1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Zayıflamaya Yardımcı Besinler Nelerdir? *2023


0

Zayıflamaya yardımcı besinler konusunda günümüzde özellikle pandemi döneminden sonra kilo vermek, zayıflamak, yağ yakımı gibi konular insanların gündeminde daha sık yer almaya başlamıştır. Doğru ve dengeli beslenme konusu ise zayıflama adına atılabilecek en doğru adımlar olarak görülmektedir. Beslenmenin zayıflama ve sağlık üzerindeki etkilerine bakıldığında yediğimiz her bir yiyeceğin vücudumuzda göstereceği etkinin oldukça önemli bir konu olduğu anlaşılmaktadır.

zayıflamaya yardımcı besinler

Doğru ve Dengeli Beslenme Nedir?

Yediğimiz her yiyeceğin vücut üzerinde farklı etkileri mevcuttur. Bazıları ise doğru ve dengeli şekilde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı besinler olabilir. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler insan vücudu için doğru miktarlarda ve yeterince alınmazsa sorunlara ve kilo alımına neden olabilecek besinler olarak görülmektedir.

Karbonhidrat, Yağ ve Proteinleri Dengeli Almanın Önemi

​​Fazla karbonhidrat ve yağ alımı vücuttaki yağ oranını arttırdığı gibi aynı zamanda vücuda yetersiz alımları ya da vücuda hiç alınmamaları bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

Karbonhidratlar ve yağlar vücutta birlikte yakılarak gerekli olan enerjinin açığa çıkması sağlanır. Bu bileşenlerden birinin eksikliğinde vücut enerji kaybına uğramaktadır. Aynı zamanda zararlı yağların yakımı sekteye uğramaktadır. Bu durumların sonucunda baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve kabızlık gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bahsedilen problemler hafif seyretse de zamanla şiddetlenerek daha büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

Protein ise vücutta hücrelerin üretilmesinde ve vücut açısından son derece önemli maddelerin taşınmasında kullanılmaktadır. Protein eksikliğinde bağışıklık sisteminin düşmesi, sağlıksız kilo kaybı, kas kaybı, saç ve ciltte cansızlık gibi birçok soruna sebep olabilmektedir. Bu durumları yaşamamak adına protein, karbonhidrat ve yağ alımının dengeli ve diyetisyenlerin uygun gördüğü şekilde alınması gerekmektedir.

Zayıflamaya Yardımcı Besinler

Baklagiller; mercimek, kuru fasulye, nohut yüksek oranda protein içermektedir. Avokado düşük kalorili bir besindir. Fındık yüksek lif ve faydalı yağlar içermektedir. Lor peyniri düşük yağ oranına ve yüksek protein oranına sahiptir. Yulaf yüksek oranda lif ve protein içermektedir.

Yumurta uzun süreli tok tutmakta ve yağ yakımına destek olmaktadır. Ayrıca protein içeriği yüksek ve kalorisi düşük ve zayıflamaya yardımcı besinler sınıfında bir besin maddesidir.

Kefir protein içeriğine ve yararlı probiyotiklere sahip bir gıdadır. İçeriğindeki probiyotikler bağırsak sağlığını ve hareketlerini düzenleyerek zayıflamaya katkı sağlamaktadır. Şekersiz ve sütsüz kahve yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }