tüketilir. Biberiye ve limon bitkisi de ödem atıcı ve zayıflama çayı bitkileri arasındadır. Limon genelde ödem atıcı ve yağ yakıcı çayların içerisinde bulunur.

Zayıflama Çayı

Yağ Yakıcı Çaylar

Zayıflama çayı olarak bilinen bir diğer çay olan Yeşil çay, mate çayı, maydanoz ve zencefil çayı yağ yaktıran bitkiler arasında yer alır. Maydanoz bitkisi hem ödem atıcı hem de yağ yakmak için yardımcı bitkiler arasındadır. Maydanoz içerdiği yüksek antioksidan ile zayıflamaya büyük katkı sağlar. Yaprakları enerji, karbonhidrat, yağ ve protein içerir. Maydanoz bitkisi diyabeti kontrol etmeye de yardımcı olur. Zencefil tüketimi sayesinde vücutta yakılan yağ miktarının artmasıyla birlikte yağ kütlesi azalırken kas kütlesinde artış meydana gelir. Zencefil bitkisi tokluk sağlar ve yeme isteğini azaltır. Mate çayı yağ yakıcı olduğu kadar ödem ve şişkinliği de giderir. Mate çayı vitamin deposudur, cildi güzelleştirir, bağışıklığı arttırır ve vücuda enerji verir.

Mate Çayı Yapımı

Mate Çayı Yapımı 200 ml su kaynatılır ve birkaç dakika dinlendirilir. Daha sonra kahve fincanı ya da mate kabı kullanılır. Kabın içine mate yaprakları koyulur ve bekletilen sıcak su üzerine eklenir. Mate yapraklarının suyu çekme özelliği vardır bu yüzden bekleme esnasında çay azalır. Zayıflama çayı olan Mate çayının olması için 8-9 dakika dinlendirilir daha sonra süzerek ya da mate pipetiyle (bombilla) servis edilir.

Zencefil Çayı Yapımı

Taze zencefil kesilir ve demlemek için ocağa götürülür. Üzerine soğuk su eklenir ve yavaş yavaş kaynatılır. 5 dakika kaynadıktan sonra 5 dakika da dinlendirilir. Daha sonra süzülür ve içine tatlandırmak için bal, pekmez, meyan kökü gibi ürünler eklenir.

Maydanoz Çayı Yapımı

Zayıflama çayı olan maydanoz çayı yapımı için bir tencerenin içine maydanoz (sapı ile birlikte), bir adet kabuklu tarçın, bir adet limon, birkaç tane karanfil, biraz zencefil ve daha sonra üzerine soğuk su ekleyerek ocağa götürülür. Zayıflama çayı hazır olması için 10-15 dakika kısık ateşte kaynatmak yeterlidir. Soğuduktan sonra süzülür ve bal eklenerek servis edilir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Zayıflama çayları, içerdikleri bitkisel özler sayesinde vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ancak, sadece zayıflama çayı içerek zayıflamak mümkün değildir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle birlikte kullanılması önerilir.

Zayıflama çayları, yeşil çay, mate, ıhlamur, adaçayı, zencefil, papatya, nane, rezene gibi bitkilerin karışımından oluşabilir. Bu bitkiler, metabolizmayı hızlandırmaya, iştahı azaltmaya ve vücuttaki toksinleri atarak detoks etkisi sağlamaya yardımcı olabilir.

Zayıflama çayları genellikle öğünler arasında veya öğünlerle birlikte tüketilir. Ancak, bazı çayların kafein içerdiği ve uykusuzluğa neden olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, bazı bitkilerin kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, özellikle kronik bir sağlık sorununuz varsa, önce doktorunuza danışmanız önemlidir.